علل ریزش مو در بین زنان/8 علائم ریزش مو

یکشنبه 18 اردیبهشت 1401 آرایش پوست ومو
علل ریزش مو در بین زنان

علل ریزش مو در بین زنان

آلوپسی اصطلاح پزشکی ریزش مو است که یک مشکل رایج در بسیاری از خانم ها است. ریزش مو می تواند بسیار آزار دهنده باشد. اما ، اگر بی صدا از ریزش مو رنج می برید و روش های تصادفی برای بازیابی موهای خود را امتحان می کنید ، احمقانه محض شما خواهد بود. یافتن دلیل اصلی ریزش مو برای داشتن درمان مناسب و مورد نیاز کاملاً ضروری است.

ریزش مو بسته به علت ممکن است به اشکال مختلف ظاهر شود. ممکن است در طول زمان متوجه ریزش موی ناگهانی یا نازک شدن تدریجی آن شوید. نگه داشتن یک دفترچه خاطرات برای ردیابی تغییراتی که متوجه می شوید یا علائمی که تجربه می کنید و جستجوی الگوها ممکن است مفید باشد.

 

ریزش مو

ریزش مو

انواع ریزش مو در زنان جوان:

ریزش مو در زنان جوان (یا آلوپسی) را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

آلوپسی همراه با ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار)
آلوپسی بدون اسکار.

 

 

علائم و نشانه های ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1-نازک شدن کلی نازک شدن تدریجی بالای سر شایع ترین نوع ریزش مو است. هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند. در حالی که مردان تمایل به دیدن خط رویش مو دارند، زنان معمولاً متوجه می شوند که قسمت آنها بزرگ می شود.

2-نازک شدن تدریجی بالای سر این شایع ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. در مردان، موها اغلب در خط موی پیشانی شروع به عقب نشینی می کنند. زنان معمولاً قسمتی از موهای خود را پهن می کنند. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن تر، عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) است.

3-نقاط طاسی دایره ای یا تکه تکه ای. برخی از افراد به صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو موهای خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش مو دچار خارش یا درد شود.

4-شل شدن ناگهانی مو. یک شوک فیزیکی یا روحی می تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است در هنگام شانه کردن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم، تعداد انگشت شماری مو بیرون بیاید. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می شود اما موقتی است.

5-ریزش موی تمام بدن برخی از شرایط و درمان‌های پزشکی، مانند شیمی‌درمانی برای سرطان، می‌تواند منجر به ریزش مو در سراسر بدن شود. موها معمولاً دوباره رشد می کنند.

6-تکه های پوسته ریزی که روی پوست سر پخش می شوند. این نشانه کرم حلقوی است. ممکن است با موهای شکسته، قرمزی، تورم و گاهی تراوش همراه باشد.

 

علل ریزش مو در بین زنان

علل ریزش مو در بین زنان

 

موارد زیر برخی از دلایل ریزش مو در زنان است:

۱-ریزش موی ژنتیکی:

برای بسیاری از خانم ها ریزش مو ارثی است. گاهی اوقات زنان نیز با ریزش موی ژنتیکی زنانه روبرو می شوند که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز می گویند. در این حالت تراکم موها از روی تاج کاهش می یابد. همچنین گاهی اوقات یا بعد از یائسگی یا در ابتدای بلوغ گزارش می شود.

 

۲-کمبود آهن:

فقر آهن -در صورت داشتن یا نداشتن آنمی- می تواند منجر به ریزش مو شود. ولی بهتر است قبل از اینکه خودسرانه از قرص های آهن مکمل استفاده کنید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا از در صورت تشخیص نیاز توسط پزشک از مکمل ها استفاده کنید. زیرا آهن بیش از اندازه در بدن نیز منجر به بروز بعضی مشکلات می شود.
کم خونی دلیل اصلی ریزش مو است. کم خونی به دلیل مصرف کم آهن در رژیم غذایی ، قاعدگی زیاد یا اسیدفولیک ناکافی رخ می دهد.

 

۳-یائسگی:

بسیاری از زنان پس از یائسگی دچار ریزش مو می شوند. این اتفاق می افتد با کاهش سطح هورمون های استروژن. این باعث خشک شدن مو و در نتیجه ریزش مو می شود.

 

۴- تغییرات هورمونی بعد از حاملگی:

ریزش مو همچنین پس از زایمان کودک رخ می دهد. سطح استروژن در دوران بارداری افزایش می یابد اما پس از زایمان کودک کاهش می یابد ، در نتیجه بسیاری از زنان باعث ریزش مو می شوند.

 

۵-قرص های جلوگیری از بارداری:

مصرف بیش از حد استروئیدها یا قرص های جلوگیری از بارداری نیز ممکن است به ریزش مو کمک کند.
مصرف ناکافی پروتئین ممکن است باعث ریزش مو شود.

 

۶-رژیم غذایی نادرست:

 

هر چه قدر که زمان می گذرد ما بیشتر و بیشتر متوجه می شویم که چگونه رژیم، هر بخش از بدن ما و نه فقط وزن را تحت تاثیر قرار می دهد. و رشد و وضعیت مو هم یک از بخش های کلیدی این معادله است

اگر رژیم شما به میزان لازم پروتئین برای سن شما کم باشد ، ممکن است منجر به ریزش کنترل نشده مو شود.

 

۷-بیماری تیروئید:

بیماری هایی مانند تیروئید ، بیماری های خود ایمنی و عفونت های پوست سر مانند کرم حلقوی نیز ممکن است با سرعت نگران کننده ای باعث ریزش مو شوند.

 

۸-استفاده ار مواد آرایشی مو:

استفاده از ابزارهای آرایش مو مانند تقویت کننده ها ، فرها یا اسپری های مو ، ژل ها ، رنگ موها نیز ممکن است از عوامل موثر در ریزش مو باشند. استفاده از شانه های اشتباه یا مدل های موی تنگ نیز منجر به مشکل ریزش مو می شود.

 

۹-استرس و فشارهای روحی:

استرس و ناراحتی ها و شوک های شدید عاطفی و روحی روانی می تواند موجب تشدید ریزش مو در بانوان شود. بطوری که برای مثال ترس از بیماری، طلاق، درگذشت نزدیکان، مشکلات شدید مالی و… ممکن است به اندازه ای بر روحیه فرد تاثیر مخرب بگذارد که منجر به از دست دادن بخش زیادی از موهای سر شود.

 

جلوگیری از ریزش مو به روش سنتی اقدا 2 600x452 1

کلام آخر

مصرف ناکافی پروتئین ممکن است باعث ریزش مو شود. اگر رژیم شما به میزان لازم پروتئین برای سن شما کم باشد ، ممکن است منجر به ریزش کنترل نشده مو شود. در برخی موارد ، کاهش ناگهانی و شدید وزن نیز به ریزش بیش از حد مو کمک می کند. بیماری هایی مانند تیروئید ، بیماری های خود ایمنی و عفونت های پوست سر مانند کرم حلقوی نیز ممکن است با سرعت نگران کننده ای باعث ریزش مو شوند.”

طراحی زیبای ناخن تابستانی

طراحی زیبای ناخن تابستانی

فرق رنگ مو آمبره و سامبره و بالیاژ

فرق رنگ مو آمبره و سامبره و بالیاژ

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا