جراحی سینوس لیفت، نحوه جراحی و مراقبت های بعد از آن

سه‌شنبه 15 اسفند 1402 بازار
سینوس لیفت

در زمان انجام جراحی ایمپلنت فوری، اگر فک تراکم استخوانی کافی نداشته باشد قبل از جراحی ایمپلنت، جراحی سینوس لیفت انجام می شود. در این جراحی، برای افزایش حجم استخوان، پیوند استخوان انجام می شود. اگر قبل از انجام ایمپلنت، این جراحی انجام نشود به احتمال خیلی زیاد جراحی ایمپلنت موفقیت آمیز نخواهد بود. چون استخوان فک توانایی نگهداری ایمپلنت را نخواهد داشت.

البته همه افرادی که قصد انجام ایمپلنت دارند نیاز به این جراحی و پیوند استخوان ندارند. اما اگر از زمان بی دندانی مدتی گذشته باشد با توجه به تحلیل استخوانی که اتفاق افتاده به این جراحی نیاز خواهد بود.

 

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

 

چه کسانی نیاز به جراحی سینوس لیفت دارند؟

اگر استخوان فک در قسمت پشتی کمتر از ۴ تا ۶ میلی‌متر ارتفاع دارد، جراحی سینوس لیفت قبل از ایمپلنت دندان ضرورت پیدا می‌کند. این مورد معمولا در کسانی که بیماری هایی مثل  بیماری لثه پریودنتال، ازدست‌دادن دندان در فک بالا،  باز جذب استخوان بعد از کشیدن دندان، نقایص در زمان تولد و سرطان دارند وجود دارد. این مقاله به شما کمک می کند درباره بهترین مواد پر کننده دندان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

خطرات و عوارض جراحی سینوس لیفت

لیفت سینوس یک عمل جراحی است بنابراین همانند هر جراحی دیگر میتواند عوارضی داشته باشد. موارد زیر از نمونه های این عوارض هستند:

عارضه اختصاصی این عمل، سوراخ شدن یا پارگی غشای سینوس است. اگر چنین اتفاقی بیفتد قابل ترمیم است و جراحی ادامه پیدا می کند.

در مواردی که پارگی غشای سینوس بزرگ است ممکن است لازم باشد به آن فرصت داده شود تا بهبود یابد و سپس لیفت (مدتی بعد) انجام شود.

خطر مهمتر این عمل جراحی، عفونت سینوس است. جراح داروهایی برای جلوگیری از عفونت می دهد که حتما طبق دستور او باید مصرف کنید.

باید مراقب باشید عطسه شدید نکنید یا حرکتی نکنید که پیوند جا به جا شود. به همین علت در فصل آلرژی انجام این جراحی توصیه نمی شود.

 

سینوس لیفت و ایمپلنت به صورت همزمان

در شرایطی نباید این دو جراحی به صورت همزمان انجام شود.

اگر عفونت قابل ملاحظه ای روی داده است.

اگر اسکن استخوان و معاینات پیش از جراحی نشان می دهند ممکن است ثبات استخوان برای کاشت فوری ایمپلنت کافی نباشد.

با این حال بسته به اندازه پیوند و شرایط خود بیمار، لیفت سینوس و کاشت ایمپلنت را ممکن است بتوان همزمان انجام داد. شرایط هر کسی تفاوت دارد و دندانپزشک باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

 

قبل از انجام این جراحی باید یک عکس سه بعدی یا CBCT  از قسمت مورد نظر تهیه شود تا وضعیت استخوانی شخص مشخص شود. با کمک این عکس، وضعیت تراکم استخوان فک مشخص میشود.

 

این مقاله جذاب را مطالعه کنید :  ایمپلنت فوری چیست و چه هزینه و مزایایی دارد؟

 

انواع پودر استخوان مورد استفاده در سینوس لیفت

لیفت سینوس در واقع یک عمل پیوند استخوان است. برای افزودن مواد پیوندی به فک بالا، میتوان از استخوان بدن خودتان استفاده کرد.

اولین قدم در آماده شدن برای جراحی لیفت سینوس این است که مشخص کنید منبع برداشت استخوان از کجا باشد. سه نوع پیوند استخوان وجود دارد:

استخوان بدن خودتان که معمولا از جای دیگری از دهان یا بدن برداشته می شود که به آن اتوژن یا اتوگرافت می گویند.

استخوان جسد که به آن پیوند آلوژنیک می گویند.

استخوان گاو که به آن زنوگرافت می گویند.

استخوان سنتزی (مصنوعی)

پس از تعیین منشا استخوان پیوندی، ساختار سینوس و فک شما بررسی و به دقت اندازه گیری می شود تا ارتفاع و پهنای استخوان در محل کاشت و مقداری که باید سینوس بالاتر برود مشخص شود. پس از این، برای لیفت اقدام می شود.

 

2

نحوه انجام جراحی سینوس لیفت

عمل لیفت سینوس کم خطر و ساده است. در این عمل جراحی مراحل زیر انجام می شود:

بی حسی موضعی یا بیهوشی، استفاده می شود تا در حین عمل دردی احساس نکنید.

بافت لثه در پشت دندانهای بالا برش می خورد تا دندانپزشک به استخوان فک دسترسی پیدا کند.

بافت لثه بالا زده می شود، برش دایره ای کوچکی در استخوان ایجاد می شود تا از طریق آن پرده غشایی کف سینوس به آرامی بالا کشیده شود.

پس از بالا کشیدن بخش استخوانی حفره سینوسی، حفره ایجاد شده با پیوند استخوان که از قبل آماده شده است پر می شود.

پس از آن، جراح بریدگی ها را با بخیه می بندد.

 

لیفت سینوس یک عمل جراحی است و هر عمل جراحی خطراتی را به همراه دارد. خطر اصلی این جراحی سوراخ شدن یا پارگی غشاء است. اگر این اتفاق بیفتد، می توان آن را ترمیم کرد و جای نگرانی نیست، سپس جراحی را ادامه داد. اما گاهی اوقات، در صورت پارگی بیشتر، باید به غشاء زمان داد تا بهبود یابد تا لیفت بعداً و در زمان دیگری دوباره انجام شود.

 

منبع سایت و مرکز ایمپلنت فوری دکتر سمیه ابراهیم گل     https://drebrahimgol.com/dental-implant-immediate-load

خدمات امداد خودرو سیار کرمان موتور

خدمات امداد خودرو سیار کرمان موتور

images 1709123562 65df27eabe16b

مهم ترین استانداردهایی که شرکت های هواپیمایی برای انتخاب آب معدنی در نظر می گیرند !

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا