انواع پتوی سرامیکی و تفاوت آنها

چهارشنبه 20 دی 1402 بازار

آیا تا به حال اسم پتوی سرامیکی را شنیده اید؟ اسم “پتوی سرامیکی” برای محصولی نسوز، انعطاف پذیر و عایق انتخاب شده است. صنعت پیشرو همواره نیاز به محصولات کاربردی و مفیدی دارد که با برخورداری از خصوصیات متعدد، بتوانند بخش اعظمی از نیازهای آن را پوشش دهد. امروز می خواهیم با محصول کاربردی پتوی سرامیکی آشنا بشویم. با ما همراه باشید تا در مورد انواع، خصوصیات و مزایای پتوی سرامیکی اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

پتوی سرامیگی

منظور از پتوی سرامیکی چیست؟

پیتوی سرامیکی در اصطلاح “سرامیک بلنکت” نامیده می شود و با توجه به صنعت، تحت عناوین پتوی نسوز، سرامیک فایبر بلانکت و پتوی سرامیک فایبر هم به کار می روند. پتوی سرامیکی از جنس عایق نسوز بوده و از ترکیب مواد شیمیایی مختلف بوجود می آید (آلومینا، زیرکونیا، سیلیس، اکسید آهن و اکسید تیتانیوم). در ساخت پتوی سرامیکی از الیاف سرامیکی استفاده می شود که متریال بسیار انعطاف پذیری است و با وزن پایینی که دارد، مقاومت حرارتی بالایی را بوجود می آورد.

پتوی سرامیکی معمولا به رنگ سفید تولید می شود. قطر آنها از 2 تا 3 میکرومتر متغیر است. بارزترین مشخصه پتوی سرامیکی، کاربرد آن در دمای 1200-1600 درجه سانتیگراد است. کیفیت پتوی سرامیکی وابسته به مواد خام آن است.

پتوی سرامیکی چه کاربردی دارد؟

. پتوی سرامیکی در کوره های صنتی برای ساخت مدول سرامیکی استفاده می شود و بخاطر متریالی خاص خود، در برابر دمای بالای کوره ها همچنان مقاوم است.

. از پتوی سرامیکی در عایق کاری، درزبندی و درب کوره ها استفاده می شود.

. پتوی سرامیکی در پوشش پاتیل های ریخته گری کاربرد دارد.

. پتوی سرامیکی، پایه کاتالیست و قطعات فیلتر در تصفیه گازهای داغ است.

. از آن در فیلتراسیون دما بالای گازها و مایعات استفاده می شود.

. از پتوی سرامیکی به عنوان واشرهای دمای بالا استفاده می شود.

البته، پتوهای سرامیکی کاربردهای بسیار زیادی دارند و فقط به تعدادی از آنها اشاره کردیم.

انواع پتوی سرامیکی 

پتوهای سرامیکی یه دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  1. پتوهای سرامیکی اکسیدی

پتوهای سرامیکی اکسیدی از آلومینا و آلومینا- سیلیکا ساخته می شوند. وجود چنین مواد اولیه ای باعث مقاومت بالای پتوهای سرامیکی اکسیدی در برابر حرارت می شود. الیاف سرامیکی چون سیلیس، مولایت، آلومینا و زیرکونیا در دسته پتوهای سرامیکی اسیدی قرار می گیرند. در واقع، خصوصیات پتوهای سرامیکی اکسیدی به الیاف سازنده آنها ارتباط دارد. مثلا، پتوهای سرامیکی اکسیدی که از آلومینا ساخته می شوند، مقاومت بسیار بالایی در برابر شک های حرارتی دارند، عایق خوبی هستند و ضریب انبساط حرارتی آنها هم پایین است.

  1. پتوهای سرامیکی غیراکسیدی

پتوهای سرامیکی غیراکسیدی با نقطه ذوب و مقاوت بالای خود شناخته می شوند. پتوهای سرامیکی غیر اکسیدی بر پایه الیاف های مختلفی ساخته می شوند که از بین آنها می توان به کاربید سیلیکون و بور اشاره کرد. به عنوان مثال، پتوهای سرامیکی غیراکسیدی که بر پایه الیاف کاربید سیلیکون ساخته می شوند، خواص مکانیکی فشاری و کششی بالایی دارند. از پتوهای سرامیکی غیراکسیدی که بر پایه الیاف بور ساخته می شوند، در صنایع هوایی نظامی و ساخت شاتل های فضایی استفاده می شود.

پتوهای سرامیکی از نظر گرید حرارتی، و ضخامت و ابعاد، دانسیته و برند هم انواع مختلفی دارند که در ادامه، در مورد هر یک توضیح می دهیم:

  1. از نظر گرید حرارتی:

پتوهای سرامیکی از نظر گرید حرارتی به سه دسته ریر تقسیم می شوند:

. پتوهای سرامیکی 1260 درجه سانتیگراد

. پتوهای سرامیکی 1420 درجه سانتیگراد

. پتوهای سرامیکی 1600 درجه سانتیگراد

  1. از نظر ضخامت و ابعاد:

پتوهای سرامیکی از نظر ضخامت و ابعاد، انواع مختلفی دارند و به دو دسته 1 اینچ و 2 اینچ تقسیم می شوند. البته، پتوهای سرامیکی در ضخامت های میلی متری هم موجود هستند:

. پتوهای سرامیکی 6 میلی متری

. پتوهای سرامیکی 25 میلی متری

. پتوهای سرامیکی 50 میلی متری

  1. از نظر دانسیته یا چگالی:

پتوهای سرامیکی از نظر دانسیته به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

. پتوهای سرامیکی 64

. پتوهای سرامیکی 96

. پتوهای سرمیکی 128

  1. از نظر برند تولید کننده:

البته، پتوهای سرامیکی با اسم برند تولید کننده هم شناخته می شوند. از بین تولیدکنندگان پتوی سرامیکی، برندهای “لویانگ” و “هایتکس” بسیار شناخته شده هستند.

پتوی سرامیکی

خصوصیات پتوی سرامیکی

پتوهای سرامیکی:

. در درجه اول، مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند

. پتوهای سرامیککی هدایت حرارتی پایینی دارند

. برش پتوهای سرامیکی آسان است

. عایق صدا هستند

. فاقد آزبست هستند

. قابلیت عایق سازی بالایی دارند

. در برابر خوردگی شیمیمیایی هم مقاوم هستند

. وزن کمی دارند

. شکل پذیری بالایی دارند.

روند تولید پتوی سرامیکی

پتوی سرامیکی به دو روش زیر تولید می شود:

  1. گریز از مرکز: در روش گریز از مرکز، الیاف سرامیک بر روی غلطک قرار داده می شود تا با چرخش های متعدد و نیروی گریز از مرکر به پتوی سرامیکی تبدیل شود. پتوهای سرامیکی ای که با روش گریز از مرکز تولید می شوند، از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند.
  2. دمش باد: در این روش، از دمش باد استفاده می شود تا پتوی سرامیکی تواید شود. پتوهای سرامیکی ای که با روش دمش باد تولید می شوند، از طول بیشتری برخوردار هستند.

نکات مهم در هنگام خرید پتوهای سرامیکی

در هنگام خرید پتوهای سرامیکی حتما در مورد خصوصیات و نوع آنها اطلاعات بدست بیارید. شما باید به تفاوت های انواع پتوهای سرامیکی توجه کنید. بعد از بدست آوردن اطلاعات کلی از پتوهای سرامیکی، به نوع صنعت مورد استفاده آن توجه داشته باشید. با در نظرگرفتن این نکات، می توانید کاربردی ترین پتوی سرامیکی را با توجه به نیازهایتان انتخاب کنید.

نتیجه

پتوی سرامیکی به عنوان محصولی نسوز و عایق شناخته می شود که از عایق کاری و آسترکاری تا درزبندی و فیلتراسیون کاربرد دارد. پتوهای سرامیکی با توجه به اکسیدی یا غیراکسیدی بودن، گرید حرارتی، ضخامت و برند تولید کننده، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. مقاومت حرارتی بالا، برش آسان، سبک وزنی و عایق سازی بالا، از جمله خصوصیات پتوهای سرامیکی است. در هنگام انتخاب و خرید پتوهای سرامیکی باید به نوع، تفاوت ها و خصوصیات منحصر به فرد پتوهای سرامیکی توجه کرد. انتخاب شما کدام نوع از پتوی سرامیکی است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بهترین کلاس زبان چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین کلاس زبان چه ویژگی هایی دارد؟

شومینه الکلی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا