احساسات چیست و چرا آنها را حس می کنیم؟

دوشنبه 1 آبان 1402 روانشناسی
Capture 238

احساسات بخش مهمی از زندگی ما هستند، اما می‌توانند گیج‌کننده و پیچیده باشند. در اینجا یک مرور کوتاه از اصول اولیه احساسات آورده شده است:

احساسات چیست؟

احساسات واکنش‌های پیچیده‌ای از بدن و ذهن ما هستند که به محرک‌های محیطی پاسخ می‌دهند. آنها معمولاً شامل مجموعه‌ای از تغییرات جسمی، عاطفی و رفتاری هستند. احساسات به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: مثبت و منفی. احساسات مثبت شامل شادی، عشق، رضایت و امید می‌شوند. احساسات منفی شامل غم، ترس، خشم و ناامیدی می‌شوند.

احساسات چیست؟

چرا ما احساسات داریم؟

احساسات نقش مهمی در بقای ما دارند. آنها به ما کمک می‌کنند تا خطرات را شناسایی کنیم، با چالش‌ها مقابله کنیم و روابط ایجاد کنیم.

احساسات از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

احساسات از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

افکار: افکار ما می‌توانند بر احساسات ما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، اگر فکر کنیم که قرار است در یک مصاحبه شغلی شکست بخوریم، ممکن است احساس اضطراب یا استرس کنیم.
احساسات: احساسات واکنش‌های عاطفی ما به محرک‌های محیطی هستند. آنها می‌توانند به صورت فیزیکی، مانند افزایش ضربان قلب یا تعریق، یا به صورت عاطفی، مانند احساس شادی یا غم، تجربه شوند.
رفتار: رفتارهای ما اغلب تحت تأثیر احساسات ما قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، اگر احساس خشم کنیم، ممکن است عصبانی شویم یا دعوا کنیم.

احساسات بخش مهمی از زندگی ما هستند، اما هنوز هم بسیاری از چیزها در مورد آنها ناشناخته است. یکی از سوالات اصلی این است که چگونه احساسات در ذهن و بدن ما ایجاد می شوند.

Capture 235

نظریه‌های تکاملی

یکی از نظریه‌های اصلی این است که احساسات به ما کمک می‌کنند تا زنده بمانیم. به عنوان مثال، ترس به ما کمک می‌کند تا از خطرات اجتناب کنیم، خشم به ما کمک می‌کند تا از خودمان دفاع کنیم و شادی به ما انگیزه می‌دهد تا به دنبال اهداف خود باشیم.

نظریه‌های تکاملی

نظریه‌های شناختی

نظریه‌های شناختی بر این باورند که احساسات از افکار و باورهای ما ناشی می‌شوند. به عنوان مثال، اگر فکر کنیم که قرار است در یک مصاحبه شغلی شکست بخوریم، ممکن است احساس اضطراب یا استرس کنیم.

نظریه‌های شناختی

نظریه‌های عصبی

نظریه‌های عصبی بر این باورند که احساسات در مغز ما ایجاد می‌شوند. این نظریه‌ها بر اساس شواهدی است که نشان می‌دهد مناطق خاصی از مغز با احساسات خاص مرتبط هستند.

نظریه‌های عصبی

احساسات در بدن ما

وقتی احساسی مانند شادی یا خشم را احساس می‌کنیم، بدن ما نیز تغییراتی را تجربه می‌کند. این تغییرات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تغییرات در ضربان قلب و تنفس
 • تغییرات در فشار خون
 • تغییرات در عضلات
 • تغییرات در غدد درون ریز
 • تغییرات در سیستم عصبی

ما هنوز احساسات را درک نمی کنیم

دکتر لیزا فلدمن-بارت، دانشمند علوم اعصاب، در سال 2012 در مجله بی‌بی‌سی Science Focus نوشت که درک ما از چگونگی ایجاد احساسات در مغز هنوز ناقص است. نظریه‌های قدیمی در مورد احساسات، که بر اساس این فرض بود که مغز دارای مدارهای اختصاصی برای هر احساس است، اشتباه بوده‌اند.

احساسات پیچیده تر از یک سوئیچ هستند

احساسات پیچیده تر از یک سوئیچ هستند

فلدمن-بارت توضیح داد که دانشمندان قبلاً فکر می‌کردند که احساسات مانند سوئیچ‌هایی هستند که با تحریک یک محرک خاص روشن می‌شوند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که احساسات بسیار پیچیده‌تر هستند و نمی‌توان آنها را به یک مکان یا فرآیند خاص در مغز محدود کرد.

Capture 230

یک رویداد کل مغزی

فلدمن-بارت معتقد است که احساسات یک رویداد کل مغزی هستند که از تعامل پیچیده عوامل مختلف، از جمله تجربیات گذشته، اطلاعات بدنی و محیطی، ایجاد می‌شوند.

یک رویداد کل مغزی

نمونه ای از اضطراب

دکتر فلدمن-بارت مثالی از مطب پزشک را برای توضیح اینکه چگونه احساسات از تعامل پیچیده عوامل مختلف ایجاد می شوند، ارائه کرد. او گفت که اگر کسی سابقه منفی در مطب پزشک داشته باشد، مانند اینکه در گذشته در آنجا بیمار شده باشد، ممکن است به محض ورود به مطب احساس اضطراب کند. این اضطراب می تواند ناشی از افزایش ضربان قلب و سایر تغییرات جسمی باشد که بدن در پاسخ به استرس تجربه می کند.

چرا از نظر فیزیکی احساسات را احساس می کنید؟

چرا از نظر فیزیکی احساسات را احساس می کنید؟

PsychCentral توضیح داد که یک حلقه بازخورد بین بدن و مغز وجود دارد که به ما اجازه می دهد احساسات را احساس کنیم. هنگامی که بدن ما تحت استرس قرار می گیرد، هورمون ها و مواد شیمیایی مختلفی آزاد می شوند که بر ذهن ما تأثیر می گذارند. این تغییرات ذهنی می تواند منجر به احساسات خاصی مانند اضطراب، خشم یا شادی شود.

Capture 227

یک تجربه کل بدن

PsychCentral خاطرنشان کرد که احساسات اغلب یک تجربه کل بدن هستند. به عنوان مثال، وقتی خوشحال هستیم، ممکن است انرژی بیشتری در بدنمان احساس کنیم، روی پاهایمان احساس سبکی کنیم و لبخندی بزرگ روی صورتمان داشته باشیم. این تغییرات جسمی بخشی از تجربه احساسی ما هستند.احساسات فیزیکی پیچیده‌تر از یک ارتباط ساده بین ذهن و بدن هستند. هیپوتالاموس، هیپوکامپ، آمیگدال و قشر لیمبیک همگی در پردازش و کنترل احساسات ما نقش دارند.

یک تجربه کل بدن

چگونه احساساتی مانند ترس را احساس می کنیم

وقتی می ترسیم، آمیگدال و هیپوکامپ ما واکنش جنگ یا گریز را فعال می کنند. آمیگدال سیگنال هایی را به هیپوکامپ می فرستد که خطر را شناسایی کرده است. هیپوکامپ سپس به بدن دستور می دهد تا آماده مقابله با خطر شود. این واکنش می تواند منجر به تغییرات جسمی مانند افزایش ضربان قلب، تعریق و تنفس سریع شود.

چگونه احساساتی مانند ترس را احساس می کنیم

تغییرات جسمی ناشی از ترس می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • تعریق
 • تنفس سریع
 • سرد شدن دست ها و پاها
 • گرفتگی عضلات
 • احساس تهوع یا استفراغ

ما در مورد احساسات چیزهای زیادی می‌دانیم. می‌دانیم که احساسات پایه‌ای وجود دارند که همه انسان‌ها آنها را تجربه می‌کنند، مانند شادی، غم، خشم و ترس. همچنین می‌دانیم که احساسات بر ذهن ما تأثیر می‌گذارند. اما هنوز چیزهای زیادی در مورد احساسات نمی‌دانیم.

به عنوان مثال، ما هنوز درک کمی از تأثیرات فیزیولوژیکی احساسات داریم. می‌دانیم که احساسات می‌توانند باعث تغییراتی در ضربان قلب، فشار خون، تنفس و عضلات شوند. اما هنوز نمی‌دانیم که چگونه این تغییرات رخ می‌دهند و چرا می‌توانند تا این حد پیچیده باشند.

این نادانسته‌ها می‌تواند چالش‌هایی را برای ما ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است درک نکنیم که چرا گاهی اوقات احساسات ما بر رفتار ما تأثیر می‌گذارند. همچنین ممکن است درک نکنیم که چگونه احساسات ما می‌توانند بر سلامت جسمی و روانی ما تأثیر بگذارند.

 

منبع : MSN

علم در آغوش گرفتن

علم در آغوش گرفتن

نشانه هایی از نارضایتی شریک زندگیتان

نشانه هایی از نارضایتی شریک زندگیتان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا