چگونه یک کارمند خوب استخدام کنیم؟

چهارشنبه 18 اسفند 1400 موفقیت
مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب و مناسب

چگونه یک کارمند خوب استخدام کنیم؟

اولین نکته برای استخدام افراد این است که عجله نکنید و هرگز کسی را که به اندازه کافی خوب است، استخدام نکنید، همیشه منتظر بهترین باشید.زمان طولانی در انتظاربودن برای استخدام شخص مناسب برای یک نقش دردناک است، اما موجب ذخیره زمان و پول خواهد شد.

استخدام افراد مناسب می تواند سرنوشت کسب و کار شما را تعیین کند و استخدام افراد غلط باعث می شود زمانی که کسب و کار شما رشد می کند، شما کارکنان متوسطی داشته باشید که فقط چشم به ساعت دوخته اند و فعال نیستند. پس در نظر داشته باشید اگر عجله نکنید می توانید بهترین ها را استخدام کنید .

این سوالات که در ادامه به آن پرداخته ایم به شما کمک می کنند تا بهترین افراد را استخدام کنید. خارج از پرسش ها، هرگز احساس خود را در طول مصاحبه نادیده نگیرید ؛ اگر حس میکنید چیزی درست نیست یا شما در مورد استخدام یک شخص کاملا مطمئن نیستید،از گزینه خیر استفاده کنید. طول می کشد تا شخص مناسب را استخدام کنید، اما عجول نباشید که شما می خواهید یک شرکت پر از افراد مناسب برای نقش ها استخدام کنید.

استخدام کارمند خوب

برای اینکه از استخدام افراد مناسب اطمینان یابید ، این هفت سوال را بپرسید:

1. در مورد کسب و کار ما چه چیزی را دوست دارید؟ چطور میتوانید چیزی رو که دوست ندارید عوض کنید؟

با این سوال به دو نتیجه می رسید . اولا، فرد در مورد علایق خود صحبت می کند یا در مورد مشکل صحبت می کند و یک راه حل ارائه می دهد یا به شما می گوید که کسب و کار شما کامل است.

به دنبال افرادی باشید که 5 درصد در مورد مشکل صحبت می کنند و 95 درصد در مورد راه حل آن صحبت می کنند . با پرسیدن این سوال که چگونه آنها چیزی را که دوست ندارند عوض می کنند، چگونگی حل مسائل آنها را می شنوید. بهترین کارکنان مشکلات را سریع و به تنهایی حل می کنند.

2. کدام کتاب را در حال حاضر مطالعه می کنید؟

افراد پرشور برای بهبود مهارت های خود به خواندن کتاب و یا گوش دادن به کتاب های صوتی تمایل دارند. این که آیا کتاب ها به یک مهارت خاص مانند فروش و بازاریابی خاص یا خواندن یک کتاب متمرکز بر توسعه خود اهمیت می دهند یا خیر، همه نشانه های خوبی هستند. اگر آنها یک کتاب تخیلی را بخوانند و برای مدتی یک کتاب آموزشی را مطالعه کنند، این یک پرچم قرمز است. هوشمندترین افراد همیشه یادگیری و جذب اطلاعات جدید را دنبال می کنند.

استخدام افراد مناسب

3. در مورد مشکلاتی که در شغل فعلی دارند و چگونگی حل آنها بپرسید؟

باز هم این مسأله حل مسائل و مهارت های تفکر خلاقانه یا عدم آن است. اینکه آنها بتوانند با یک رویکرد متفکرانه مشکل خود را حل کنند یا آن را به شخص دیگری انتقال دهند می تواند انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

4. چیزی که در زندگی حرفه ای خود به دست آورده اید،که به آن افتخار کنید؟

شما با این سوال می توانید دیدگاه افراد از موفقیت را متوجه شوید . اگر آنها در طول یک دوره دو ساله پنج بار در نقش قبلی خود ارتقاء یافته باشند، ممکن است فرد مورد نظر خود را یافته باشید.

5. آیا قبلا ورزش تیمی انجام داده اید؟

باید ها و نباید ها برای کسب موفقیت در زندگی

حضور افراد در ورزشهای تیمی نظیر بسکتبال، فوتبال و قایقرانی سبب تمرکز آنها بر اهداف و تناسب اندام جسمی شده و ارتباطات آنها را قوی تر می کند و آنها می توانند در شرایط سخت تیمی عمل کنند.

سوال مصاحبه استخدامی

6. برای تفریح چه کار میکنید؟

بخش مهمی از موفقیت تعادل است و اکثر افراد موفق همیشه و درهمه شرایط زندگی خود، آمادگی جسمانی، مشارکت روابط و یادگیری، تلاش می کنند.

7. “من مطمئن نیستم که شما برای این نقش مناسب هستید …”:

این بهترین روش برای شناخت افراد با شخصیت های قوی است . افراد قوی با شنیدن “نه”، کاملا قوی برخورد می کنند و خود را نمی بازند ؛ با بیان این سوال، افراد سه کار را انجام میدهند. آنها شما را نادیده بگیرند و از این موضوع عبورمی کنند یا سعی می کنند ارزش خود را بروز دهند که چه مزایایی برای کسب و کار شما خواهند داشت.

 

نکاتی که قبل از مصاحبه و در حین مصاحبه باید در نظر بگیرید

1. خود را قبل از تاریخ مصاحبه، آماده کنید و از سؤال ها و جزئیات وظایف و مسئولیت های کار مورد نظر آگاهی کامل داشته باشید. همچنین مدارک هر کاندید را بخوانید .

2. یک ساختار برای روند مصاحبه طرح ریزی کنید و برای عادلانه بررسی نمودن همه شرکت کننده ها این روند را برای همه کاندیدها حفظ کنید.

3. برای مصاحبه یک اتاق ساکت و آرام را در نظر بگیرید تا رفت و آمد حواستان را پرت نکند . در حین یک مصاحبه به تلفن ها جواب ندهید و از منشی خود بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

4. فقط سؤالات کاربردی بپرسید و سؤالاتی بپرسید که به طور خاص به جزئیات شغل مورد نظر مربوط شود.

5. در مورد شرکت و جایگاه آن از فرد مصاحبه شونده سؤال کنید. درباره ی میزان تحصیلات و یا هر مدرک او بپرسید و در مورد میزان دانش و سطح مهارت های فردی او سؤال کنید.

6. با تعیین ویژگی های لازم برای موقعیت شغلی ، در طول مصاحبه ؤالاتی از او بپرسید و اگر او این ویژگی ها را نشان داد، نتیجه گیری کنید. مثلا اگر موقعیت مورد نظر، رهبری و مدیریتی است، در مورد مسئولیت هایی که شخص اخیراً داشته مانند مسئولیت های انضباطی، توانایی ایجاد اهداف، مسئولیت های مالی و سازماندهی تیم سؤال کنید.

7. در حین مصاحبه سؤالات اجتماعی از کاندید بپرسید هم بپرسید تا او درباره رهبری یک پروژه یا یک موقعیت بحرانی که به مهارت های مدیریتی خاص نیاز دارد، به شما بگوید.

8. برای قضاوت درباره او چند پرسش فرضی که به یک موقعیت بحث برانگیز منجر می شود، بپرسید.

9. واضح صحبت کنید و زمانی که تصمیم گیری نمودید ، در مورد آن به فرد کاندید هم بگویید تا مجبور به جواب دادن سؤالات زیادی از جانب اونباشید.

10. با دقت به پاسخ های کاندید گوش کنید. اگر او در مورد دستاوردهای خودش صحبت کرد، فرد بلند پروازی است. اگر در مورد همکاران گذشته و یا مافوق شکایت کرد، کنترل کردن او کمی سخت است.

11 . به نحوه پوشش خود و فرد مصاحبه کننده دقت کنید.

 

5 راز راه‌کار برای موفقیت شغلی

5 راز راه‌کار برای موفقیت شغلی

پنج راه‌کار برای موفقیت شغلی

آشنایی با پنج راه‌کار برای موفقیت شغلی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا