حلوا / طرز تهیه حلوا تر تبریزی

سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1401 آشپزی
halvay tar

حلوا تر دسر خوشمزه ایرانی است که با نشاسته و آرد برنج به صورت دو رنگ تهیه می شود در بخش آشپزی مجله دایان با طرز تهیه حلوا تر با ما همراه باشید همچنین طرز تهیه ماقوت یزدی و حلوا هویج  را مشاهده کنید

مواد لازم  حلوا تر

 • نشاسته گل: ۱ پیمانه
 • آرد برنج: ½ پیمانه
 • شیر: ۶ پیمانه
 • آب: ۴ پیمانه
 • گلاب :۱ پیمانه
 • شکر :دو پنجم پیمانه
 • زعفران دم کرده ۳ قاشق غذاخوری
حلوا تر

حلوا تر

طرز تهیه  حلوا تر

 1. برای تهیه حلوتر و  هر حلوای که با نشاسته گل تهیه می شود باید ابتدا نشاسته گل را در آب حل کنید و از صافی رد کنید
 2. برای تهیه حلوا تر آب و نشاسته را با هم ترکیب کنید و هم بزنید تا حل شود سپس آن را از صافی رد کنیدو آنرا در یک قابلمه مناسب بریزید سپس آرد برنج و شیر  و شکر را به قابلمه اضافه کنید , قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و مواد را مدام هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شودو حلوا پخته شود .
 3. در ادامه گلاب را اضافه کنید وقتی مواد علیظ شد غلظت مواد را با حرکت دادن چنگال روی حلوا تست کنید اگر جای چنگال باقی ماند یعنی غلظت حلوای شما  مناسب است.
 4. قابلمه را از روی حرارت بردارید و نصف مواد را داخل قالب چرب شده بریزید و با پشت قاشق روی آن را  صاف  کنید . سپس  زعفران دم کرده را به بقیه مواد  حلوای اضافی کنید و  قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا به غلظت کافی برسد سپس آنرا روی حلوای سفید رنگ بریزید و با پشت  قاشق روی آن را صاف کنید.
 5. حالا حلوا را در دمای محیط قرار دهید تا کاملا خنک شود، سپس روی آنرا با سلفون بپوشانید و در یخچال قرار دهید  تا آماده شود.
 6. بعد از ۶ ساعت حلوا را از یخچال خارج کرده و به شکل لوزی برش بزنید و به آرامی در ظرف مورد نظر بچینید و با خلال پسته  تزیین کنید .

 چرا روی حلوا تر ترک می خورد

 1. در بسیاری مواقع روی حلوا تر ترک برمی دارید .یکی از دلایل ترک خوردن تر حلوا این است که  پس از آماده شدن فورا در یخچال قرار داده می شود.
 2.  برای این که روی حلوا تر, ترک نخورد قبل از قرار دادن در یخچال باید روی آن را با سلفون بپوشانید .
 3.  زمانی که حلوا به غلظت مناسب نرسیده است آن را از روی حرارت برندارید .اگر غلظت حلوا کافی نباشد روی حلوا تر ترک می خورد.

halvay dahin

حلواعربی/ طرز تهیه حلوای دهین

maghot

ماقوت/ طرز تهیه ماقوت زعفرانی یزدی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا