خودباوری چیست ؟ خود باوری گام اول موفقیت

دوشنبه 3 آذر 1399 موفقیت
خود باوری

خودباوری؟ چیست

خودباوری به معنی نادیده گرفتن نقایص و کمبود‌ها نیست، بلکه به معنی دیدن استعدادها و توانایی خودتان می‌باشد.

بخش مهمی از خودباوری پی بردن به  نقاط ضعف است به طوری که به شما در رسیدن به چیزی که می‌خواهید به آن برسید  کمک می‌کند. شما باید آنچه که اکنون در اختیار دارید را ببنید و با کمک آن امکانات راه حلی برای برطرف نمودن نقاط ضعفتان بیابید و در مسیر رسیدن به خواسته هایتان استفاده کنید.

برای افزایش خودباوری ، باور من نمی‌توانم را از ذهن خود حذف کنید

  • همیشه امیدوار باشید
  • انگیزه زیادی داشته باشید
  • مدام در حال تلاش و کوشش برای رسیدن به اهداف خود باشید
  • به اهداف بزرگ خود بیاندیشید

مگر می‌شود باوری جز من می‌توانم داشته باشد؟ اصلاً دلیل موفقیت افراد موفق هم همین بوده است. آنها می‌گفتند بالأخره روزی به هدفشان که موفقیت است خواهند رسید و حالا به آن رسیدند.پس اولین قدم در موفقیت خود باوری است

خودباوری و رابطه آن با اعتماد به نفس

مهم ترین دلیلی که باعث می‌شود ما خودباوری پیدا کنیم، این است که سعی کنیم اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم.

خودباوری و اعتماد به نفس، دو مهارت  از هم جدا نشدنی هستند و اگر هرکدام از آنها را نداشته باشیم، قطعاً از دیگری هم بی بهره خواهیم بود.

 

چگونه خودباوری را تقویت کنیم؟

 

 خودتان را دست کم نگیرید

افرادی که همیشه خودشان را دست کم می گیرند . فکر می‌کنند از دیگران در همه موارد عقب تر هستند. پس شما هم حواستان باشد که با دست کم گرفتن خودتان در برابر دیگران، چیزی درست نخواهد شد. دست کم گرفتن خود معمولاً از کمبود اعتماد به نفس ناشی می‌شود.

 برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی حس خودباوری را به شدت افزایش خواهد داد.افرادی که همیشه با برنامه هستند و همه زندگیشان طبق آن پیش می‌رود، چقدر نسبت به دیگران حس برتری می‌کنند و انگار همیشه چند مرحله از بقیه جلوتر هستند؟کار نیمه تمام ندارند  و  وقت آزاد بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند تا از زندگی خود لذت بیشتری ببرند.  این خود باعث خود باوری میشود

برنامه ریزی  دقیق حس خودباوری را به شدت افزایش خواهد داد

 سحرخیز باشید

شما نمی‌توانید فرد سحرخیزی را پیدا کنید که خودباوری نداشته باشد. افراد موفق دنیا صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و در آن زمان به کارهای مهم خودشان می‌پردازند و در ادامه روز وقت آزاد بیشتری دارند . به قول برایان تریسی شما باید کار مهمتان را اول صبح انجام دهید. چون انجام دادن آنها هنگام صبح، خیال شما را در ادامه روز راحت می‌کند  همین آسوده شدن خیال، باعث افزایش خودباوری شما می‌شود. ممکن است در ابتدا برای شما کمی سخت باشد که فردی سحرخیز باشید. حتما مقاله سحر خیز باشید تا موفق شوید را  بخوانید که راهکارهای جالبی برای شما بیان شده .

 

 خودتان تصمیم گیری کنید

به این نکته توجه کنید که  نگذارید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند. تصمیم گرفتن دیگران به جای شما باعث می‌شود همیشه برای تصمیم گیری‌هایتان به آنها وابسته  شوید و شاید نظر شما کاملاً با نظر دیگران فرق داشته باشد.و شمااز تصمیماتی که دیگران برای شما می‌گیرند رضایت نداشته باشید و در نهایت به حس عدم قدرت و توانایی ختم شود.

 

 تا می توانید اطلاعات و مهارتتان را افزایش دهید.

وقتی در یک زمینه ای اطلاعات بالایی دارید، خودباوری تان هم در آن زمینه خیلی بالاست؟ مثلاً اگر در جمعی باشید و شما تنها کسی باشید که می‌تواند مثلاً کارهای اینترنتی انجام دهد، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آیا قدرتی بالاتر از این حس هست؟پس هر مهارتی که دارید سعی کنید در آن بهترین باشید

  جملات تأکیدی خودتان را بسازید

جملات تأکیدی، جملاتی هستند که برای تأکید بیشتر به کار می‌روند

مثل: امروز همان گونه است که باید باشد،

سختی ها نیامدند که بمانند،

من می‌خواهم و می‌توانم و از این دست جملات که نسبت به هر فردی، تغییر می‌کنند. ممکن است کسی با یک جمله برای حرکت رو به جلو ترغیب شود و فرد دیگری از همان جمله متنفر باشد. پس بگردید و پیدا کنید آن جمله تأکیدی راکه به شما انرژی می دهد

  هدف های  بزرگ برای خود  تعیین کنید

داشتن هداف بزرگ یعنی داشتن  انگیزه های بزرگ. وقتی شما بدانید و شوق داشته باشید که قرار است به چه  اهداف بزرگی برسید، بدون شک حتی دوست ندارید یک لحظه از تلاش کردن دست بردارید   چه برسد به این که بخواهید دست از تلاش کردن بردارید.

 کمال گرا نباشید

کمال گرا کسی ‌است‌ که به طور وسواسی می‌خواهد از همان اول همه چیز کامل باشد و حتی کوچکترین نقصی را قبول ندارند

افراد کمال گرا کاری را شروع نمی کنند و شروع نکردن باعث می‌شود تا در هیچ کاری پیشرفتی نکنند. پیشرفت نکردن هم باعث می‌شود تا خودباوری پیدا نکنید.

 

ویژگی مشترک در همه افراد موفق دنیا خود باوری است

خودباوری در زندگی بیل گیتس غول تکنولوژی دنیا،

او از اول آدم موفق یا غول تکنولوژی دنیا نبوده است. مسلماً یکسری کارهایی را در طول زندگی خودش انجام داده است تا به این موفقیت ها رسیده.  و یکی از بزرگ‌ترین کارهایی که بیل گیتس در زندگی خودش انجام داده است، باور به خودش بود. یعنی جناب گیتس باور کرد که می‌تواند بهترین برنامه را برای شرکت اپل بنویسد یا او باور کرد که می‌تواند بهترین کامپیوترهای خانگی دنیا را بسازد. پس اولین قدم در موفقیت خودباوری است

 

خودباوری در زندگی کریستیانو رونالدو‌

جوان پرتغالی که در دوران نوجوانی خودش به یکی از استوره‌های فوتبال تبدیل شد و در سن 18 سالگی‌اش قرار داد چند میلیون پوندی بست. حتی باورش هم سخت است که یک باشگاه برای یک بازیکن 18 ساله تازه کار چند میلیون پوند هزینه کند! به هر حال کریس باور کرد که می‌تواند به آن سطح از موفقیت برسد و باورهایش زمینه‌ساز رسیدن او با آرمان‌هایش شدند. زمینه ساز تمام موفقیت های رونالدو‌ خود باوری او است.

خاموش کردن عصبانیت

اعتماد به نفس چیست/ ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا چیست؟

افراد موق چگونه اشتباهاتشان را جبران می کنند

رفتار افراد موفق درخصوص اشتباهاتشان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا