خطرات و مضرات استفاده از لامپ های کم مصرف شکسته

شنبه 5 خرداد 1397 سلامت
خطرات و مضرات استفاده از لامپ های کم مصرف شکسته
لامپ کم مصرف تقریبا در تمامی خانه ها وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد اما نکته جالب توجه این است که بعد از شکستن لامپ کم مصرف چه خطراتی رخ می دهد.

خطرات لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های رشته ای در سرتاسر دنیا شدند، قیمت بالای اولیه لامپ ها با طول عمر طولانی و مصرف پایین جبران می شود. لامپ های کم مصرف جی ای، مانند اکثر لامپ های کم مصرف، لامپ های مهتابی فشرده هستند.
کاشت مو
مسمومیت جیوه
به طور متوسط، هر یک از حباب های لامپ کم مصرف، حاوی 5 میلی گرم جیوه است. جیوه یک سم عصب گرا است و به عنوان پسماند سمی طبقه بندی می شود اگر یک لامپ بشکند، جیوه در منزل آزاد می شود. روی فرش می ریزد ، سطح خطرناک جیوه هفته ها در هوا پخش و منطقه را آلود می کند. پیش بینی شده لامپ های مهتابی شکسته و دور افتاده هر ساله دوتا چهار تن جیوه داخل محیط زیست آزاد می کنند ، این محیط ممکن است اتاق نشیمن باشد.
استفاده از لامپ شکسته

خطرات استفاده از لامپ های کم مصرف شکسته

خطرات UV
یک لامپ کم مصرف جی ای ، اشعه UVتولید می کند. اثرات مضر نورUV منجر به آسیب پوست و تشکیل آب مروارید می شود. در حالی که لامپ فلورسنت به اندازه نور خورشیدUV تولید نمی کند، تحقیقات کمی برای ارزیابی خطرات بلند مدت پوست و چشم ها وجود دارد. اتحادیه اروپا توصیه می کند قرار گرفتن نزدیک لامپ های مهتابی فشرده، بیش از یک فوت به مدت یک ساعت روزانه را محدود کنید.
آتش
گزارش هایی از آتش سوزی ناشی از لامپ های مهتابی فشرده وجود دارد. در بیشتر موارد آتش سوزی ناشی از شکستن لامپ زمانی بود که لامپ روشن بود با این حال گزارش هایی از آتش سوزی در داخل بالاست در پایه پلاستیکی لامپ وجود دارد. از آنجا که بالاست در بسیاری از لامپ ها طوری طراحی نشده است که در فضای بسته ، کار کند، تنها باید از لامپ های خاص برای چنین کاربردهایی استفاده کنید.
سردرد و میگرن 
درصد کمی از جمعیت با سوسو لامپ های کم مصرف دچار سردرد، تهوع و میگرن می شوند. کارگران در معرض نور طبیعی کم تر از همکاران خود که در دفاترشان لامپ های مهتابی استفاده می کنند آسیب می بینند.
شکستن لامپ کم مصرف

بعد از شکستن لامپ کم مصرف چه کنیم؟

به سرعت پنجره ها را باز کنید و درصورتیکه دستگاه تهویه یا فن روشن است آنها را خاموش کنید تا از انتقال بیشتر بخار جیوه به دیگر بخش ها جلوگیری شود، در مورد لامپ روشن اگر لامپ به صورت روشن شکسته است ، برای جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و یا آتش سوزی آن را سریعا خاموش کنید. درکل بعد از این اتفاق 15 دقیقه در محلی که لامپ شکسته است حضور نداشته باشید و با ترک فوری محل از استشمام بخار جیوه جلوگیری کنید.

قرص راکوتان

فراموش نکنید که اصلا از جاروبرقی برای تمیز کردن محل استفاده نکنید چراکه باعث پخش آلودگی در هوای محیط شود. روش پیشنهادی استفاده از چسب است که می توانید با قسمت چسب ناک نوار چسب پهن یا هر چیزی دیگری ذرات ریز را جمع کنید.

منبع:نمناک

تاثیرات شگفت آور مصرف 7روز سیر و عسل با معده خالی

تاثیرات شگفت آور مصرف 7روز سیر و عسل با معده خالی

۱۸درمان خانگی طبیعی وبینظیر برای رشد مو

۱۸درمان خانگی طبیعی وبینظیر برای رشد مو

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا