25 عجیب ترین عجایب طبیعی روی زمین

یکشنبه 13 شهریور 1401 جاذبه های گردشگری
عجایب طبیعی

  مکان های  شگفت انگیز روی زمین

عجایب طبیعی واقعاً عجیب و خیره کننده ای در این دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم وجود دارد. برخی از آنها ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشیم که در نزدیکی زندگی کنیم یا یک یا دو بار در طول زندگی خود به آنها سفر کنیم. دیگران، ممکن است فقط از طریق لنز دوربین دیگران لذت ببریم.

 

25. مرجانی بزرگ – استرالیا

دیواره مرجانی بزرگ در سواحل شمال شرقی کوئینزلند استرالیا بزرگترین صخره مرجانی جهان است. کمتر از 3000 صخره با مساحت 344000 کیلومتر مربع وجود دارد. پرواز بر فراز آن و بازدید از آن برای غواصی یا غواصی دیدنی نیست، بلکه از فضای خارج نیز قابل مشاهده است. جدا از زندگی مرجانی، نهنگ ها، دلفین ها، گرازهای دریایی، لاک پشت ها و تمساح ها را خواهید دید. ریف همچنین محل زندگی نرم تنان، مارهای دریایی و بیش از 1500 گونه مختلف ماهی استوایی است.

 

24. گذرگاه غول پیکر – ایرلند شمالی

گذرگاه غول پیکر، در ساحل شمالی ایرلند، مملو از افسانه هاست. داستان از این قرار است که در زمان های قدیم یک غول ایرلندی گذرگاهی را برای عبور از دریای ایرلند برای رسیدن به دشمنان در اسکاتلند ساخت. تشکیلات مشابهی در جزیره استفا در سواحل اسکاتلند وجود دارد. توضیح علمی این است که 50 تا 60 میلیون سال پیش حدود 40000 ستون بازالت در نتیجه فعالیت آتشفشانی تشکیل شده است.

 

23. غارهای مرمر – پاتاگونیا

غارهای مرمری زیبا و آرام در دریاچه ای هستند که هم مرز شیلی و هم آرژانتین است. اگر در سمت شیلی هستید که سواحل آن به غارها نزدیک است، نام دریاچه جنرال کاررا است. اگر در سمت آرژانتین هستید، نام دریاچه دریاچه بوئنوس آیرس است. فقط از طریق قایق، کایاک یا کشتی می توانید به این غارها برسید. رنگ های کمانی رنگ مرمر بیشتر منعکس کننده سایه های آبی و فیروزه ای دریاچه است. اما رنگ ها بسته به میزان نور، آب و هوا و فصول متفاوت خواهد بود.

 

 

22. کانو کریستالس – کلمبیا

حدود شش ماه از سال، کانو کریستالز رنگارنگ در نزدیکی مرکز کلمبیا مانند یک رودخانه رنگین کمان آبی رنگارنگ است. سایه‌های قرمز، صورتی، زرد، سبز، آبی و سیاه که به رودخانه پنج رنگ معروف است از گیاهان آبزی می‌آیند. این رودخانه 100 کیلومتری به خاطر تندروها و آبشارهایش نیز شهرت دارد. همراه با سوراخ ها یا گودال های دایره ای مشخص که در اثر چرخش و چرخش سنگریزه ها یا سنگ ها در آب ایجاد می شوند.

 

 

21. تپه های شنی قرمز – نامیبیا

تپه های شنی قرمز خیره کننده در نزدیکی Sossusvlei در صحرای نامیب نامیبیا در جنوب غربی آفریقا. آنها به شکل ستاره‌ای شکل می‌گیرند، زیرا باد شن‌ها را از همه جهت می‌برد. خود ماسه بیش از پنج میلیون سال قدمت دارد و رنگ قرمز آن از اکسید آهن موجود در ذرات می آید. بسیاری از تپه های شنی می توانند توسط گردشگران بالا بروند و هستند. این کار را صبح زود انجام دهید تا از گرمای روز جلوگیری کنید، این کار ارزش تجربه با طلوع خورشید و لذت فرود را دارد!

 

 

20. شفق قطبی و استرالیس – نیمکره شمالی و جنوبی

هرچه به قطب شمال یا جنوب نزدیک‌تر می‌شوید، شانس بیشتری برای دیدن درخشش‌های زیبای اثیری آسمان روشن شفق خواهید داشت. این پدیده شفق قطبی یا شفق شمالی در نیمکره شمالی است. در نیمکره جنوبی، شفق قطبی یا شفق جنوبی است. چگونه اتفاق می افتد؟ ذرات باردار الکتریکی توسط خورشید وارد جو می شوند. نتیجه یک آسمان شب جادویی چند رنگ است!

 

 

19. دریای مرده – اسرائیل/اردن/فلسطین

دریای مرده بزرگترین دریاچه نمک محصور در خشکی در جهان است، و شورتر از اقیانوس است. نام دریای مرده به این دلیل است که نمک ها و مواد معدنی نمی توانند حیات دریایی را حفظ کنند. با این وجود، دریای مرده برای قرن ها منبع نمک، مواد معدنی و مکانی برای حمام درمانی بوده است. سواحل دریای مرده اسرائیل، اردن و فلسطین را در بر می گیرد و طول آن حدود 50 کیلومتر و عرض آن 15 کیلومتر است.

 

18. موج راک – استرالیا

استرالیا اغلب با خورشید و موج سواری در مناطق ساحلی خود همراه است. همچنین به دلیل سنگ ماسه سنگی منحصر به فرد داخلی، Uluru، به خوبی شناخته شده است. اما … اگر کمی از پرت در استرالیای غربی به داخل خاک بروید، موج راک را خواهید یافت. این یک صخره گرانیتی به ارتفاع 15 متر و طول 110 متر است که مانند موجی در شرف شکستن خمیده است. این سازند جامد حدود 27 میلیون سال قدمت دارد.

 

 

17. Jeita Grotto – لبنان

غار جیتا در لبنان در واقع چند غار آهکی به هم پیوسته است. همچنین طولانی ترین در خاورمیانه است. در بین آنها، غارها مسافتی در حدود نه کیلومتر را طی می کنند و ارتفاع آنها به بیش از 60 متر می رسد. می‌توانید با پای پیاده بخش‌هایی از آن‌ها را کاوش کنید یا با قایق در آرامش غار پایین‌تر سفر کنید.

 

16. غارهای Waitomo – نیوزلند

غارهای Waitomo، در جزیره شمالی نیوزیلند، به دلیل کرم‌های درخشان ساکن خود که دیوارها را می‌پوشانند، قابل توجه هستند. سفر به این غارها باعث می شود احساس کنید به ستاره های معلق و در حال سقوط در آسمان شب نگاه می کنید. اما نه، شما در واقع در اعماق زمین هستید! در این نقطه از جهان صحنه های فوق العاده ای هم در بالا و هم در زیر زمین وجود دارد.

 

 

15. سالار دی اویونی – بولیوی

ده‌ها هزار سال پیش، زمانی دریاچه‌ای در آمریکای جنوبی بود، سالار دی اویونی در بولیوی اکنون بزرگ‌ترین منطقه نمکی جهان است. همچنین منبع مواد معدنی، نمک و لیتیوم است. Salar de Uyuni مساحتی در حدود 10500 کیلومتر مربع را پوشش می دهد و یکی دیگر از شگفتی های طبیعی خیره کننده است که از فضا قابل مشاهده است. در فصل خشک، نقوش هندسی نمک شکل می گیرد. در فصل مرطوب، آب باران سطحی آینه‌مانند ایجاد می‌کند که تا جایی که چشم شما می‌تواند کشیده شود.

 

 

14. پاموکاله – ترکیه

تراس های حرارتی پاموکاله در جنوب غربی ترکیه. این سنگ های تراورتن، سنگ آهک سفید و استالاکتیت ها حوضچه هایی پر از آب گرم هستند که از چشمه های آب گرم جاری می شود. پاموکاله به «قلعه پنبه ای» ترجمه می شود. این منطقه همچنین به عنوان هیراپولیس شناخته می شود – محل یک شهر و قلعه روم باستان که زمانی در بالای تراس ها قرار داشت.

 

 

13. غار کریستال ها – مکزیک

این پرتوهای عظیم از بلورهای سلنیت یا گچ حدود 500000 سال قدمت دارند. آنها در 300 متری زیر سطح زمین قرار دارند و در زیر یک معدن کاری قرار دارند که مس، نقره طلا و روی استخراج می کند. متاسفانه در نایکا، چیهواهوا، مکزیک به دلیل عمق و گرما، دسترسی به این کریستال ها محدود است.

 

 

12. تپه های شکلاتی – فیلیپین

این تپه‌های مخروطی شکل سورئال در استان بوهول یا جزیره فیلیپین هستند. مساحت آنها 50 کیلومتر مربع است که در مجموع بین 1200-1700 تپه تخمین زده می شود. در طول فصل مرطوب، آنها پوشیده از چمن سبز سرسبز هستند. در طول فصل خشک، چمن ها قهوه ای می شوند – از این رو نام انگلیسی Chocolate Hills را به خود اختصاص داده اند.

 

11. باداب سورت – ایران

باداب سورت یا باداب سورت یکی دیگر از سازندهای پلکانی تراورتن و آهکی است. اینها که در استان مازندران در شمال ایران واقع شده اند، از آب گرم چشمه های آب گرم معدنی نیز تغذیه می شوند. سایه های رنگارنگ نارنجی، قرمز و زرد این تراس ها ناشی از محتوای کربنات آهن است.

 

10. دریاچه هیلیر – استرالیای غربی

دریاچه هیلیر صورتی آدامس حبابی است که توسط نواری از ماسه و خط ساحلی اقیانوس آرام آبی از هم جدا شده است. تصور می شود که صورتی بودن آب به دلیل واکنش بین نمک، مواد معدنی و جلبک های تولید کننده کاروتنوئید در آب باشد. این دریاچه در جزیره میدل است که درست در سواحل جنوب غربی استرالیا قرار دارد.

 

9. جزیره سقطری – یمن

جزیره سقطری که در کنار دریای عرب قرار دارد، منظره ای چشمگیر دارد. همچنین انواع بی نظیری از پوشش گیاهی را خواهید یافت که در جای دیگر نخواهید یافت. یکی از درختان بومی جزیره dracaena cinnabara است که در تصویر مشاهده می شود. این درخت چتری شکل دارای شیره قرمز رنگ است، از این رو نام رایج درخت خون اژدها است.

 

 

8. منظره ماه – نامیبیا

بین Windhoek و Swakopmund در نامیبیا رانندگی کنید و ممکن است پلک بزنید و فکر کنید که روی ماه فرود آمده اید. منطقه بایر و هوا بسیار خنک است. این تا زمانی است که یک شترمرغ به معنای واقعی کلمه با سرعت از جایی جلوی وسیله نقلیه شما می آید. بله، شما به زمین بازگشته اید! این یکی از منظره‌های خارج از این جهان است که به شما این احساس را می‌دهد که ما در سیاره‌ای زندگی می‌کنیم که میلیون‌ها سال قدمت دارد.

 

 

7. ویکتوریا فالز – زیمباوه و زامبیا

آبشار ویکتوریا، در مرز زیمبابوه و زامبیا در آفریقا، ممکن است به خوبی شناخته شود، اما نباید آنها را از دست داد. نام زامبیا، Mosi-oa-Tunya، به معنای دودی است که رعد و برق می‌زند. با حجم آبی که به دره ها می ریزد، در واقع مانند رعد و برق صدا می کند. اگر شجاع هستید، استخری وجود دارد که می توانید در بالای آن در سمت زامبیا شنا کنید. یا می‌توانید با قایق سفر کنید و از کنار اسب‌های آبی عبور کنید و نسبتاً به لبه نزدیک شوید.

 

 

6. رزرو آئوراکی – نیوزلند

این ممکن است در خیره شدن به هزاران ستاره بدون آلودگی نوری از شهرهای بزرگ و کوچک باشد. بازدید از منطقه حفاظت شده آئوراکی و “کشور مک کنزی” در جزیره جنوبی نیوزلند ضروری است. این منطقه 4300 کیلومتر مربعی با دریاچه های شفاف، کوه ها و احتمالاً هابیت های عجیب و غریب است.

 

 

5. یخچال پریتو مورنو – آرژانتین

بسیاری از یخچال های طبیعی در سراسر جهان در حال کوچک شدن و عقب نشینی هستند. این یکی نیست! یخچال طبیعی پریتو مورنو در جنوب آرژانتین یکی از یخچال‌های طبیعی است که هر سال در حال پیشرفت یا افزایش است. این تکه بزرگ یخ دارای ارتفاع متوسط ​​بیش از 70 متر از سطح آب و عمق کل یخ 170 متر است. مساحت آن حدود 250 متر مربع است.

 

4. ساختار ریچات یا چشم صحرا – موریتانی

ساختار ریچات یا چشم صحرا با قطر چهل کیلومتر در موریتانی، در شمال غربی آفریقا قرار دارد. یافته‌های علمی نشان می‌دهد که تشکیل گنبد در نتیجه فعالیت گرمابی در منطقه است. نظریه های دیگر در مورد شکل گیری آن شامل برخورد یک سیارک یا نوع دیگری از حیات فرازمینی است!

 

 

3. شیلین کارست – چین

شیلین کارست یا جنگل سنگی در جنگل یوننان چین مساحتی در حدود 350 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. شما می توانید در میان این تشکل های اوج قدم بزنید. آنها با قدمت بیش از 270 میلیون سال، توهم یک جنگل یا هزارتوی درختان ساخته شده از سنگ را تشکیل می دهند.

 

 

2. پارک ایالتی دره گابلین – ایالات متحده آمریکا

سنگ های ماسه سنگی گوبلین مانند در ایالت یوتا در ایالات متحده، از نظر فنی به عنوان هودو شناخته می شوند. هودوها اشکال بلندی هستند که در اثر سایش و فرسایش عناصر طبیعی در لایه‌های بیرونی سنگ ایجاد می‌شوند. این منطقه زمانی دره قارچ نامیده می شد، زیرا صخره های موجود در منطقه به شکل قارچ هستند. به دلیل تعداد سنگ های هودو که ظاهری شبیه به گابلین دارد، اکنون به آن پارک ایالتی دره گابلین می گویند.

 

 

1. گرند کنیون، آریزونا – ایالات متحده آمریکا

شما می توانید با صندلی راحتی تمام عکس ها را در جهان گرند کانیون در آریزونا، در ایالات متحده سفر کنید. اما، قدردانی واقعی از وسعت آن واقعاً به شما ضربه نمی زند مگر اینکه آن را درست در مقابل چشمان خود ببینید. کانیون 446 کیلومتر طول، 1.8 کیلومتر عمق و 29 کیلومتر عرض و میلیون ها سال قدمت دارد. دره دره دارای اکوسیستم های خاص خود است. انواع مختلف زندگی و پوشش گیاهی بسته به موقعیت و ارتفاع آنها وجود دارد.

 

گران ترین دانشگاه های دنیا

گران ترین دانشگاه های دنیا/نگاهی به 12 کالج گران قیمت دنیا

طولانی ترین رودخانه جهان

10 طولانی ترین رودخانه جهان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا