عجایب هفت‌گانه/7 عجایب جهان باستان

یکشنبه 20 تیر 1400 جاذبه های گردشگری
عجایب هفت‌گانه

عجایب هفت‌گانه

عجایب هفتگانه جهان باستان یکی از اولین لیست های سفر در تاریخ است. ایده ایجاد لیستی از شگفتی های معماری به دنبال تسخیر اسکندر بزرگ در جهان شناخته شده در قرن 4 قبل از میلاد بوجود آمد ، که به مسافران یونانی امکان دسترسی به تمدن های مصری ها ، پارس ها و بابلی ها را می داد.

عجایب هفت‌گانه، به هفت اثر برتر معماری و مجسمه‌سازی دوران یونان باستان اطلاق می‌شود. این هفت اثر ظاهراً اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی‌الاصل به نام انتیپاتر صیدایی در قرن دوم پیش از میلاد در یک کتاب ثبت شده‌است

۷عجایب هفت‌گانه

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

1. هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ در جیزه به عنوان مقبره ای برای فرعون خوفو مصر طی یک دوره 20 ساله ساخته شده است که در حدود 2560 قبل از میلاد خاتمه یافته است. تقریباً 2.3 میلیون بلوک سنگ آهک از معادن مجاور حمل شده است. بلوک های آهکی مورد استفاده برای این پوشش از رودخانه نیل استخراج شد.

سنگهای عظیم الجثه گرانیتی که در اتاق کینگ پیدا شده اند 25 تا 80 تن وزن دارند و از آسوان ، با فاصله بیش از 500 مایل ، منتقل شده اند. هرم با ارتفاع 146.5 متر (480.6 فوت) ، بلندترین سازه ساخته شده توسط بشر در بیش از 3800 سال بود. هرم بزرگ در جیزه قدیمی ترین عجایب از هفت عجایب جهان باستان است

 

هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه

2. غول کلوسوس رودس

کلوسوس رودس که بین سالهای 292 و 280 قبل از میلاد ساخته شده بود ، یک مجسمه غول پیکر خدای یونانی هلیوس بود که در شهر رودس ساخته شد. Colossus از برنز و آهن ساخته شده بود و بیش از 30 متر (107 فوت) ارتفاع داشت و آن را به یکی از بلندترین مجسمه های جهان باستان تبدیل کرده است. این آخرین شگفتی از هفت عجیب بود که در اثر زلزله در سال 226 قبل از میلاد تکمیل شد اما اولین مورد از بین رفت.

 

غول کلوسوس رودس

غول کلوسوس رودس

3. باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل بیشترین رمز و راز هفت عجایب است. برخی از مورخان حتی به این دلیل که باغ های معلق آفرینشی واقعی بوده اند یا آفریده ای شاعرانه به دلیل کمبود مستندات آنها در تواریخ تاریخ بابل ، این سال را دارند. ظاهراً این باغها توسط پادشاه بابل نبوكدنصر دوم حدود 600 سال قبل از میلاد ساخته شده است.

گزارش شده است که وی باغات را برای رضایت همسر غربت خود که آرزوی درختان و گیاهان سرزمین مادری خود در کشور ایران را دارد ، احداث کرده است.باغهای چند سطح را به 22 متر ارتفاع (75 فوت) توصیف کرد که با ماشین آلات گردش آب کامل است. پس از قرن دوم قبل از میلاد ، چندین باغ در اثر زلزله تخریب شدند.

 

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

4. معبد آرتمیس

معبد آرتمیس در افسس یک معبد یونانی بود که به آرتمیس ، الهه شکار ، حیوانات وحشی و بسیاری چیزهای دیگر اختصاص داشت. ساخت آن 120 سال طول کشید و سرانجام در حدود 550 سال قبل از میلاد به پایان رسید. ساخته شده از سنگ مرمر ،  مرد جوانی به نام هروستراتوس در 21 ژوئیه 356 قبل از میلاد معبد را آتش زد تا به شهرت پایدار برسد.

افسسی های خشمگین هروستراتوس را به اعدام محکوم کردند و کسی را از ذکر نام وی منع کردند ، که ظاهراً خیلی خوب کار نکرد. همان شب ظاهراً اسکندر بزرگ متولد شد. معبد ترمیم شد ، توسط گوتی ها تخریب شد و دوباره مرمت شد. در سال 401 ، سرانجام معبد توسط گروهی به رهبری اسقف اعظم قسطنطنیه تخریب شد.

 

معبد آرتمیس

معبد آرتمیس

5. فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه بین سالهای 280 و 247 قبل از میلاد در جزیره ای در اسکندریه ساخته شده است تا شب ملوانان را به بندرگاه هدایت کند. این فانوس دریایی از بلوک های بزرگ سنگی به رنگ روشن ساخته شده است و از سه مرحله تشکیل شده است: یک قسمت مربع پایین با یک هسته مرکزی ، یک بخش هشت ضلعی میانی ، و در بالا ، یک قسمت مدور.

با ارتفاع تقریبی بین 120 و 140 متر (390-460 فوت) ، این ساختمان در میان بلندترین سازه های قرن ها بود. این فانوس دریایی در اثر چندین زمین لرزه به شدت آسیب دید و در سال 1480 ، هنگامی که سلطان مصر با استفاده از برخی از سنگهای افتاده ، قلعه ای در محل فانوس دریایی ساخت ، کاملاً ناپدید شد. نام جزیره ای که در آن ساخته شده بود ، Pharos ، سرانجام به کلمه لاتین فانوس دریایی تبدیل شد.

 

فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه

6.فانوس دریایی اسکندریه

مجسمه زئوس در المپیا توسط مجسمه ساز یونانی فیدیاس در حدود سال 432 قبل از میلاد ساخته شده است. مجسمه نشسته ، حدود 12 متر (43 فوت) قد ، آنقدر بزرگ بود که “اگر زئوس بایستد ، به سقف معبدی که در آن قرار داشت برخورد می کرد”. این مجسمه روی تختی باشکوه از درخت چوب درخت سرو ، منبت کاری شده با عاج ، طلا ، آبنوس و سنگهای قیمتی نشسته است.

در دست راست زئوس یک مجسمه کوچک از یک نایک تاج گذاری شده ، الهه پیروزی ، و در دست چپ او ، یک عصای طلایی وجود داشت که عقابی روی آن نشست. شرایط تخریب نهایی آن محل بحث است: یا به قسطنطنیه منتقل شد ، جایی که در آتش سوزی در سال 475 نابود شد یا مجسمه هنگام سوختن در سال 425 همراه با معبد نابود شد.

 

فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه

7. مقبره هالیکارناسوس

مقبره در هالیکارناسوس بین سالهای 353 تا 350 قبل از میلاد برای ماسولوس ، فرماندار امپراتوری پارس ساخته شده است. پس از درگذشت ماسولوس ، آرتمیسیا ، همسر و خواهرش ، تصمیم گرفت که با شکوه ترین مقبره را برای او بسازد ، ساختاری آن چنان مشهور که نام کلمه ماسولوس اکنون هم نام آن است همه مقبره های بزرگ ، در کلمه مقبره.

این ساخت و ساز نیز به قدری زیبا و منحصر به فرد بود که آنتی پاتر صیدون آن را در فهرست عجایب اصلی خود در فهرست جهانی قرار داد. آرتمیسیا پس از مرگ همسرش تنها دو سال زندگی کرد. کوزه ها با خاکستر خود را در مقبره هنوز ناتمام قرار دادند. مقبره در اثر سلسله زمین لرزه هایی در قرن پانزدهم تخریب شد. از سنگهای باقیمانده برای ساختن قلعه عظیم بدروم استفاده شد.

 

مقبره هالیکارناسوس

مقبره هالیکارناسوس

.touropia.com

کلیساهای جامع

معروف ترین کلیساهای جامع/6 تا از مشهورترین کلیساها در جهان

باغ وحش

معرفی10 تا از بزرگترین و جذاب ترین باغ وحش دنیا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi