کپسایسین ماده تندی فلفل‌های چیلی/8 فوایدکپسایسین

شنبه 21 آبان 1401 سلامت
فلفل‌های چیلی

کپسایسین چیست؟

کپسایسین یا کاپسِی‌سین ماده‌ای شیمیایی تند موجود در فلفل‌های چیلی است که گیاهانی از سرده کپسیکوم می‌باشند. این ماده در فلفل‌های تند (سبز و قرمز) یافت می‌شود.

علت اصلی تند بودن فلفل‌ها همین ماده است و خوردن آن باعث افزایش دمای بدن و احساس گرمی می‌شود.

کپسایسین یک فلاونوئید موجود در فلفل چیلی است و عامل تندی آن است. بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان از فلفل چیلی در پخت و پز روزمره خود استفاده می کنند و از فواید سلامتی فراوان آن بهره می برند.

کپسایسین در مقادیر مختلف در انواع فلفل ها از جمله فلفل دلمه ای یافت می شود. به دلیل خاصیت تسکین درد آن به طور گسترده مورد استفاده و مطالعه قرار می گیرد و مطالعات نشان داده اند که بیش از یک مزیت دارد.

کپسایسین که به طور طبیعی از فلفل دلمه‌ای و سایر فلفل‌های چیلی به دست می‌آید، یک ترکیب دست‌نخورده است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. می تواند انواع مختلف درد را کاهش دهد، متابولیسم را برای کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و محافظت در برابر دیابت افزایش دهد.

گنجاندن منابع کپسایسین در رژیم غذایی می تواند این فواید سلامتی را ارائه دهد.

 

کپسایسین

کپسایسین

فواید کپسایسین برای سلامتی

این ماده خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد که سلولهای بدن را از آسیب مولکولهای رادیکال آزاد محافظت می‌کند و از خاصیت ضد باکتریایی نیز برخوردار است. این ماده سیستم قلبی عروقی را تحریک و سیستم هاضمه را تقویت کرده و درد روی پوست یا مفاصل بدن را تسکین می‌بخشد و برای مثانه به عنوان داروی ضد احتقان و ضد باکتری مؤثر است. کپسایسین نه تنها درد آرتروز و آرتریت روماتوئید را تسکین می‌دهد

1. متابولیسم و ​​کاهش وزن را بهبود می بخشد

متابولیسم بهبود یافته می تواند در افزایش انرژی و کاهش وزن مفید باشد. مطمئن شوید که غذای خود را با پاپریکا طعم دار می کنید و از فلفل دلمه ای استفاده می کنید زیرا هر دوی این ها منابع ایمن کپسایسین هستند.
آگهی ها

در یک مطالعه روی 75 نفر، استفاده از 4 میلی گرم کپسایسین به مدت 12 هفته، نزدیک به 6 درصد از کل چربی بدن را کاهش داد و ثابت کرد که در مبارزه با چاقی مفید است.

در مطالعه دیگری بر روی افراد چاق، مصرف 6 میلی گرم کپسایسین در روز به مدت 12 هفته باعث کاهش چربی شکم و مقداری کاهش چربی کلی شد. همچنین قادر است با کمک به بدن در استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی، کاهش وزن را حفظ کند.

2. سلامت قلب را ارتقا می دهد

کپسایسین برای سلامت قلب شما مفید است

بیماری های قلبی در دنیای امروز به طور فزاینده ای رایج شده اند. بیماری‌های قلبی درمان‌نشده یا کنترل‌نشده می‌تواند منجر به عوارض بیشتر شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

خوشبختانه، اصلاحات رژیم غذایی مانند گنجاندن غذاهای غنی از کپسایسین در رژیم غذایی می تواند کمک کننده باشد.

کپسایسین همچنین با تأثیر بر موادی در بدن که رگ‌های خونی را شل می‌کند تا جریان خون را کاهش دهد، در کاهش فشار خون نقش دارد. مطالعات حیوانی همچنین نشان داده است که کپسایسین میزان سدیم دفع شده از طریق ادرار را افزایش می دهد و به کاهش فشار خون در رژیم غذایی پر نمک کمک می کند.

3. درد را تسکین می دهد

بسیاری از پمادهای مسکن موضعی حاوی کپسایسین به دلیل فعالیت ضد درد قوی آن هستند. کارشناسان کپسایسین را شناسایی کرده‌اند که ابتدا احساس درد را پس از استفاده و قبل از بی‌حس کردن آن افزایش می‌دهد. استفاده مکرر باعث می شود اعصاب حساس به درد توانایی خود را برای تشخیص درد از دست بدهند و در نتیجه باعث کاهش ناراحتی می شود

کرم های مبتنی بر کپسایسین به ویژه برای افرادی که از آرتروز (یک درد مشترک مفاصل) و کشیدگی عضلات رنج می برند مفید هستند.

4. میگرن را کاهش می دهد

مصرف کپسایسین می تواند به کاهش خطرات میگرن کمک کند

فعالیت مسکن طبیعی کپسایسین همچنین باعث تسکین میگرن و سردردهای خوشه ای می شود. افرادی که از میگرن رنج می برند دردهای ناتوان کننده ای را تجربه می کنند که می تواند کار و زندگی روزمره آنها را مختل کند.

مصرف موضعی کپسایسین با ایجاد آرامش در اعصاب و عروق خونی، میگرن را کاهش می دهد و در نتیجه درد را کاهش می دهد.

کپسایسین

کپسایسین

5. دیابت را کنترل می کند

کپسایسین علاوه بر نقشی که در بهبود سلامت قلب و کاهش وزن دارد، اثرات ضد دیابتی نیز دارد.

مطالعات حیوانی استفاده از 6 میلی گرم کپسایسین هر روز به مدت 28 روز را کاهش داد و باعث کاهش جذب روده ای قند و افزایش مقدار انسولین شد. هر دوی این عملکردها با هم کار می کنند تا سطح قند خون را به طور موثر کاهش دهند.

نه تنها این، بلکه کشف شده است که کپسایسین عوارض دیابت مانند نوروپاتی دیابتی یا درد عصبی را نیز بهبود می بخشد.

6. پسوریازیس را مدیریت می کند

کرم های کپسایسین زمانی که به صورت موضعی استفاده شوند می توانند پسوریازیس را درمان کنند

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در آن لکه های قرمز، خارش دار و متورم روی پوست ظاهر می شود. باعث ناراحتی، خشکی و حتی خونریزی می شود. اکثر موارد پسوریازیس با استفاده از کرم‌های دارویی موضعی کنترل می‌شوند.

اخیراً، کرم‌های کپسایسین نقطه خود را در مدیریت التهاب، خارش و درد ناشی از پسوریازیس پیدا کرده‌اند.

 

7. می تواند به تسکین گلودرد کمک کند

کپسایسین را می توان برای درمان گلودردی که بیماران ممکن است بعد از جراحی تجربه کنند استفاده کرد.  در افرادی که از مشکل بلع رنج می برند، کپسایسین همچنین می تواند حساسیت رفلکس سرفه را بهبود بخشد.

 

8. ممکن است از سرطان جلوگیری کند

کپسایسین به عنوان نقش محافظتی در برابر سرطان شناخته شده است.

در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، کپسایسین توانست گسترش سلول های سرطانی را در انواع مختلف سرطان کاهش دهد. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که فعالیت رادیکال های آزاد را که می توانند به سلول های سالم آسیب رسانده و آنها را سرطانی کنند، کاهش می دهد.

با این حال، توجه داشته باشید که کپسایسین به تنهایی نمی تواند در درمان سرطان مفید باشد. درمان های زیادی مورد نیاز است و برای درمان مناسب باید با پزشک مشورت کنید.

 

کپسایسین

کپسایسین

عوارض مصرف قبلی کپسایسین

در حالی که کپسایسین فواید زیادی برای سلامتی دارد، باید در مصرف آن دقت کرد و از مصرف بیش از حد آن اجتناب کرد.

برخی از خطرات مرتبط با آن عبارتند از:

حالت تهوع
استفراغ
سوزش سردل
عفونت سینوسی و دستگاه تنفسی فوقانی
سردرد
سوء هاضمه
سرگیجه
زخم معده
عفونت گلو

خطر بوسیدن روی لب یک نوزاد

5 خطر بوسیدن روی لب یک نوزاد

خواص دانه کتان

فواید دانه کتان برای مو که شرط می‌بندیم از آن نمی‌دانستید!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا