پومودورو/بهترین روش مدیریت زمان تکنیک پومودورو

شنبه 12 شهریور 1401 موفقیت
تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو چیست؟

روش پومودورو بهترین زمان سنج بهره روی است، زیرا این روش شما را تشویق می‌کند تا در طول روز از طریق یک رویکرد عملی با بازدهی بالا به همه کارهایتان برسید. هدفی که از شما می‌ خواهد برای آن تلاش کنید، چیزی واقع گرایانه و شدنی برای هر کسی است که می‌ خواهد آن را امتحان کند.

توانایی محدود کردن و دوری از عوامل حواس پرتی ، چه در محل کار و چه در هنگام مطالعه ، مهارت بسیار مهمی است. مانند هر مهارت دیگر، برای برتری در آن، باید تمرین کنید و آن را توسعه دهید،   و روش Pomodoro راهی خوب برای انجام آن به شما ارائه می‌ دهد.

همه‌ی ما خوب می‌دانیم که آنچه در ذهن و فکرمان می‌گذرد، بر تصمیم‌گیری، احساسات و عملکرد و کنترل زمان‌مان تأثیرگذار است. به همین دلیل امروز می‌خواهیم تکنیکی به نام «پومودورو» را بیاموزیم تا بتوانیم حواس‌‌پرتی‌ خود را به تمرکز تبدیل کنیم و در زمان کوتاه بیشترین عملکرد ذهنی را تجربه کنیم.

روش پومودورو به عنوان بهترین متد برای رسیدن به این هدف شناخته شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری از این روش در اختیارتان قرار دهیم.

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که توسط فرانچسکو سیریلو (Francesco Cirillo) در دهه ۱۹۹۰ ابداع شد. این تکنیک بر زمان‌ بندی کار و استراحت شما تاکید می ‌کند. پومودورو نامی است که از کلمه ایتالیایی گوجه فرنگی گرفته شده است، فرانچسکو بعد از دیدن تایمر آشپزخانه اش که به شکل گوجه فرنگی بود این ایده در ذهنش شکل گرفت و به همین خاطر این نام را به این روش مدیریت زمان نسبت داده است.

 

فرانچسکو سیریلو مخترع تکنیک پومودورو برای اولین بار از یک تایمر مکانیکی به شکل گوجه فرنگی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت استفاده کرد و هنوز هم نماد پومودورو یک گوجه فرنگی است

 

در این روش به هر بازه 25 دقیقه ای یک پومودورو گفته می شود. بعد از هر پومودرو یا همان 25 دقیقه فعالیت، باید یک استراحت 5 دقیقه ای داشته باشید. و سپس این روند ادامه می یابد. بعد از اتمام 4 پومودورو (100 دقیقه) ، می توانید 15 تا 30 دقیقه استراحت طولانی تر داشته باشید.

این روش به خوبی به عنوان یک تایمر بهره وری عمل می ‌کند، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که در یک زمان مشخص روی یک چیز مشخص تمرکز کنید. همچنین به این خاطر که از شما می‌خواهد یک چیز قابل دستیابی را دنبال کنید موثر واقع می شود. فاصله‌ های ۲۵ دقیقه ‌ای که از شما انتظار می رود کار کنید و از حواس ‌پرتی دوری کنید یک هدف کاملا واقع گرایانه است.

 

اصول اساسی

در این فن و تکنیک شش اصل و مرحله وجود دارد:

  1. انتخاب کاری که باید انجام شود.
  2. تنظیم زمان‌سنج که به صورت سنتی ۲۵ دقیقه است.
  3. کار بر روی تکلیف تا زمانی که زمان‌سنج به زنگ درآید. اگر حواس‌پرتی گوناگون به سراغتان آمد آن را یادداشت کنید و سریعا به ادامه تکلیف بازگردید.
  4. وقتی که زمان‌سنج به زنگ درآمد، علامت تیک را بر کاغذی یادداشت کنید
  5. اگر شما کمتر از چهار علامت تیک بر روی کاغذتان دارید، استراحتی کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای کنید و به مرحله اول بازگردید.
  6. اگر تعداد علامت‌های تیک‌دار روی کاغذتان به بیش از چهار رسیده، استراحتی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای را در پیش گرفته و لیست علامت‌های تیک‌دارتان را پاک کنید، سپس به مرحله اول بازگردید.

 

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو چیست؟

دلایل تاثیرگذاری روش پومودورو

آب بنوشید

نوشیدن آب و جلوگیری از کم آبی بدن می توانید تاثیر بسیار زیادی بر روی تمرکز شما داشته باشد. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه لندن در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد که آشامیدن آب می‌ تواند بهره‌ وری شما را تا ۱۴ درصد افزایش دهد.

 

بدن تان را حرکت دهید

از زمان استراحت برای حرکت بدن استفاده کنید . بلند شوید و بدن خود را حرکت دهید. چه یک قدم زدن معمولی و چه انجام چند نرمش ساده، به این دلیل که به حرکت دادن بدن شما کمک می کند و موجب استراحت چشم هایتان می شود، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

 

بیرون بروید

اگر شما این فرصت را دارید که بیرون بروید، و مقداری هوای تازه  تنفس کنید این یک راه عالی برای سپری کردن زمان استراحت تان است. تحقیقات نشان داده‌ اند که هوای تازه نقش مهمی در حفظ سلامتی شما ایفا می ‌کند، زیرا می تواند احتمال ابتلا به بیماری و عفونت را کاهش دهد.

در حالی که این کار ممکن است در زمان استراحت ۵ دقیقه ای ممکن نباشد، اما قطعا در زمان استراحت طولانی قابل ‌انجام است.

 

 

تمرکز شما را به بالاترین حد می رساند

روش پومودورو به این خاطر که  بیشترین توجه را روی محدود کردن عوامل حواس‌ پرتی دارد،  قدرت تمرکز را بالا می برد. با تکرار این تکنیک می‌ توانید سطح تمرکز کلی خود را بالا ببرید و به مهارت‌های تفکرتان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

 

انتظارات را مدیریت می کند

از آنجا که شما با انجام کارهایتان با استفاده از این تکنیک قادر به اندازه‌گ یری زمان با دقت بیشتری هستید، استفاده از این روش می‌ تواند به شما کمک کند تا انتظارات تان را مدیریت کنید. شما دیگر مجبور نیستید که خودتان یا افرادی که با آن‌ ها کار می ‌کنید را فریب دهید.

 

ارزش زمان را به شما نشان می دهد

اگر شما یک فریلنسر و یا کسی که روی پروژه‌های نرخ ثابت کار می‌کند، هستید، روش پومودورو راه خوبی برای پیگیری زمانی است که صرف کار خود می ‌کنید. به این صورت می توانید هزینه ای که صرف این مدت زمان کار می کنید را بهتر براورد کنید.

 

تندرستی شما را حفظ می کند

اکثر افرادی که روش پومودورو را اجرا می‌کنند آن‌هایی هستند که چه در یک دفتر و چه در منزل کار ‌کنند روی میز کار می‌ کنند. از آنجا که تکنیک پومودورو استراحت منظم را توصیه می ‌کند، می‌تواند احتمال خستگی ناشی از کار را تا حدودی کاهش دهد. روش پومودورو این فرصت را به شما می دهد تا ذهن خود را دوباره احیا کنید و شما را برای جلسه بعدی تمرکز آماده می کند.

 

اهداف واقع گرایانه را دنبال می کند

تمرکز بر روی اهداف واقعی در این روش نشان می دهد که برخلاف تکنیک‌های دیگر، موفقیت این روش خاص به سادگی و عملی بودن آن وابسته است.

 

کارهایی که می ‌توانید در طی استراحت کوتاه انجام دهید:

حالا که متوجه شدید روش پومودورو چگونه کار می‌ کند، احتمالا در این فکر هستید که چطور می‌توانید از آن 5 دقیقه وقف و استراحت بین هر کار استفاده خوبی داشته باشید. در اینجا ۵ کاری که شما می‌توانید در طول زمان استراحت انجام دهید را نام می بریم:

 

بعضی از کارهای روزمره تان را انجام دهید

اگر در خانه مشغول کار یا تحصیل هستید، می‌ توانید زمان استراحت خود را صرف انجام برخی از کارهای کوچک کنید.

بیرون گذاشتن زباله ها، چک کردن صندوق پستی و یا شستن ظرف‌ ها چند نمونه از چیزهایی هستند که شما را قادر می ‌سازند تا در زمان استراحت کاری مفید انجام دهید.

 

موبایل تان را چک کنید

از آنجا که در طول تکنیک پومودورو ، روی یک کار خاص تمرکز می کنید، وقفه بین هر کار و کار بعدی یک فرصت عالی برای چک کردن موبایل یا ایمیل تان است تا ببینید آیا پیغام‌ های مهم دریافت کرده ‌اید یا خیر.

سعی کنید درگیر رسانه های اجتماعی نشوید، چرا که این پیام رسان ها به راحتی می توانند شما را در دنیای خود غرقکنند و از انجام کارهایتان باز دارند.

نکات ازدواج شاد

ازدواج شاد/ با 8 راز یک ازدواج شاد آشنا شوید

مشکلات رفتاری کودک

مشکلات رفتاری کودک/8نحوه برخورد درست با یک کودک

آخرین دیدگاه‌ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا