عجایب هفت‌گانه/7 عجایب جهان باستان

یکشنبه 14 خرداد 1402 جاذبه های گردشگری
عجایب هفت‌گانه

عجایب هفت‌گانه/7 عجایب جهان باستان

عجایب هفتگانه جهان باستان یکی از اولین لیست های سفر در تاریخ است. ایده ایجاد لیستی از شگفتی های معماری به دنبال تسخیر اسکندر بزرگ در جهان شناخته شده در قرن 4 قبل از میلاد بوجود آمد ، که به مسافران یونانی امکان دسترسی به تمدن های مصری ها ، پارس ها و بابلی ها را می داد.

عجایب هفت‌گانه، به هفت اثر برتر معماری و مجسمه‌سازی دوران یونان باستان اطلاق می‌شود. این هفت اثر ظاهراً اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی‌الاصل به نام انتیپاتر صیدایی در قرن دوم پیش از میلاد در یک کتاب ثبت شده‌است

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

1. هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ در جیزه، یک مقبره برای فرعون خوفو مصر است که طی یک دوره 20 ساله ساخته شده و در حدود 2560 قبل از میلاد به پایان رسیده است. تقریباً 2.3 میلیون بلوک سنگ آهک از معادن مجاور استخراج شده و برای ساخت این هرم استفاده شده است. بلوک های سنگی که برای ساخت این هرم استفاده شده، از رودخانه نیل استخراج شده‌اند.

سنگهای عظیم الجثه گرانیتی که در اتاق کینگ پیدا شده‌اند، 25 تا 80 تن وزن دارند و از منطقه آسوان با فاصله بیش از 500 مایل، منتقل شده‌اند. با ارتفاع 146.5 متر (480.6 فوت)، این هرم، بلندترین ساختمان ساخته شده توسط بشر در بیش از 3800 سال بوده و در حال حاضر، قدیمی‌ترین عجایب از هفت عجایب جهان باستان محسوب می‌شود.

هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه

2. غول کلوسوس رودس

مجسمه‌ی کلوسوس رودس، با ارتفاع بیش از 30 متر (107 فوت)، بین سالهای 292 و 280 قبل از میلاد در شهر رودس ساخته شد. این مجسمه، نماینده‌ی خدای یونانی هلیوس بود و از برنز و آهن ساخته شده بود. با این ارتفاع، این مجسمه را به یکی از بلندترین مجسمه‌های جهان باستان تبدیل کرده بود. کلوسوس رودس، آخرین شگفتی از هفت عجیب بود که تکمیل شد، اما به دلیل زلزله‌ی سال 226 قبل از میلاد، آن هم از بین رفت.

غول کلوسوس رودس

غول کلوسوس رودس

3. باغ های معلق بابل

باغ‌های معلق بابل، بیشترین رمز و راز هفت عجایب جهان باستان هستند و برخی مورخان به دلیل کمبود مستندات در تواریخ تاریخ بابل، این سال را دارند که آیا این باغ‌ها آفرینشی واقعی بوده‌اند یا آفریده‌ای شاعرانه هستند. این باغ‌ها حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد توسط پادشاه بابل نبوکدنصر دوم ساخته شده‌اند. گفته شده که او این باغ‌ها را برای رضایت همسر غربتی خود، که آرزوی درختان و گیاهان سرزمین مادری خود در ایران را داشت، احداث کرده است. این باغ‌ها دارای چند سطح بودند و به ارتفاع ۲۲ متر (۷۵ فوت) و با استفاده از ماشین‌آلات گردش آب کامل شده بودند. پس از قرن دوم قبل از میلاد، چندین باغ به دلیل زلزله‌ها تخریب شده‌اند..

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

4. معبد آرتمیس

معبد آرتمیس در افسس، یک معبد یونانی بود که به آرتمیس، الهه شکار، حیوانات وحشی و موارد دیگری اختصاص داشت. ساخت آن 120 سال به طول انجامید و در حدود 550 سال قبل از میلاد به پایان رسید. این معبد از سنگ مرمر ساخته شده بود و در 21 ژوئیه 356 قبل از میلاد، یک جوان به نام هروستراتوس، آتش به آن زد تا به شهرت پایدار برسد.

افسسی‌های خشمگین، هروستراتوس را به اعدام محکوم کردند و از ذکر نام وی منع کردند، اما این دستور ظاهراً به خوبی اجرا نشد. همان شب، اسکندر بزرگ به دنیا آمد! معبد ترمیم شد، تخریب شد و دوباره مرمت شد. در سال 401، سرانجام توسط گروهی به رهبری اسقف اعظم قسطنطنیه تخریب شد.

معبد آرتمیس

معبد آرتمیس

5. فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه در جزیره‌ای در اسکندریه بین سال‌های 280 و 247 قبل از میلاد ساخته شد تا به ملوانان کمک کند تا شبانه به سوی بندر هدایت شوند. این فانوس دریایی از بلوک‌های سنگی بزرگ به رنگ روشن ساخته شده بود و از سه مرحله تشکیل شده بود: یک بخش مربعی در پایین با یک هسته مرکزی، یک بخش هشت ضلعی در وسط و در بالا یک بخش گرد.

با ارتفاع تقریبی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر (۳۹۰-۴۶۰ فوت)، این سازه در میان بلندترین ساختمان‌های قرن‌ها بود. این فانوس دریایی به دلیل چندین زلزله شدید، شدیداً خسارت دید و در سال ۱۴۸۰، هنگامی که سلطان مصر با استفاده از برخی از سنگ‌های افتاده، قلعه‌ای در محل فانوس دریایی ساخت، کاملاً نابود شد. نام جزیره‌ای که در آن ساخته شده بود، Pharos بود که سرانجام به کلمه لاتین فانوس دریایی تبدیل شد.

فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه

6.فانوس دریایی اسکندریه

مجسمه زئوس در المپیا توسط مجسمه ساز یونانی فیدیاس در حدود سال 432 قبل از میلاد ساخته شده است. مجسمه نشسته ، حدود 12 متر (43 فوت) قد ، آنقدر بزرگ بود که “اگر زئوس بایستد ، به سقف معبدی که در آن قرار داشت برخورد می کرد”. این مجسمه روی تختی باشکوه از درخت چوب درخت سرو ، منبت کاری شده با عاج ، طلا ، آبنوس و سنگهای قیمتی نشسته است.

در دست راست زئوس یک مجسمه کوچک از یک نایک تاج گذاری شده ، الهه پیروزی ، و در دست چپ او ، یک عصای طلایی وجود داشت که عقابی روی آن نشست. شرایط تخریب نهایی آن محل بحث است: یا به قسطنطنیه منتقل شد ، جایی که در آتش سوزی در سال 475 نابود شد یا مجسمه هنگام سوختن در سال 425 همراه با معبد نابود شد.

فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه

7. مقبره هالیکارناسوس

مقبره‌ی ماسولوس در هالیکارناسوس بین سال‌های 353 تا 350 قبل از میلاد برای ماسولوس، فرماندار امپراتوری پارس، ساخته شد. پس از درگذشت ماسولوس، همسر و خواهرش آرتمیسیا تصمیم گرفت تا با ساختن شکوهمندترین مقبره برای او، به یاد او بماند. ساختاری به این اندازه مشهور و زیبا بود که نام کلمه “ماسولوس” هم به نام آن اشاره می‌کند. همه‌ی مقابر بزرگ با این کلمه شناخته می‌شوند.

این ساختمان نیز به قدری زیبا و منحصر به فرد بود که آنتی‌پاتر صیدون آن را در فهرست عجایب اصلی خود در فهرست جهانی قرار داد. پس از مرگ همسرش، آرتمیسیا تنها دو سال زندگی کرد و پیکر او در کنار همسرش در مقبره به خاک سپرده شد. کوزه‌های حاوی خاکستر ایشان هنوز هم در مقبره ناتمام باقی مانده‌اند. در قرن پانزدهم، این مقبره به دلیل زلزله‌های متعددی که رخ داد، تخریب شد و سنگ‌های باقی‌مانده از آن برای ساختن قلعه عظیم بدروم استفاده شدند.

مقبره هالیکارناسوس

مقبره هالیکارناسوس

 

کشور اسرائیل

کشور اسرائیل/همه چیز درباره کشور اسرائیل

بهترین مقصد گردشگری در جهان

بهترین مقصد گردشگری در جهان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا