تفاوت شقاق با بواسیر چیست

سه‌شنبه 2 اردیبهشت 1399 سلامت
فرق شقاق با بواسیر چیست

 

به گزارش مجله سلامت:شقاق و بواسیر هر دو از مشکلات مقعدی هستند که به علت شباهت‌های زیادی که دارند ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند. اما فرق شقاق با بواسیر چیست؟
شقاق یا فیشر و بواسیر یا هموروئید دو بیماری متفاوت هستند که در اکثر اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا با تعاریف هر کدام و بررسی
شباهت‌ها و تفاوت‌های شقاق و بواسیر، شما را در تشخیص مشکل یاری کنیم.
از شایع‌ترین عللی که بیماران، به نام بواسیر مراجعه می‌نمایند همان:
۱- شقاق یا فیشر و ۲- بواسیر داخلی میباشد:
شقاق و بواسیر چه تفاوتی دارند؟

 

۱- شقاق یا فیشر (سوزش و درد و ..):
شقاق چیست؟ شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می‌باشد. از علل مهم آن عبارتند از:: خروج سخت مدفوع خشک، عدم مصرف فیبر و آب کافی، مصرف بعضی از دارو‌ها، یبوست، زور زدن در هنگام دفع مدفوع، وجود استرس، و …

به زخم یا ترکی که در دیواره مقعد ایجاد می‌شود شقاق یا فیشر گفته می‌شود. در غالب اوقات شقاق بسیار دردناک بوده و حتی گاهی با خونریزی همراه است. علت شقاق مقعد یا فیشر می‌تواند یبوست طولانی و یا اسهال‌ های شدید و مداوم باشد. در حدود ۹۰ درصد از موارد اشخاصی که به پزشک مراجعه می‌کنند فکر می‌کنند که به بواسیر مبتلا هستند؛ در صورتی که بعد از معاینه مشخص می‌شود که مشکل فرد، شقاق یا فیشر است.

 

علائم فیشر:

علائم فیشر – درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج، که این درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

انواع زخم فیشر:

انواع زخم فیشر – فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد، فیشر حاد، زمانی است که از زمان بوجود آمدن، تا بهبودی، ۸ هفته طول بکشد. در صورتیکه بهبودی زخم از ۸ هفته طولانی‌تر شود، آنگاه زخم وارد مرحله مزمن خواهد شد، از علل مزمن شدن فیشر میتوان به عدم مصرف فیبر و ملین کافی، بوجود آمدن التهاب و اسپاسم (انقباض شدید) و در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر (زخم)، که این خود باعث بدتر شدن وعمیقتر شدن زخم فیشر خواهد شد.در فیشر مزمن، دو لبه زخم بهم میرسند، ولی بعلت عدم خونرسانی مناسب، ایندو لبه بهم جوش نخواهند خورد وگاهی یک زائده گوشتی بنام زائده نگهبان در ابتدای آن بصورت واکنشی بوجود خواهد آمد.

درمان فیشر:

درمان‌های فیشر عبارتند از::
۱- درمان داروئی
۲- درمان با بوتاکس
۳- درمان با جراحی
۴- درمان با کرم‌ها وانواع روش‌های داروئی در فیشر‌های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن‌تر و پر عارضه‌تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.
شقاق و بواسیر چه تفاوتی دارند؟

۲-بواسیر (هموروئید) چیست؟

بواسیر چیست؟ بواسیر جمع کلمه باسور بوده ودر زبان انگلیسی به آن هموروئید نیز گفته میشود. بواسیر‌ها انواع مختلفی دارند وشامل بواسیر داخلی، خارجی و لخته‌ای تقسیم میشوند.

قطره دایمتیکون برای نوزاد
بواسیر یا هموروئید به التهاب سیاهرگ‌ها در انتهای راست روده و مقعد گفته می‌شود که می‌تواند خارجی یا داخلی باشد. به عبارتی گفته می‌شود بواسیر در واقع گشاد شدن و واریسی شدن عروق ناحیه مقعد است. اگرچه علت دقیق ایجاد بواسیر یا هموروئید هنوز مشخص نشده، پزشکان احتمال می‌دهند که دلایل رایج برای ابتلای فرد به بواسیر می‌توانند این موارد باشند:
 • ژنتیک
 • بالا رفتن سن
 • افزایش فشار درون شکمی که به دلایل مختلفی مثل بارداری، آب آوردگی شکم و یا توده درون شکمی ممکن است ایجاد شود.
 • مشکلات دفع که ممکن است اسهال شدید و یا یبوست طولانی باشد. به عبارتی زور زدن زیاد در هنگام دفع می‌تواند در ایجاد بواسیر بسیار موثر باشد.
 • رژیم غذایی فاقد فیبر لازم مثل عدم مصرف سبزیجات و در عوض مصرف الکل
 • چاقی و نداشتن فعالیت‌های بدنی و ورزش
 • عدم وجود دریچه در رگ‌های بواسیری

بواسیر‌های داخلی:
این‌ها در راست روده وابتدای کانال مقعد (ازحدود ۶-۳ سانتیمتری داخل مقعد) قرار داشته و بصورت بالشتک‌های عروقی یا همان توده‌های زیر مخاطی ضخیمی، قرار گرفته اند.

 

شقاق و بواسیر چه تفاوتی دارند؟

همچنین بخوانید:علائم شایع بیماری بواسیر را بشناسید

شباهت‌های بین شقاق و بواسیر

در بسیاری موارد به علت شباهت‌های زیادی که شقاق و بواسیر با هم دارند، ممکن است خود شخص نتواند از روی علائمی که در او ظاهر شده مشکل خود را تشخیص دهد. چند مورد از شباهت‌های بین شقاق و بواسیر عبارتند از:
 • خونریزی – خون در مدفوع و یا خونریزی از مقعد یکی از شباهت‌های بین شقاق و بواسیر است.
 • التهاب و تورم – به طوری که کاملا قابل مشاهده باشد در هر دو مورد وجود دارد.
 • خارش و سوزش – یکی از علائمی که تشخیص شقاق از بواسیر را بسیار مشکل می‌کند این است که در هر دو خارش و سوزش وجود دارد.

شقاق و بواسیر چه تفاوتی دارند؟

فرق شقاق و بواسیر

درد و سوزش

شقاق در غالب موارد با درد و سوزش شدید همراه است. ممکن است خونریزی هم وجود داشته باشد، اما شدت درد گاهی به گونه‌ای است که فرد توانایی اجابت مزاج را از دست می‌دهد.

خونریزی

بواسیر به دو گونه است:
 • هموروئید ترومبوزه یا بواسیر خارجی
 • بواسیر داخلی

در بواسیر خارجی بیرون زدگی در مقعد وجود دارد و معمولا دفع بدون درد بوده و با خونریزی قرمز روشن همراه است. در واقع نکته مهم در تشخیص بواسیر این است که خونریزی از سیاهرگ‌ها در این مورد اتفاق نمی‌افتد؛ پس مهم‌ترین مشخصه بواسیر خونریزی با رنگ قرمز روشن و عدم وجود درد در مقعد و یا هنگام دفع خواهد بود. همچنین فرد مبتلا به بواسیر معمولا احساس دفع ناکامل داشته و ترشحاتی از مقعد دارد.

شقاق و بواسیر چه تفاوتی دارند؟

 

حمله قلبی

اقدامات حیاتی که هر فرد در مورد سکته و ایست قلبی باید بداند

خوردنی های حاوی مس

با چه غذاهایی کمبود مس بدن را تامین کنیم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا