حجامت چیست و 11فواید آن

سه‌شنبه 19 اسفند 1399 سلامت
حجامت

حجامت و فواید آن

حجامت درمانی نوعی داروی جایگزین است که در آن یک درمانگر برای ایجاد مکش چند دقیقه فنجان مخصوصی روی پوست شما می گذارد. افراد به بسیاری از اهداف از جمله برای کمک به درد ، التهاب ، جریان خون ، آرامش و سلامتی و به عنوان نوعی ماساژ در بافت های عمیق به آن مبتلا می شوند.

فنجان ها ممکن است از:

شیشه
بامبو
ظروف سفالی
سیلیکون

درمان حجامت ممکن است اکنون مرسوم باشد ، اما موضوع جدیدی نیست. قدمت این فرهنگ به فرهنگ های مصر باستان ، چین و خاورمیانه برمی گردد. یکی از قدیمی ترین کتابهای درسی پزشکی در جهان ، پاپیروس ایبرز ، نحوه استفاده از حجامت درمانی در سال 1550 ق.م را مصریان باستان بیان می کنند.

حجامت چیست

حجامت، کوزه‌اندازی تر یا بادکش درمانی یکی از زیرمجموعه‌های پزشکی جایگزین است که برگرفته از روش قدیمی‌تر کوزه‌اندازی تر در طب سنتی چین است. این روش با انجام مکش یا گرم کردن و ایجاد نوعی خلأ با کمک وسیله‌ای که مانند کاسه است، بر روی نقاط خاصی از پوست بدن اعمال می‌شود. انجام این روش به‌صورت عمده در آسیا انجام می‌شود، با این‌حال در بخشهای شرقی اروپا، خاورمیانه و آمریکای لاتین نیز شیوع دارد

حجامت چیست

حجامت چیست

انواع حجامت چیست؟

در طب سنتی و اسلامی حجامت بر اساس اعضای بدن به چند دسته تقسیم میشود که عبارتند از:

حجامت عام:

در این نوع حجامت، محل انجام حجامت بین دو کتف، حدود مهره‌های سوم سینه‌ای تا مهره پنجم سینه‌ای را در بر میگیرد. در طب اسلامی و احادیث و روایات از این نوع حجامت با عنون حجامت نافع یاد شده است.

حجامت سر:

محل این حجامت یک وجب شخص حجامت شونده از نوک بینی تا فرق سر (ملاج) وی است. در این نوع حجامت فرد باید چهار زانو نشسته باشد. در روایات این نوع حجامت را حجامت نجات بخش میگویند.

حجامت موضعی:

این نوع حجامت در نقاطی از بدن که دچار مشکل شده است، قابل اجرا میباشد و بر اساس تشخیص پزشک و نوعی بیماری، حجامت در موضع و عضو خاصی انجام می شود .

حجامت چیست

حجامت چیست

آثار و فواید حجامت

۱. جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی

۲. جلوگیری از مشکلات و ناراحتی‌های کبدی

۳. بیماری‌های کلیوی

۴. بیماری‌های طحال، معده و گوارش

۵. آرتروز، سیاتیک، نقرس، کانگرن، درد زانو و آرنج

۶. فواید زیاد برای بیماری‌های پوستی

۷. تیروئید

۸. بیماری‌های سردرد

۹. بیماری‌های روحی

۱۰. حجامت و احتباس حیض

۱۱. سرطان

[ngd-single-post-view]
برچسب‌ها:
شقاق مقعدی

شقاق مقعدی/همه چیز درباره شقاق مقعدی

خواص بی نظیر قهوه

خواص قهوه /9 مزایای شگفت آور قهوه در سلامتی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi