آشنایی با علائم و راه جلوگیری از کرونا ویروس

سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ سلامت
کرونا ویروس

ویروس کرونا چیست؟

کروناویروس‌ها (نام علمی: Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعهٔ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدندو مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.این ویروس به‌طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

ویروس کروناخانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی  و سندرم شدید تنفسی حاد  باعث بیماری می شوند. ویروس کرونا نوعی جدید ویروس  است که قبلاً در انسان مشخص نشده است.

کورون ویروس ها  که در بسیاری از گونه های مختلف حیوانات از جمله شتر ، گاو ، گربه و خفاش ها شایع هستند. به ندرت ، كورو ویروسهای حیوانی می توانند افراد را آلوده كرده و سپس بین افراد گسترش یابند

 

ویروس کرونا با ایجاد عفونت تنفسی، نواحی بینی، گلو و سینوس‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این ویروس مرگبار اخیرا در کشور چین گسترش یافته و صدها نفر را مبتلا کرده است.

 

کرونای خطرناک اغلب در حیوانات وجود دارد و تنها انواع معدودی از آن بر انسان تأثیر می‌گذارد. این ویروس در چند هفته اخیر به سرعت در کشور چین گسترش یافته و افراد زیادی را درگیر کرده است.

 

هر آنچه که باید درباره ویروس مرگبار کرونا بدانید

علائم شایع عفونت :

شامل علائم تنفسی ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر ، عفونت می تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد شدید تنفسی ، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

علائم متفاوت ویروس کرونا به موارد زیر اشاره کرد:

  • آبریزش بینی
  • سردرد
  • عطسه و سرفه
  • گلودرد
  • تب
  • احساس ناخوشی کلی
  • مشکلات مربوط به روده مانند اسهال

در افراد مسن و کودکان که سیستم ایمنی آن‌ها چندان قوی نیست، این ویروس پیشرفت می‌کند و به مشکلات تنفسی پیشرفته‌تر از جمله برونشیت و ذات‌الریه منجر خواهد شد.

 

 

توصیه های استاندارد:

برای جلوگیری از شیوع عفونت شامل شستن منظم دست ، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه ، پختن گوشت و تخم مرغ کاملاً است. از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه دارد ، خودداری کنید.

در صورت ابتلا به ویروس کرونا چه کار کنیم.

۱-فعالیت های خارج از خانه را محدود کنید.

۲- به جز دریافت مراقبت های پزشکی به محل کار مدرسه یا محل های عمومی نروید

۳-از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده نکنید

۴- خود را از دیگر افراد خانه جدا کنید

۵-در یک اتاق جدا با افراد خانه  بمانید

۶-هنگام سرفه و عطسه دستمال جلو دهان خود بگیرید

۷-بعد از سرفه وعطسه دستتان را حداقل ۲۰ ثانیه با آب وصابون بشویید

۸-با ماسک صورتتان را بپوشانید

۹- از دست زدن به چشم و بینی ودهان  جدا خوداری کنید

۱۰-علائم بیماری به ویژه تبتان را کنترل کنید

 

 

 

راه‌ های پیشگیری از ابتلا به کرونا

منشا ویروس کرونای :

اولین افرادی که به این ویروس مبتلا شدند، در یک فروشگاه محلی غذاهای دریایی و حیوانات در شهر ووهان حضور داشتند. از این رو مقامات ادعا می‌کنند که این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است. حال اینکه کدام حیوان؟ محققان هنوز در حال بررسی این مسئله هستند. برخی از رسانه‌ها معتقدند این ویروس از سوپ خفاش به انسان منتقل شده و برخی گوشت سایر حیوانات را عامل گسترش این ویروس می‌دانند.

 

 

قهوه سبز چیست

کاهش وزن با خوردن قهوه سبز

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم با داروهای گیاهی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا