بیماری تیروئید در بارداری – آنچه باید بدانید؟

دوشنبه 12 آبان 1399 سلامت
بیماری تیروئید در بارداری

Thyroid Disease in Pregnancy

بارداری چگونه بر عملکرد طبیعی تیروئید تأثیر می گذارد؟

هورمون های بارداری معروف به گنادوتروپین جفتی انسانی یا hCG و استروژن منجر به افزایش سطح هورمون تیروئید در خون شما می شود.

hCG ساخته شده توسط جفت تیروئید را تحریک می کند تا بیش از حد هورمون تولید کند. افزایش استروژن منجر به افزایش سطح گلوبولین متصل به تیروکسین می شود که هورمون تیروئید را در خون حمل می کند.

به دلیل این تغییرات هورمونی طبیعی ، درک آزمایشات عملکرد تیروئید در دوران بارداری دشوار است. هورمون تیروئید برای رشد طبیعی سیستم عصبی و مغز کودک بسیار مهم است. در سه ماهه اول بارداری ، جنین به تأمین تیروئید از مادر از طریق جفت بستگی دارد.

در زنان سالم ، تیروئید در دوران بارداری بزرگ می شود. بزرگ شدن تیروئید می تواند نشان دهنده بیماری تیروئید باشد که باید بلافاصله تشخیص داده شود. مشکلات تیروئید در دوران بارداری به دلیل افزایش سطح هورمون ، افزایش اندازه تیروئید ، خستگی و سایر عوامل دشوار است.

 

پرکاری تیروئید در بارداری

پرکاری تیروئید ممکن است در بارداری به دلیل بیماری گریوز یا بیماری بازدو رخ دهد که در آن هورمونهای تیروئید کافی تولید نمی شود. بیماری گریوز یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به جای مبارزه با باکتری ها یا ویروس ها ، به سلول ها و اندام های بدن حمله می کند. با بیماری گریوز ، آنتی بادی توسط سیستم ایمنی بدن به نام ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید یا TSI آزاد می شود. این باعث می شود که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. در بسیاری از موارد ، آنتی بادی با مشکلات چشمی مانند برآمدگی ، تحریک و پف نیز همراه است. بیماری گریوز معمولاً در دوران بارداری ظاهر می شود ، اما زنان مبتلا به این بیماری از قبل ممکن است در سه ماهه دوم و سوم بارداری بهبود علائم را مشاهده کنند. بهبود یا از بین رفتن علائم بیماری گریوز ممکن است به دلیل سرکوب عمومی سیستم ایمنی بدن رخ دهد که در اوایل بارداری رخ می دهد. بیماری احتمالاً پس از چند ماه پس از زایمان عود کرده و بدتر می شود. برای زنان باردار مبتلا به بیماری گریوز مهم است که به دقت کنترل شوند.

 

کم کاری تیروئید در دوران بارداری

کم کاری تیروئید در دوران بارداری ممکن است منجر به تأخیر در رشد کودک شود. گاهی اوقات ، هورمون درمانی به زنانی که در مرحله مرزی عملکرد تیروئید در دوران بارداری یا درست قبل از بارداری هستند ، داده می شود. هدف از درمان این شرایط حفظ سطح مناسب و متعادل هورمون تیروئید در بدن است.

Date omelet

طرز تهبه املت خرما و گردو مقوی و ساده مناسب برای کودکان

لایه برداری پوست با روش شیمیایی

لایه برداری پوست با روش شیمیایی/ اثرات آن بر روی پوست

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi