کم آبی شدید بدن

سه‌شنبه 28 دی 1400 سلامت
dehydration

کم آبی شدید بدن

 

بخش عظیمی از بدن انسان ها ازآب تشکیل شده  و حفظ اندازه مناسب آب در بدن ضرروی است. تعریق باعث کاهش آب بدن میشود همچنین برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها.کم آبی میتواند شما را خانه نشین و یا حتی بستری کند! مصرف بالای سدیم می تواند در تعادل آب بدن اختلال ایجاد کند و همچنین به کم آبی بدن منجر شود.

کم آبی شدید بدن

کم آبی شدید بدن

 نوشیدنی های انرژی‌زا

افراد بسیاری، به ویژه نوجوانان و جوانان، برای افزایش انرژی خود به مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا روی می آورند و گمان می کنند این کار به بهبود عملکرد آنها کمک خواهد کرد، در شرایطی کهآب مورد نیاز بدن را نیز تامین می کند. اما مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های انرژی‌زامی تواند نتیجه ای معکوس به همراه داشته و در نهایت با کم آبی بدن مواجه شوید. نوشیدنی های انرژی‌زا از محتوای قند بالایی برخوردار هستند که فشار اسمزی بالا در رودهایجاد می کند و موجب کاهش آب می شود. در برخی موارد، مصرف نوشیدنی های انرژی‌زا  می تواند موجب اسهال اسمزی نیز شود.

رژیم غذایی کم کربوهیدارت

شاید نخستین چیزی که در زمینه کاهش وزن به شما توصیه شود، دنبال کردن یک رژیم غذایی کم کربوهیدارت باشد. با این وجود، افراد بسیاری از این مساله آگاه نیستند که این رژیم غذایی سالم می تواند موجب کم آبی بدن شود. اگر رژیم غذایی شما بیشتر از مواد غذایی کم کربوهیدارت و سبزیجات تشکیل شده باشد می تواند از دست دادن آب بدن را تشویق کند زیرا موادغذایی کم کربوهیدارت به طور معمول از محتوای پتاسیم بالا برخوردار هستند. اگر مصرف کربوهیدارت خود را کاهش می دهید، افزایش مصرف آب روزانه را فراموش نکنید.

رژیم غذایی با پروتئین بالا

یکی دیگر از دلایل شایع کم آبی بدن انسان دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین است. اگر قصد دارید از کم آبی بدن پیشگیری کنید، مصرف پروتئین باید همگام با نسبت مناسب کربوهیدارت به پروتئین افزایش یافته باشد. از مصرف نوشیدنی های پروتئینی غلیظ نیز باید پرهیز شود.

کم آبی شدید بدن

کم آبی شدید بدن

آبلیمو

آبلیمو فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند؛ با این وجود، اگر در مصرف آن زیاده روی کنید می تواند اثری ادرارآوردر بدن داشته باشد، که به معنای تکرر ادرار است و می تواند به کم آبی بدن منجر شود. در شرایطی که افزودن آبلیمو به یک لیوان آب گرم یا فنجان چای سبز می تواند فواید سلامت قابل توجهی را به همراه داشته باشد، اما به خاطر داشته باشید که اعتدال در مصرف عامل کلیدی محسوب می شود.

قهوه

قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است که از اثر ادرارآور برخوردار است. مصرف بیش از اندازه قهوه از دست دادن آب بدن را افزایش می دهد و به شکل گیری کم آبی، سردرد و نشانه های دیگر منجر می شود. در حالت ایده آل، مصرف کافئین شما در روز نباید از 110 میلی گرمتجاوز کند.

کم آبی شدید بدن

کم آبی شدید بدن

غذاهای شور

مصرف بالای سدیم می تواند در تعادل آب بدن اختلال ایجاد کند و همچنین به کم آبی بدن منجر شود. نمک جاذب رطوبت است و همچنین می تواند به احتباس آب و نفخ منجر شود. غذاهای کم ارزش مانند فست فود وچیپس از محتوای نمک بالایی برخوردار هستند و مصرف بیش از اندازه آنها می تواند کمآبی بدن را موجب شود.

غذاهای سرخ شده در روغن زیاد

آیا پس از خوردن غذاهایی که در روغن زیاد سرخ شده اند متوجه احساس خشکی در گلو و همچنین تشنگی زیاد خود شده اید؟ در شرایطی که پرهیز از مصرف بیش از اندازه غذاهای سرخ شده در روغن زیاد و فواید سلامت این اقدام جای شگفتی ندارد، دلیل دیگری که می تواند برای کاهش مصرف آنها مد نظر قرار بگیرد این است که موجب کم آبی شدید بدن انسان می شوند.

کم آبی شدید بدن

کم آبی شدید بدن

 

خون مردگی زیر پوستی

خون مردگی زیر پوستی

600x400

خوراکی‌های سالمی که می توانند بیمارتان کنند!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا