5 تا از بارز ترین فواید مصرف zink (روی) برای بدن

دوشنبه 8 دی 1399 سلامت
فواید مصرف zink (روی)

فهرست مطالب

1-(zink روی) چیست؟

2- خاصیت بارز zink  (روی) برای سلامت بدن

( zink روی) چیست؟

zink  یا روی یک ماده معدنی کمیاب  و ضروری برای حفظ سلامت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن است ، روی به طور طبیعی هم در محصولات گیاهی و هم در محصولات حیوانی یافت می شود.و بدن ما نمی تواند آن را تولید یا ذخیره کند. zink  (روی)  قادر است  بیش از 100 آنزیم مختلف در بدن را تنظیم  کند و همچنین  نقشی اساسی افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن  ، ترمیم زخم  ،کمک به تقسیم سلولی و تقویت  حس چشایی و بویایی از مزایایی بارز این ماده معدنی مفید برای بدن می باشد .

از آنجایی که بدن ما قادر به تولید و ذخیره zink  (روی) نمی باشد می بایست روزانه از طریق غذا این ماده را برای حفظ سلامتی تامین کرد .

روی به عنوان یک ماده معدنی ضروری ، نقش مهمی در ساختار و عملکرد سلولی دارد. کمبود آن ، مشکلات زیادی برای افراد علل الخصوص کودکان و زنان باردار به وجود می آورد .

از عمده علائم کمبود  zink(روی)  در بدن  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش ایمنی بدن –اسهال -کم شدن اشتها -خشک شدن پوست  –ریزش مو  -اختلالات خلقی – ناباروری – کند شدن بهبود زخم – خستگی مزمن -مه مغز- تأخیر در بلوغ جنسی -اختلال عملکرد عصب-بهبودی آهسته زخم

 

فواید مصرف zink (روی)

فواید مصرف zink (روی)

5 خاصیت بارز zink  (روی) برای سلامت بدن

 

روی برای عملکرد بهتر  ایمنی بدن  مناسب و ضروری است. این ماده سلول های T  را فعال می کند ، نوعی گلبول سفید که مرکز دفاعی ایمنی بدن ما است.

برخی از این سلولهای T سلولهای “قاتلی” هستند که اثر بیماری زایی  مانند باکتریها ، ویروسها و قارچها را خنثی می کنند. برخیو عده ای  دیگر سلولهای “کمکی” هستند که به سلولهای دیگر سیستم ایمنی بدن در برابر عفونتها یا سرطان کمک می کنند.

1-زینک یک ماده موثر برای بهبود و درمان کرونا و سرماخوردگی :

این روزها که مردم دنیا با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند خوب است بدانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف زینک بسیار حائز اهمیت است . مصرف روی سرعت بهبود  سرماخوردگی  و کوید 19 بیشتر می کند  .

2. زینک (روی) به سلامت پوست کمک می کند

وجود روی برای سلامت پوست ضروری است. این ماده به حفظ ساختار و یکپارچگی پوست کمک می کند و نقشی اساسی در سنتز کلاژن دارد .به همین دلیل، ازاین  ماده  مفید  اغلب در بیمارستان ها برای درمان سوختگی ، زخم و سایر آسیب های پوستی استفاده می شود . همچنین می تواند به صورت موضعی برای درمان آکنه و تبخال  استفاده شود .

3. زینک (روی )به مشکلات دستگاه گوارش کمک می کند

حتی کمبود متوسط ​​zink یا روی در بدن می تواند در جذب مواد مغذی از مواد غذایی در روده تداخل ایجاد کند. وقتی سطح این ماده در بدن کم می شود ، خطر ابتلا به مشکلات دستگاه گوارش مانند اسهال وجود دارد ، که جذب  مواد مغذی را در غذا  دشوارتر می کند.بنابراین ، نه تنها کمبود روی می تواند باعث اسهال شود بلکه شرایط اسهال مزمن نیز می تواند باعث کمبود روی شود ، در نتیجه اسهال بیشتر می شود.

4-مصرف زینک  (روی) به سلامت چشم کمک می کند

همانند پوست ، مصرف روی نیز در حفظ یکپارچگی ماکولای چشم  نقشی اساسی دارد. مطالعات نشان داده است که مکمل روی می تواند با جلوگیری از آسیب سلولی در شبکیه چشم به کاهش روند تخریب ماکولا مربوط به سن کمک کند.

5- التهاب را کاهش می دهد

ثابت شده است که روی یک ماده ضد التهاب و آنتی اکسیدان موثر است و به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند و در نتیجه احتمال پیشرفت بیماری را کاهش می دهد . در نتیجه ، مصرف میزان کافی  روی می تواند خطر ابتلا به سرطان ، بیماری های قلبی و زوال عقل را کاهش دهد.این ماده معدنی همچنین به کاهش سطح برخی پروتئین های التهابی در بدن کمک می کند .

نکته قابل توجه در مورد مصرف مکمل های  زینک این است که علاوه بر اینکه مصرف ناکافی این ماده در رژیم غذایی فرد را دچار مشکل و کمبود هایی می کند مصرف بیش از اندازه این ماده نیز افراد را دچار مشکل می کند در نتیجه مصرف کردن این ماده می بایست زیر نظر پزشک باشد .

 

 

بازدیدکنندگان : ۶۳ نفر
سلامت کلیه

سلامت کلیه / غذاهایی که برای کلیه مفید هستند!

روغن کافور

روغن کافور چیست / 7 مزایای فوق العاده روغن کافور!

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi