درمان تبخال با روش‌های خانگی

پنج‌شنبه 14 بهمن 1400 سلامت
درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان سریع تبخال با استفاده از قرص و دارو میسر نمی‌باشد. اما می‌توان درمان تبخال با روش‌های خانگی  را امتحان کرد تا علائم آن را کاهش داد و از عود آن جلوگیری کرد. برخی این روش‌ها شامل استفاده از ریشه شیرین بیان، ژل آلوئه ورا و خمیر نشاسته ذرت می‌باشد.

تبخال چیست؟

تبخال در اثر یک ویروس به نام ویروس هرپس سیمپلکس بروز می‌کند. ویروس تبخال با تماس با پوست شما، به راحتی به لایه‌های زیر پوست نفوذ می‌کند و حتی می‌تواند به جریان خونتان وارد شده و باعث بروز عفونت شود. تبخال صورت، با بروز زخم‌هایی بر روی لب‌ها یا اطراف چشم همراه است.لازم به ذکر است که هیچ درمان ویژه‌ای برای از بین بردن تبخال به طور قطعی وجود ندارد. با این حال، پزشکان دارو‌های ضد ویروسی و قرص‌هایی را برای جلوگیری از شدت و عود تبخال تجویز می‌کنند. با برخی از درمان‌های طبیعی نیز می‌توان به کاهش و بهبود علائم تبخال کمک کرد. در ادامه بهترین دارو‌های طبیعی برای درمان سریع تبخال آورده شده است.

۱. لیزین

مواد مورد نیاز
 • کپسول لیزین

نحوه استفاده

 • دوز ۵۰۰ میلی گرم کپسول لیزین را سه بار در روز مصرف کنید.

مدت زمان استفاده از این روش

 • کپسول‌ها را سه بار در روز مصرف کنید و این روال را تا پاک شدن کامل عفونت دنبال کنید. پس از آن، برای جلوگیری از عود علائم تبخال، روزی یک عدد کپسول را به مدت سه ماه مصرف کنید.

چرا این روش کار می‌کند؟

لیزین باعث می‌شود که ویروس نتواند سلول‌های دیگر را آلوده کند. با استفاده از این کپسول می‌توانید از شدت یافتن این عارضه جلوگیری کرده و مدت زمان بهبودی را کاهش دهید. لازم به ذکر است که این کپسول فقط برای تبخال لب کار می‌کند.

درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی


۲. روغن چای درخت

مواد لازم

 • روغن درخت چای
 • توپ پنبه
نحوه استفاده
 • چند قطره از این روغن را بر تکه‌ای پنبه ریخته و کاملا لب‌های خود را با این روغن چرب کنید. حواستان باشد کاملا روی زخم‌های تبخال را آغشته کنید.
مدت زمان استفاده
 • روغن را سه بار در روز اعمال کنید.

چرا این روش کار می‌کند؟

روغن درخت چای از زمان‌های قدیم برای درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این روغن می‌تواند برای کاهش درد نیز مورد استفاده قرار گیرد. روغن درخت چای یک عامل ضد ویروسی است و ویروس را از بین می‌برد.


۳. روغن پونه کوهی

مواد لازم

 • روغن پونه کوهی
 • پنبه

نحوه استفاده این روش

 • یک یا دو قطره از این روغن را با بر روی پنبه ریخته و بر روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

مدت زمان استفاده از این روش

 • روزی ۲ تا ۳ بار این کار را انجام دهید تا علائم شما کاهش یابد.

چرا این روش کار می‌کند؟

کارواکرول موجود در این روغن مسئول فعالیت ضد ویروسی آن است. این روغن همچنین دارای خاصیت ضد التهابی و ضد درد می‌باشد.


۴. لیمو

مواد لازم

 • لیمو
 • یک فنجان آب گرم
 • پنبه

نحوه استفاده

 • آب لیمو را به آب اضافه کرده و با استفاده از پنبه به منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

مدت زمان استفاده از این روش

این روش را دوبار یا سه بار در روز اعمال کنید.

چرا استفاده از لیمو جواب می‌دهد؟

لیمو نه تنها باعث آرامش پوست و کاهش التهاب آن می‌شود بلکه خاصیت ضد ویروسی هم دارد. لیمو مدت زمان بهبودی تبخال را کاهش می‌دهد و می‌توان از آن برای درمان سریع تبخال کمک گرفت.

درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی


۵. نمک اپسوم

مواد لازم
 • ۱ قاشق چای خوری نمک آپسوم
 • یک استکان آب گرم
نحوه استفاده از این روش
 • نمک را به خوبی در آب گرم مخلوط کنید و بر روی تبخال بزنید.
 • این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

چرا این روش کار می‌کند؟

این یکی از بهترین دارو‌های خانگی برای درمان تبخال است. مخلوط نمک اپسوم و آب باعث می‌شود که التهاب و سوزش زخم‌ها کم شود. به دلیل ماهیت هیگروپلاستی نمک اپسوم، زخم‌ها زودتر خشک می‌شوند.


۶. ژل آلوئه ورا

مواد لازم
 • ژل آلوئه ورا تازه

چه کاری باید انجام دهید

 • برگ آلوئه ورا را باز کرده و ژل میان آن را با انگشت برداشته و آن را در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.
 • اجازه دهید کاملا ژل‌ها بر روی پوست خشک شود. سپس آن را بشویید.
 • این درمان را سه بار در روز تکرار کنید.

چرا ژل آلوئه ورا به درمان تبخال کمک می‌کند؟

آلوئه ورا دارای بیش از ۷۰ مولکول بالقوه فعال است که تاثیر شگفت انگیزی بر روی پوست می‌گذارد. استفاده از این ژل التهاب را کاهش می‌دهد و پوست را مرطوب می‌کند. همچنین دارای اثرات ضد عفونی کننده و ضد ویروسی بوده و روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی


۷. ریشه شیرین بیان

مواد لازم

 • پودر ریشه شیرین بیان
 • آب
نحوه استفاده از این روش
 • خمیری از مخلوط آب و پودر ریشه شیرین بیان درست کنید.
 • این دارو را روی زخم‌های تبخال قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود.
 • بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با آب بشویید.
 • این کار را دو بار در روز انجام دهید.

چرا شیرین بیان برای درمان تبخال جواب می‌دهد؟

ریشه شیرین بیان در درمان هرپس به علت خواص آنتی ویروسی، ضد میکروبی و ضد التهابی مفید واقع می‌شود.


۸. خمیر نشاسته ذرت

مواد لازم
 • ۱ قاشق غذا خوری نشاسته ذرت
 • ۱ قاشق چایخوری آب گرم
روش کار
مواد بالا را به خوبی ترکیب کرده و قبل از خواب بر روی تبخال‌های خود زده و صبح پس از بیدار شدن، بشویید.


۹. وازلین

وازلین باعث نرم شدن پوست اطراف زخم و همچنین باعث محافظت زخم در برابر باکتری‌ها می‌شود. روی زخم‌های تبخالتان را با وازلین چرب کنید.


درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی

۱۰. درمان سریع تبخال با سیر

یکی از بهترین روش‌ها در درمان تبخال، استفاده از سیر است. بهتر است سیر را بکوبید و خمیر حاصله را بر روی تبخال‌های خود بمالید. پس از خشک شدن، صورت خود را بشویید.


دمنوش‌های مناسب برای درمان تبخال

چای سبز

 • اگر از برگ خشک چای سبز استفاده می‌کنید، آن را دم کنید و در صورتی که از چای کیسه‌ای استفاده می‌کنید، برای چند دقیقه آن را درون آب جوش گذاشته تا عصاره آن آزاد شود.
 • کمی عسل و چند قطره آب لیمو را برای افزودن طعم به آن اضافه کنید.
 • روزانه سه تا چهار فنجان از این چای را بنوشید.

چرا چای سبز برای درمان سریع تبخال مفید است؟

چای سبز دارای مزایای سلامتی زیادی است. آنتی اکسیدان فعال آن به پیشگیری از شیوع و عود ویروس تبخال کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که چای سبز دارای خواص ضد ویروسی است و از این رو، برای درمان تبخال مفید است.

چای بابونه

چای بابونه تاثیر زیادی در بهبود تبخال دارد. از مزایای بابونه می‌توان به ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی آن اشاره کرد. کمی برگ بابونه را دم کرده و روزانه یک استکان از این چای را بنوشید. البته از روغن بابونه هم می‌توان استفاده کرد.

چای برگ ریحان

دمنوش برگ ریحان از بهترین درمان‌های تبخال معرفی شده است. برای درست کردن این دمنوش، چند برگ ریحان را در قوری آب جوش ریخته و اجازه دهید تا دم بکشد. سپس میل کنید.


ویتامین‌های مفید برای درمان تبخال

آیا می‌دانید چه ویتامین‌هایی در درمان تبخال مفید هستند؟ ویتامین‌های C. و E. می‌توانند در کاهش علائم تبخال به شما کمک کنند. زیرا با مصرف بیشتر ویتامین ث می‌توانید میزان گلبول سفید بدنتان را افزایش داده و در نتیجه سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. همچنین ویتامین E. ناراحتی‌های پس از تبخال را بهبود می‌بخشد.
منابع ویتامین C : کلم بروکلی، گوجه فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای سبز و قرمز و اسفناج
منابع ویتامین E : آجیل، آووکادو، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز
درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی


درمان تبخال با دارو‌های ضد ویروسی

دارو‌هایی که برای درمان تبخال مورد استفاده قرار می‌گیرند، در اصل فقط باعث کاهش رشد سلول‌ها و عملکرد آن‌ها می‌شود. در اصل این داروها، جزء دارو‌های ضد ویروسی محسوب می‌شود که با ایجاد تداخلاتی در DNA ویروس، از عود کردن عفونت ناشی از آن‌ها پیشگیری می‌کند. در ادامه با چند داروی ضد ویروسی موثر در درمان تبخال آشنا می‌شویم.

پنیکلوویر (دنوایر)
بازدارنده DNA پلیمراز در سویه‌های HSV-۱ و HSV-۲، تکثیر ویروسی را مهار می‌کند. فقط فرم‌های موضعی در دسترس هستند که برای درمان تبخال چای مناسب می‌باشند.

آسیکلوویر (زوویراکس)
آنالوگ نوکلئوزید در برابر تعدادی از ویروس‌های تبخال، از جمله هرپس سیمپلکس و واریسلا زوستر مفید عمل می‌کند. به دلیل میل ترکیبی بالا نسبت به آنزیم تیمیدین کیناز ویروسی، آسیکلوویر برای درمان سلول‌های آلوده به ویروس بسیار استفاده می‌شود. این اثر برای متمرکز کردن مونو فسفره آسیکلوویر سلول‌های آلوده به ویروس مفید است. سپس مونوفسفات، بوسیله کیناز سلولی به شکل فعال‌تری متابولیزه می‌شود.دوز دو برابر برای هرپس سمپلکس پروستات یا عفونت‌های چشم پیشنهاد شده است. عفونت‌های چشم نیز می‌تواند با آسیکلوویر موضعی درمان شود. غلطت فرم خوراکی (۴۰ میلی گرم بر میلی لیتر) است.از این دارو برای درمان عفونت‌های ویروسی استفاده می‌شود. از قرص آسیکلوویر میتوان در درمان بیماری‌هایی همچون زونا، آبله مرغان و تبخال لب استفاده کرد. همچنین تا حدودی میتوان علائم تبخال تناسلی زنان را با این دارو کاهش داد. لازم به ذکر است که این دارو نمی‌تواند درمان قطعی برای تبخال باشد بلکه فقط عفونت ناشی از این عارضه را کاهش داده و باعث می‌شود که علائم بیماری از بین برود.

این دارو به سه شکل قرص، آمپول و پماد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون نسخه پزشک هم می‌توانید آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید. پماد آسیکلوویر را روزی ۶ بار (هر سه ساعت یکبار) به مدت یک هفته بر روی تبخال‌های خود بزنید. البته باید بدانید که نام دیگر این دارو، زوویراکس می‌باشد.


بیشتر بدانید: درمان تبخال با پماد آسیکلوویر


درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی

والاسیکلوویر (تبخال)
این پیش دارو (یک ترکیب بیولوژیکی غیر فعال که می‌تواند در بدن برای تولید یک دارو متابولیزه شود)، به سرعت به آسکیلوویر، داروی فعال با متابولیسم روده و کبد تبدیل می‌شود. پیش دارو از آسکیلوویر بهتر جذب شده و گرانتر است.
این دارو، جزء دارو‌های ضد ویروسی محسوب شده و می‌تواند در کاهش علائم تبخال مورد استفاده قرار گیرد. پس از مصرف، این دارو در بدن تبدیل به اسیکلوویر می‌شود. عملکرد این دارو به این صورت می‌باشد که سرعت تکثیر ویروس را کاهش داده و باعث کم شدن عفونت ناشی از آن می‌شود. برای درمان زخم‌های سرد در کودکان، میتوان از این دارو برای بچه‌های بالای ۱۲ سال استفاده کرد.

 


فامسیکلوویر (فامویر)
پیش دارویی که در هنگام تبدیل به متابولیت فعال پنسیکلوویر، ممکن است سنتز یا تکرار DNA ویروسی را مهار کند. فامسیکلوویر شبیه به والاسیکلوویر است اما سازگاری بهتری نسبت به آیسکلوویر داشته و در برابر ویروس تبخال و ویروس هرپس زوستر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
درمان تبخال با روش‌های خانگی

درمان تبخال با روش‌های خانگی

نکاتی برای درمان سریع‌ تبخال

 • استرس را از خود دور کنید
 • زخم‌های خود را لمس و دستکاری نکنید
 • برای تسکین درد می‌توانید آسپیرین، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن مصرف کنید.

اگرچه تبخال را نمی‌توان به طور کامل در خانه درمان کرد اما درمان خانگی تبخال، می‌تواند از شدت یافتن علائم این بیماری بکاهد. می‌توانید از این درمان‌ها در کنار درمان پزشکی خود استفاده کنید تا روند بهبودی شما را تسریع شود.

 

 

پیری زود رس

بررسی سلامت بدن با نقشه برداری صورت

مغز

در روانکاوی فرویدی، «مغز» متهم است یا «روان»؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا