بارداری خارج از رحم و اهمیت تشخیص به موقع

جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹ سلامت
بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم چیست ؟

بارداری خارج از رحم به بارداری گفته می شود که  تخمك لقاح يافته در هر جاي ديگري غير از  دیواره داخلی رحم قرار گیرد ، به این حالت بارداري نابجا يا خارج از رحمی گویند .در بارداری عادی تخمک  بعد از بارور شدن ادامه حرکت خود که از تخمدان اغاز شده بود را ادامه می دهد از لوله رحم عبور کرده و به رحم می رسد و بر دیواره داخلی رحم جای میگیرد .

 اگر به هر علتی مثل  تنگي لوله هاي رحم  یا  چسبندگي ناشي از عفونت يا جراحي هاي شكمي اين حركت متوقف شود، تخم لقاح يافته ممكن است در محل خارج از محل اصلی مانده و شروع به رشد می کند  .بیشتر  بارداريهاي خارج از  رحم در يكي از لوله هاي رحم اتفاق می افتد که  آنرا بارداري لوله اي نيز مي نامند.

مکان های احتمالی جایگزین شده تخمک در بارداری خارج از رحم

با احتمال بسيار كم ممكن است بارداري خارج رحمي در محلهاي ديگري نيز اتفاق بیفتد . ساير مكان هاي احتمالي جايگزيني عبارتند از : تخمدان، دهانه رحم و يا بخش هاي ديگر شكم، در موارد نادر همراه با يك بارداري رحمي يك تخم ديگر نيز در جايي خارج از رحم جايگزين مي شود؛ البته اين اتفاق در IVF كه تخمك ها بطور مصنوعي لقاح يافته و به داخل رحم تزريق مي شوند ديده مي شود.

 

بارداری خارج از رحم

آیا ممکن است در بارداری خارج از رحم تخمک را انتقال دهند ؟

اگر به هر دلیلی بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد ، هيچ راهي براي جابجايي محل تخم و انتقال و كاشتن آن در رحم وجود ندارد بنابراين تنها راه درمان خاتمه دادن به  حاملگي است.

اهمیت تشخیص به موقع بارداری خارج از رحم

اگر بارداري خارج از رحم به موقع تشخيص داده نشود و مورد درمان قرار نگيرد، با رشد سلولي و بزرگ شدن جنين احتمال پارگي لوله هاي رحمي وجود دارد. اين واقعه با درد شديد و خونريزي همراه است و يك اورژانس پزشكي محسوب مي شود. متاسفانه در چنين حالتي آسيب جدي يا از دست دادن كامل لوله رحمي اتفاق مي افتد.  در اين شرايط اگر درمان سريع مقدور نباشد خونريزي شديد داخلي حتي منجر به مرگ نيز خواهد شد.

چه عواملي بارداري خارج رحم را افزايش دهد؟

بارداري بعد از بستن لوله ها ی تخمدان

سابقه بارداري خارج رحمي

– مصرف داروی  دي اتيل استيل بسترول يا DES

آسيب ديدگي لوله ها ناشي از ابتلا  و عفونت لگن يا PID شوند.

– احتمال وقوع بارداري خارج رحمي در خانمهاي مسن تر بيشتر است.

 

دستگاه دست خشک کن دشمن سالمتی

دستگاه خشک کن دست در اماکن عمومی منبع آلودگی

علت های درد مفاصل از نظر طب سنتی

علت های درد مفاصل از نظر طب سنتی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا