اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهی

پنج‌شنبه 7 بهمن 1400 سلامت
اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهی

در تمامی دنیا انسان های زیادی وجود دارند که با مشکلات بی خوابی دسته و پنجه نرم میکنند.بسیاری از دلایلی که باعث بیخوابی ما میشود را خودمان ایجاد میکنیم! قبل از مبارزه با بیخوابی، بیایید با هم نگاهی به لیست زیر بیندازیم.

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

 

  • دمای اتاق خوابتان را چک نمی کنید

اگر اتاق خواب خنک باشد، خواب راحت تری خواهید داشت. بر اساس تحقیقات ، موقع خوابیدن دمای بدن شما شروع به کاهش می کند و یک اتاق خنک می تواند این کار را تسهیل ببخشد. یک اتاق گرم شما را به سمت یک خواب غیر عمیق هدایت می کند و در عمیق ترین قسمت های خواب تان تداخل ایجاد می نماید. شاید بپرسید بهترین دمای اتاق برای داشتن یک خواب راحت چقدر است؟ دانشمندان پیشنهاد می کنند دمای اتاق تان را بین 16 تا 20 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

  • از بالش های قدیمی استفاده می کنید

برای خواب راحت نیاز به بالشی داریم که که شکل خودش را موقع گذاشتن و گردن روی آن، از دست ندهد. هنگامی که فرد در حالت های گوناگون نظیر به پشت یا پهلو می خوابد، نیازمند انعطاف پذیری و نرمی بالش است.بر اساس تحقیقات دانشمندان، باید چیزهای زیادی درباره ی خوابیدن صحیح بدانید اما خسته تر از آن هستید که بپرسید! اگر برای خرید یک بالش نو می روید، باید به برندهای مختلف توجه کنید تا ببینید بالش هایشان را برای کدام نوع خوابیدن طراحی کرده اند.

  • ملحفه رختخوابتان را در طول هفته نمی شویید

بر اساس تحقیقات، ملحفه هایی که در طول ماه شسته نشده اند، دربردارنده ی چیزی بالغ بر یازده میلیون باکتری در هر اینچ مربع هستند که این باکتری ها می توانند سبب بیماری هایی نظیر سینه پهلو و بیماری های ناشی از مواد غذایی شوند.در سرما پاهایتان را گرم نگه دارید، زیرا این کار سبب انبساط عروق خونی در هنگام خواب می شود و کمک فراوانی به زودتر و بهتر خوابیدن تان می کندبرای جلوگیری از انتقال این بیماری ها،  آخر هفته ملحفه های خود را در آب داغی که به پارچه آسیب نرساند بشویید. سپس آن را در خشک کن با گرمای کم خشک کنید تا ملحفه ها گشاد و وارفته نشوند.

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

  • تلفن همراه تان را در حالت شب (night mode ) قرار نمی دهید

آیا کسی پیدا می شود که تلفن همراه خود را برای چک کردن پیام و.. به رختخوابش نبرد؟ در حالی که متخصصان چنین کاری را کاملا غلط و مضر می دانند. موبایل، تبلت و لپ تاپ همگی نور آبی ای را ساطع می کنند که در تولید هورمون خواب (ملاتونین) تداخل ایجاد می کند.البته ترک این عادت کار بسیار دشواری است. برای به حداقل رساندن این اختلال برخی از برندهای تلفن همراه قابلیتی را در دستگاه شان قرار داده اند که با فعال کردن آن، نور صفحه ی نمایش به کهربایی گراییده و نور آبی را در پس زمینه ی خود پنهان می کند. اگر تلفن همراه تان این قابلیت را ندارد ، می توانید نرم افزارهایی را که چنین قابلیتی را شبیه سازی می کنند دانلود کرده و از آن بهره مند شوید.

  • زنگ ساعت را زودتر از موعد تنظیم می کنید
مبارزه با اضطراب!

با کوک کردن زنگ ساعت زودتر از موعد و قرار دادن آن در نزدیکی خود تا به راحتی بتوانید صدای آن را قطع کنید، هیچ لطفی به خودتان نمی کنید. بر اساس تحقیقات، وقتی با زنگ ساعت بیدار می شوید و مجددا می خوابید، کیفیت این خواب مجدد بسیار ضعیف است، زیرا این خواب به بخش ها و قسمت های کوچک شکسته شده و می تواند موجب خواب آلودگی، سستی و تلو تلو خوردنتان بعد از بیداری شود.

  • در سرما جوراب نمی پوشید

مصرف کافئین شش ساعت قبل از خواب سبب کاهش میزان خواب به مدت یک ساعت و بیخوابی در زمان خواب می شوددر سرما پاهایتان را گرم نگه دارید، زیرا بر اساس تحقیقات این کار سبب انبساط عروق خونی در هنگام خواب می شود و کمک فراوانی به زودتر و بهتر خوابیدن تان می کند.جوراب نخی بپوشید تا پاهایتان خیلی گرم نشوند که سبب بدخوابی گردد.

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

  • شب ها از خوراکی های کافئین دار استفاده می کنید

از عصر به بعد قهوه ننوشید. این محرک (کافئین) احتمالا هنوز هم در بدنتان وجود دارد، مخصوصا اگر از قرص ضد بارداری استفاده می کنید، زیرا این قرص باعث کند شدن متابولیسم و سوختن کافئین در بدن می شود. اثر سایر داروها نظیر قرص های ضد افسردگی نیز به همین صورت است. از پزشکتان درباره اش سوال کنید.حتی اگر از هیچ دارویی هم استفاده نکنید، کافئینی که از عصر به بعد استفاده می کنید تا هنگام خواب در بدن تان باقی می ماند. بر اساس نظر محققان، مصرف کافئین شش ساعت قبل از خواب سبب کاهش میزان خواب به مدت یک ساعت و بیخوابی در زمان خواب می شود.

  • روی تشک کهنه می خوابید

به نظر کارشناسان، عمر مفید تشک خواب ده سال است، یعنی بعد از ده سال باید آن را عوض کنید. بهتر است تشک خواب با مواد طبیعی مثل پنبه یا پشم، پر شده باشد.دنبال برندهای ارگانیک و ساخته شده از مواد طبیعی بگردید (که استاندارد جهانی نساجی ارگانیک یا استاندارد جهانی لاتکس ارگانیک را داشته باشد) که نیازمند 95 درصد مواد ارگانیک تایید و تصدیق شده اند.

ظاهری جوان بدون بوتاکس

ظاهری جوان بدون بوتاکس

برگ سنا برای یبوست

برگ سنا برای یبوست

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا