مربای زرشک خوشمزه و خوش رنگ +طرز تهیه

پنج‌شنبه 10 مهر 1399 آشپزی

مربای زرشک

یکی از گیاهان دارویی پرمصرف، زرشک است. میوه‌های قرمز کوچک این گیاه در سفره‌های بیشتر مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زرشک‌پلو، مربای زرشک، سس زرشک، کیک زرشک، ترشی زرشک و حتی آب زرشک، اسم‌های آشناست که طعم، مزه و خواص جالبی دارد.

مربای زرشک یکی از انواع مرباهای خاص و بسیار خوشرنگ ایرانی است که معمولا برای صبحانه تهیه می شود، برای مشاهده این آموزش در ادامه با  همراه باشید.

زرشک تازه۱ کیلوگرم
شکر۱ کیلو و ۲۵۰ گرم
وانیلنصف قاشق چایخوری
آب۵ لیوان

مربای زرشک

طرز تهیه  مربای زرشک

■ برای تهیه مربای زرشک. ابتدا زرشک ها را داخل سینی می ریزیم و پاک می کنیم و بعد آن ها را داخل کاسه ای بزرگ می ریزیم و روی زرشک ها آب سرد می ریزیم تا کاملا سطح آن ها از آب پوشیده شود و به مدت ۱ساعت اجازه می دهیم تا خیس بخورند.

■ سپس زرشک ها را داخل آبکش می ریزیم و با آب سرد زرشک ها را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم.یک سوم کل شکر را در کاسه ای می ریزیم و کنار دستمان می گذاریم و کمی از زرشک را داخل کاسه ای می ریزیم و کمی از شکر کنار دستمان روی زرشک می ریزیم.

■ حالا مجددا کمی زرشک می ریزیم و لایه بعد کمی شکر می ریزیم.همین طور لایه لایه زرشک و شکر می ریزیم تا زرشک و شکر کنار دستمان تمام شود و کاسه را داخل یخچال می گذاریم تا به مدت ۴ ساعت زرشک ها آب بیندازند.

■ قابلمه ای بزرگ را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و ۵ لیوان آب داخل آن می ریزیم و باقی شکر را کم کم به آب اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا کاملا شکر در آب حل شود و بعد کاسه محتوی زرشک و شکر را از یخچال بیرون می آوریم.

■ سپس آن ها را به قابلمه آب و شکر می افزاییم و حرارت را ملایم می کنیم و کمی مواد را آرام با قاشق مخلوط می کنیم و اجازه می دهیم تا مربا قوام یابد.به هیچ عنوان درب قابلمه را نمی گذاریم چون رنگ مربا را بد می کند.

■ برای اینکه از غلظت مطلوب مربا مطمئن شویم نصف قاشق مرباخوری از شهد مربا را داخل یک لیوان آب سرد می ریزیم اگر مربا تا رسیدن به کف لیوان متلاشی شد یعنی هنوز زمان نیاز دارد تا مربا به غلظت مطلوب برسد.ولی اگر شهد ته نشین شد و به صورت منسجم به کف لیوان رسید، یعنی مربا به قوام مطلوب رسیده است. حالا وانیل را اضافه می کنیم و با قاشق چوبی مربا را مخلوط می کنیم، سپس قابلمه را از روی حرارت بر می داریم.

■ حالا اجازه می دهیم مربا با دمای محیط هماهنگ شود، سپس مربا را داخل ظرف های شیشه ای درب دار می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم. برای نگهداری طولانی مدت مربای زرشک بهتر است آنرا بسته بندی و فریز کنیم.

 

کیک خرمالو وسیب

طرز تهیه کیک خانگی خوشمزه خرمالو و سیب 

آبگوشت کشک و بادمجان کرمانی

آبگوشت بادمجان و کشک / آبگوشت سنتی کرمان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi