7 فواید روغن نرولی یاروغن گل مرکبات (پرتقال تلخ) برای پوست و مو

شنبه 20 اسفند 1401 سلامت
روغن گل مرکبات

روغن نرولی یاروغن گل مرکبات (پرتقال تلخ)

روغن نرولی یا روغن گل مرکبات اسانسی است که از پرتقال تلخ استخراج می‌شود که از نظر بیولوژیکی Citrus aurantium نامیده می‌شود. به دلیل مولکول های فعال زیستی آن فواید متعددی ارائه می دهد،  و به طور گسترده در طب سنتی در سراسر جهان استفاده می شود.

اسانس مرکبات به دلیل بوی مطبوع و با طراوت و رایحه ای سرشار از مواد مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله عطاری ها می باشد.

روغن نرولی غیر سمی است و بنابراین برای استفاده روی پوست شما کاملا بی خطر است.

 

فواید روغن نرولی برای پوست ومو

بر اساس داده های برنامه ثبت داوطلبانه لوازم آرایشی بهداشتی (VCRP) در سال 2016، روغن گل مرکبات  (پرتقال تلخ) یک ماده آرایشی معروف است و فواید مختلفی برای پوست دارد. این عمدتا در آماده سازی مراقبت از پوست استفاده می شود. همچنین به طور معمول و ایمن در پودرهای صورت با حداکثر غلظت 0.01٪ استفاده می شود.

از فواید روغن نرولی برای پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

روغن مرکبات

روغن مرکبات

1. به عنوان یک عامل ضد قارچ عمل می کند

روغن نرولی یک عامل درمانی موضعی ضد قارچی مقرون به صرفه امیدوارکننده است.

عفونت های درماتوفیت سطحی از شایع ترین بیماری های پوستی هستند و برخی از این عفونت ها به طور استثنایی در برابر درمان مقاوم هستند.

مطالعه‌ای که در آن بیماران مبتلا به این عفونت‌ها روزانه با روغن نرولی خالص یا امولسیون روغن پرتقال تلخ درمان شدند، نشان داد که این روغن دارای فعالیت قارچ‌کشی عالی (ماده یا درمانی که رشد یا تولید مثل قارچ‌ها را مهار می‌کند) و فعالیت قارچ‌کشی در برابر انواع درماتوفیت‌های بیماری‌زا دارد. گونه ها. استفاده از روغن هیچ عارضه ای جز تحریک خفیف نداشت که با استفاده از فرم خالص آن مشاهده شد.

2. از عفونت های پوستی باکتریایی و ویروسی جلوگیری می کند

روغن نرولی می تواند به جلوگیری از عفونت های باکتریایی و ویروسی مانند کربونکول، زردچوبه، آکنه و غیره کمک کند.

عفونت های پوستی رایج عبارتند از:

  • Carbuncles – عفونت‌های پوستی عمیق و دردناک که فولیکول‌های موی متعدد را درگیر می‌کنند
  • کورک یا جوش – عفونت‌های پوستی دردناک و ملتهب در یک فولیکول مو ناشی از باکتری
  • سلولیت – یک عفونت باکتریایی پوست که لایه های عمیق تر پوست و بافت های زیر پوستی را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • ایمپتیگو – یک عفونت باکتریایی پوستی بسیار مسری که باعث ایجاد زخم های قرمز رنگ می شود که پاره می شوند و پوسته های
  • قهوه ای مایل به زرد را تشکیل می دهند.
  • فولیکولیت
  • آکنه

عفونت های پوستی برخی از شایع ترین عفونت هایی هستند که با آن مواجه می شوند. آنها معمولاً به درمان موضعی نیاز دارند.

با این حال، به دلیل توانایی میکروب ها برای تکامل پس از استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از ضد میکروبی های سنتی فعلی، مقاومت این میکروب ها در برابر درمان ظاهر شده است. این امر منجر به استفاده فزاینده از داروهای جایگزین توسط 60 تا 80 درصد کشورهای در حال توسعه شده است و اسانس‌ها یکی از محصولات طبیعی مورد استفاده برای درمان چنین عفونت‌هایی هستند.

یکی از این روغن‌های ضروری که پتانسیل مقابله با مشکلات پوستی باکتریایی را دارد، روغن نرولی است زیرا از رشد چندین باکتری جلوگیری می‌کند.

 

روغن مرکبات

روغن مرکبات

3. اثرات ضد التهابی ارائه می دهد

التهاب بافت می تواند دلیل مشکلات پوستی مانند درماتیت آتوپیک باشد. اسانس پرتقال تلخ فعالیت ضد التهابی نشان داده است، بنابراین روغن نرولی می تواند برای جلوگیری از التهاب و اختلالات پوستی مرتبط استفاده شود.

روغن نرولی دارای خواصی است که می تواند التهاب ناشی از شرایط حاد و مزمن را کاهش دهد. همچنین دارای خواص تسکین دهنده درد است که استفاده سنتی آن را برای مدیریت درد و التهاب توضیح می دهد.

4. از پیری نور جلوگیری می کند

تشکیل رادیکال های آزاد یک مکانیسم کلیدی شناخته شده است که منجر به پیری پوست می شود. این رادیکال های آزاد می توانند از طریق استرس اکسیداتیو به غشاها، لیپیدها، پروتئین ها و DNA آسیب برسانند.

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که می توانند با مبارزه با رادیکال های آزاد در برابر استرس های اکسیداتیو درون زا و اگزوژن محافظت کنند.

بنابراین می توان از آنتی اکسیدان های موضعی مانند روغن نرولی  برای جلوگیری از علائم بالینی پیری استفاده کرد. مطالعات نشان داده است که عصاره پرتقال تلخ سرشار از لیمونن و سایر ترکیباتی است که خواص آنتی اکسیدانی طبیعی دارند.

روغن مرکبات

روغن مرکبات

5. از تیرگی مو جلوگیری می کند

ترکیباتی که فعالیت آنتی اکسیدانی خوبی از خود نشان می دهند برای جلوگیری از ریزش مو فوق العاده هستند زیرا به مبارزه با استرس اکسیداتیو ایجاد شده توسط رادیکال های آزاد کمک می کنند. استرس اکسیداتیو عامل اصلی آسیب مو و ریزش بعدی است.

اثر آنتی اکسیدانی روغن نرولی می تواند به رشد سلولی کمک کرده و موهای کدر را زنده کند. همچنین برای مقابله با بیماری های پوست سر مانند درماتیت و تحریک پوست سر مفید است.

6. عفونت پوست سر را کاهش می دهد

روغن نرولی دارای خواص ضد میکروبی غنی است. بنابراین، می تواند باکتری هایی را که بر سلامت پوست سر تأثیر منفی می گذارند و باعث خارش و قرمزی پوست سر می شوند، مهار کند. علاوه بر این، مشکل تجمع سلول های مرده پوست و تولید بیش از حد سبوم را که برای پوست سر مضر است، کاهش می دهد.

 

روغن مرکبات

روغن مرکبات

7. شوره سر را از بین می برد

تجمع پوست مرده و چربی اضافی روی پوست سر علت اصلی شوره سر است. از آنجایی که روغن نرولی به خلاص شدن از شر سلول های مرده و چربی اضافی پوست کمک می کند، به جلوگیری از شوره سر کمک می کند. همچنین به تقویت ریشه و کاهش ریزش مو کمک می کند.

در یک مطالعه  نشان داد که متعادل کردن جمعیت میکروبی (باکتری ها و قارچ ها) روی پوست سر می تواند به جلوگیری از شوره سر کمک کند. از آنجایی که روغن نرولی هم اثرات ضد میکروبی و هم ضد قارچی دارد، می تواند به حفظ پوست سر تمیز کمک کند. همچنین پوسته پوسته شدن، خشکی و خارش پوست سر را کنترل می کند.

کاربردهای اضافی اسانس نرولی روغن پرتقال تلخ

آکنه
پوست پیر و خشک
مویرگ های شکسته
برش ها
درماتیت
اگزما
پسوریازیس
جای زخم
علائم کشش
رگ های نخ
زخم ها
چین و چروک

چه کسانی می توانند از آروماتراپی با روغن نرولی بهره ببرند؟

افرادی که از شرایط زیر رنج می برند می توانند از رایحه درمانی روغن نرولی بهره مند شوند:

اضطراب
افسردگی
تنش عصبی
شوکه شدن
شرایط مرتبط با استرس

43429 14

کلمه پایانی

در حالی که روغن نرولی ممکن است فوایدی برای پوست داشته باشد، اما هیچ شواهد قوی نشان نمی دهد که می تواند به طور موثر ظاهر ترک های پوستی را کاهش دهد.

به گفته متخصصان پوست، بهترین رویکرد برای پیشگیری و مدیریت ترک‌های پوستی، حفظ سبک زندگی سالم و استفاده از محصولات مرطوب‌کننده است که از سلامت پوست حمایت می‌کنند.

روغن نرولی به طور قابل توجهی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که به دلیل خواص ضد باکتریایی، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، اثرات مفیدی بر روی پوست دارد.

همیشه اسانس ها را قبل از استفاده موضعی در روغن حامل رقیق کنید.

موز برای من بد است؟ سلامت

آیا موز برای من بد است؟

برفک دهان

برفک دهان/ علل، علائم، عوامل خطر و درمان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا