مهمترین علائم افسردگی در مردان

سه‌شنبه 21 مرداد 1399 روانشناسی
شایع‌ترین علامت‌های افسردگی در مردان

افسردگی، میلیون‌ها  نفردر هر سن و سال و قوم و فرهنگی به خود دچار می‌کند. این طبیعی است که هر کسی زمانی در زندگی خود احساس افسردگی و ناامیدی کند و حوصله‌ی هیچ کاری را نداشته باشد   اما افسردگی مردان می‌تواند طرز فکر، دریافت‌های حسی و عملکرد در زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار داده و در نحوه‌ی عملکرد حرفه‌ای، تحصیلی و روابط شخصی و خواب و تغذیه و کیفیت زندگی اختلال ایجاد نماید. افسردگی شدید می‌تواند سرسخت و ناتوان کننده باشد.

افسردگی در مردان

افسردگی بالینی-در زنان و مردان- می‌تواند باعث بروز ناراحتی و بی‌علاقگی کلافگی در  فرد به انجام فعالیت‌های لذت بخش شود. اما گاهی افسردگی می‌تواند در آدم‌های مختلف به صورت های مختلف خودش را نشان بدهد.

علائمی که برای تشخیص افسردگی در افراد از آن استفاده می کنند ارتباطی به جنسیت ندارد . اما اغلب شکایت اصلی در بین زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد. از این رو شناختن مهمترین علائم افسردگی در مردان یا زنان به طور جداگانه حائز اهمیت است. در این مطلب به  مهمترین علائم افسردگی در مردان اشاره هایی می کنم .

1 10

مهمترین علائم افسردگی در آقایان را بشناسیم :

شایع‌ترین علامت‌های افسردگی در مردان

درد‌های بدنی: در بعضی موارد افسردگی در مردان به صورت علائم فیزیکی خود را نشان می‌دهد مثلا کمر درد، سر درد‌های مکرر، مشکلات خواب و یا اختلالات گوارشی که به درمان‌های عادی جواب نمی‌دهند.

معده درد یا کمر درد

مشکلات سلامت مثل یبوست و اسهال، و همچنین سردرد و درد پشت، در آدم‌هایی که افسرده هستند رایج است.

اما طبق گروه‌های کانونی که توسط موسسه‌ی ملی بهداشت روان مدیریت می‌شوند مردان اغلب نمی‌دانند که درد مزمن و اختلالات گوارشی شانه به شانه‌ی افسردگی حرکت می‌کنند.

 خستگی و کلافگی

افراد افسرده یک سری اختلالات و تغییرات فیزیکی و عاطفی را تجربه می کنند که در مواقعی این افسردگی همراه خستگی و کلافگی نمایان می شود .

طبق گفته‌ی دکتر جاش کلاپو، روانشناس بالینی دانشگاه آلاباما در دانشکده‌ی بهداشت بیرمنگام، مردان بیشتر از زنان احتمال دارد خستگی یا دیگر علائم جسمی افسردگی را به عنوان مشکل اصلی‌شان گزارش دهند. و در پی این خستگی

 کم شدن میل جنسی

افراد افسرده تمایلی به کارهای لذت بخش نشان نمی دهند که این بی میلی  می‌تواند در ناتوانی لذت بردن از رابطه‌ی جنسی خودش را نشان بدهد.

آنها ممکن است دیگر مثل سابق میل جنسی نداشته باشند و از نزدیکی لذت نبرند.

3 14

 پر خوری یا بی‌اشتهایی

افرادی که دچار افسردگی شده اند ممکن است در مواردی  بی اشتها یا برعکس پر خور شوند .

 عصبانیت یا خشم

کسانی که افسرده‌اند ممکن است بدون دلیل عصبانی شوند. آنها نمی‌فهمند در ذهن‌شان چه اتفاقی می‌افتد و ممکن است احساس عجز یا درماندگی کنند، که می‌تواند در طغیان‌های خشمگینانه در زمان‌های نامناسب و در رابطه با افرادی که مستحق آن نیستند خودش را نشان بدهد.

 کمبود انرژی

بعضی از کسانی که افسرده هستند از کمبود انرژی رنج می‌برند. این موضوع می‌تواند فیزیکی باشد که آن وقت فرد از انجام فعالیت‌های عادی دست می‌کشد. همچنین می‌تواند ذهنی و عاطفی باشد که با پس زدن عزیزان فرد خودش را نشان می‌دهد.

 استرس

کلاپاو می‌گوید “ممکن است احتمال آن که در مردان افسردگی با بروز علائمی مثل استرس گزارش شود بیشتر است.

این به آن معنی نیست که آنها استرس بیشتری دارند؛ بلکه به معنی آن است که گزارش آن به لحاظ اجتماعی پذیرفته شده‌تر است.”

فکر کردن به مرگ

بعضی از آدم‌هایی که افسرده هستند نه تنها به مرگ خودشان بلکه به مرگ دیگران هم فکر می‌کنند. آنها ممکن است به قصد هشدار دادن سایرین را تهدید کنند یا فعالیت‌های مخربی از خود نشان بدهند. اگر فکر می‌کنید فردی در خطر آسیب زدن به خودش یا دیگران است، شاید بهتر باشد بلافاصله با پلیس تماش بگیرید.

 دردهای فیزیکی

افراد افسرده ممکن است درد فیزیکی ناشی از دردهای عاطفی را نیز تجربه کنند. آنها ممکن است به دفعات بیمار شوند، یا احساس مریضی کنند. همچنین ممکن است سردرد یا میگرن را تجربه کنند. احتمال دارد از درد و گرفتگی مداوم عضلات بدن نیز رنج ببرند.

مشکل تمرکز

کندی روانحرکتی می‌تواند توانایی یک مرد را برای پردازش اطلاعات کند بکند، و از این طریق تمرکز روی کار یا دیگر امور را مختل کند.

کلاپو می‌گوید، “افسردگی تقریبا به شخص هجوم می‌آورد و او را از افکار منفی پر می‌کند. حرکات شما کند می‌شود و پیوسته به چیزهای منفی در جهان خود فکر می‌کنید. در نتیجه افسردگی تمرکز کردن روی هر چیزی را دشوار می‌کند.”

9 1

عقد دختران کم سن و سال با مردان سن بالا

اختلال یادگیری

اختلالات یادگیری چیست ؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا