مربای زرشک خوشمزه و خوش رنگ

یکشنبه 15 اسفند 1400 آشپزی
مربای زرشک

مربای زرشک

یک گیاه پر خاصیت که نوعی دارو به حساب می آید ، این گیاه بدر مواد خوراکی مثل زرشک‌پلو، مربای زرشک، سس زرشک، کیک زرشک، ترشی زرشک و حتی آب زرشک استفاده میشود .در ادامه آموزش مربای این گیاه خوشمزه را آموزش میدهیم .

 

 

مربای زرشک

مربای زرشک

طرز تهیه  مربای زرشک

■ برای تهیه مربای زرشک. ابتدا زرشک ها را داخل سینی می ریزیم و پاک می کنیم و بعد آن ها را داخل کاسه ای بزرگ می ریزیم و روی زرشک ها آب سرد می ریزیم تا کاملا سطح آن ها از آب پوشیده شود و به مدت ۱ساعت اجازه می دهیم تا خیس بخورند.

■ سپس زرشک ها را داخل آبکش می ریزیم و با آب سرد زرشک ها را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم.یک سوم کل شکر را در کاسه ای می ریزیم و کنار دستمان می گذاریم و کمی از زرشک را داخل کاسه ای می ریزیم و کمی از شکر کنار دستمان روی زرشک می ریزیم.

■ حالا مجددا کمی زرشک می ریزیم و لایه بعد کمی شکر می ریزیم.همین طور لایه لایه زرشک و شکر می ریزیم تا زرشک و شکر کنار دستمان تمام شود و کاسه را داخل یخچال می گذاریم تا به مدت ۴ ساعت زرشک ها آب بیندازند.

■ قابلمه ای بزرگ را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و ۵ لیوان آب داخل آن می ریزیم و باقی شکر را کم کم به آب اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا کاملا شکر در آب حل شود و بعد کاسه محتوی زرشک و شکر را از یخچال بیرون می آوریم.

■ سپس آن ها را به قابلمه آب و شکر می افزاییم و حرارت را ملایم می کنیم و کمی مواد را آرام با قاشق مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم تا مربا قوام یابد.به هیچ عنوان درب قابلمه را نمی گذاریم چون رنگ مربا را بد می کند.

■ برای اینکه از غلظت مطلوب مربا مطمئن شویم نصف قاشق مرباخوری از شهد مربا را داخل یک لیوان آب سرد می ریزیم اگر مربا تا رسیدن به کف لیوان متلاشی شد یعنی هنوز زمان نیاز دارد تا مربا به غلظت مطلوب برسد.ولی اگر شهد ته نشین شد و به صورت منسجم به کف لیوان رسید، یعنی مربا به قوام مطلوب رسیده است. حالا وانیل را اضافه می کنیم و با قاشق چوبی مربا را مخلوط می کنیم، سپس قابلمه را از روی حرارت بر می داریم.

■ حالا اجازه می دهیم مربا با دمای محیط هماهنگ شود، سپس مربا را داخل ظرف های شیشه ای درب دار می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم. برای نگهداری طولانی مدت مربای زرشک بهتر است آنرا بسته بندی و فریز کنیم.

مربای زرشک

مربای زرشک

 

طرزتهیه چیزکیک شکلاتی خوشمزه

پخت چیزکیک شکلاتی

قیمه شاه عباسی خوشمزه و مجلسی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا