افسردگی زنان !

شنبه 20 آذر 1400 سلامت
پولیپ رحمی

افسردگی زنان متاسفانه در دوره های مختلف زندگی زنان پدیدار می شود. افسردگی زنان بعد از بارداری ، زایمان و یائسگی و حتی بعد از ازدواج مشکلی است که زنان رادر سنین مختلف تهدید می کند. علت چه می تواند باشد.

 

چرا زنان به افسردگی نزدیک ترند؟

علت انواع افسردگی زنان و نشانه های افسردگی زنان

امروزه بیشتر خانم ها بیش از پیش فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می کنندو بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان شناختی می شند.البته فیزیولوژی بدن آنها نیز از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال های خلقی مهیا می کند.شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم ها تقریبا 2 برابر آقایان است.پس لزوم شناخت خلق و خوی خانم ها و توجه به تغییرات هورمونیو اقدام به موقع اطرافیان می تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم ها را بالا ببرد.برای توضیح بروز افسردگی در خانم ها باید از 3 دیدگاه بیولوژیک، روان شناختی و اجتماعی به آن پرداخت.

 

علل انواع مختلف افسردگی در زنان

افسردگی زنان از منظر بیولوژیک

وضعیت هورمونی در خانم ها به خصصو با تغییرهایی که قبل از قاعدگی،بعد از زایمان و در حول و حوش یائسگی در بدنشان ایجاد می شود،احتمال بروز افسردگی را در آنها بیشتر می کند.به عبارتی، تغییرات هورمون ها نظیر ترشح استروژن و پروژسترون یا هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین بر وضعیت روانشناختی خانم ها اثر می گذارد.به طوری که استروژن با اثر بر سروتونین و گیرنده های آن و تغییر ترشح اندورفین می توانداثر کاهنده بر اختلال افسردگی داشته باشد.اکسی توسین و پرولاکتین نیز روی خلق اثر مثبت می گذارند و کاهش پروژسترون باعث اضطراب می شود.

 

Capture 228

افسردگی زنان از منظر روان شناختی

اختلال در روابط بین فردی، فشار افکار منفی و بروز درماندگی از دلایل روان شاختی ای هستندکه عامل مهمی برای فراهم شدن زمینه افسردگی در خانم ها محسوب می شوند.

افسردگی زنان از منظر اجتماعی

سومین ریشه افسردگی در خانم ها، علل اجتماعی است که ازمهم ترین آنها می توان به موقعیت اجتماعی، جایگاه شغلی و تبعیض هایی که نسبت به خانم ها در جامعه یا دنیا وجود دارد، اشاره کرد.به عبارتی با گسترش شیوه زندگی صنعتی، خانم ها علاوه بر نقش باروری،چند مسئولیت دیگر همچون حضور در محیط کار بیرون از منزل و نیز مدیریت امور منزل را به عهده گرفته اندو به مراتب نسبت به مردان حجم کار بیشتری را باید انجام دهند.

فارغ از مسئولیت های کاری و مدیریت امور منزل، بارداری هم بار سنگینی استکه طبیعت به عهده خانم ها گذاشته است.
با توجه به نقش مهم خانم ها د رخانواده و اجتماع و وظایف مهمی مثل بارداری و حفظ بقای بشر که به آنها محول شده است،
افسردگی شان، هزینه بیشتری را متوجه خانواده و اجتماع خواهدکرد.
بنابراین توجه به حالت های روانی خانم ها و پیشگیری و درمان به موقع افسردگی شان باعث ارتقای سطح بهداشت روانی خواهدشد.

پیشیگیری از افسردگی در خانم ها مهم است.می توان با روابط اجتماعی قوی، ایجاد جایگاه مناسب شغلی و مهم تر از همه، درک و همدلی با آنها از افسرده شدنشان جلوگیری کرد.

انواع رایج افسردگی در زنان

خانم ها به 3 نوع افسردگی بیشتر مبتلا می شوند؛افسردگی ناشی از نشانگان پیش از قاعدگی، افسردگی ناشی از بارداری و زایمان و افسردگی ناشی از یائسگی.

نشانگان پیش از قاعدگی و افسردگی

حدد 10 درصد از خانم ها دچار اختلالات خلقی به نام نشانگان پیش از قاعدگی می شوند.این افراد در نیمه دوم دوره ماهیانه به دلیل تغییرات سطح هورمون ها، تغییرات خلقی پیدا می کنند.تغییرات خلقی به صورت گریه کردن زیاد، حساس شدن، بدبینی،اضطراب و فکار منفی نسبت به حال و گذشته استکه عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.گاهی برخی از افراد تغییراتی را در تمرکز، انرژی و اضطراب تجربه می کنند.

بعضی از خانم ها متوجه تغییرات خلقی ماهیانه هستند و به تدریج راه های مقابله با آن را آموخته اند، ولی بعضی از آنها اطلاعی از این موضوع ندارند ودر این مواقع روابط بین فردی شان با دیگران یعنی نزدیکان و غریبه ها دچار تنش می شود.چنین حالت روانی ای را در خانم ها باید طبیعی فرض کرد و فقط وقتی علائم باعث اختلال در علمکرد فرد می شود، به درمان نیاز است.درمان توصیه های غیردارویی و دارویی است.توصیه به اینکه خانم در این مدت تغذیه مناسبی داشته باشد،
مایعات کافی دریافت و حتما ورزش کند.داروها نیز شامل ویتامین ها و مکمل هاست که به آرامش اعصاب کمک می کند.

افسردگی زنان

افسردگی زنان

افسردگی زنان در دوران بارداری

با تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود، بدن خانم ها تا حدی به کمک اکسی توسین و پرولاتین در مقابل اختلالات روانی ایمن می شود مگر اینکه سابقه اختلالات روان پزشکی را از قبل داشته باشند. در این افراد احتمال دارد اختلالی که از قبل وجود داشته، تشدید شود.به همین دلیل اگر خانمی افسرده است، باید قبل از اقدام به بارداری، درمان شود چون ممکن استافسردگی در دوران بارداری به رشد جنین آسیب برساند.

مهم تر از دوران بارداری، دوران پس از بارداری است

که به علت کاهش سریع هورمون ها، احتمال افسردگی در خانم ها بالا می رود.نزدیک به 70درصد از خانم ها در روزهای اولیه بعد از زایمان حالت ملال را تجربه می کنندکه به صورت گریه گهگاه و احساس غم تظاهر می کند ولی این حالت های روانی نشانه افسردگی نیستندو طی هفته اول پس از زایمان برطرف می شود اما 10 درصد خانم ها دچار افسردگی اساسی می شوند که لازم است درمان شوند.

افسردگی زنان در دوران یائسگی

در دوران یائسگی بعد از کاهش هورمون های زنانه و تغییر فیزیولوژی خانم ها، تغییرات خلقی مشاهده می شودکه معمولا به صورت زودرنجی، احساس گرگرفتگی و اضطراب است اما خانم هایی که سابقه افسردگی فردی یا خانوادگی دارند،
بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در صورت دیدن علائم افسردگی در آنها باید خیلی زود اقدامات درمانی انجام گیرد.
فعالیت روزمره خانم ها در زندگی خصوصی و در عرصه اجتماعی به میزان زیادی احتمال بروز افسردگی در دروان یائسگی را کاهش می دهد.

 

آمپول فشار در زایمان

آمپول فشار در زایمان

بیماری کودک

بیماری کودک

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا