روش هیپنوتیزم اریکسونی چیست/ كاربردهای هیپنوتیزم اریكسونی

پنج‌شنبه 6 آذر 1399 روانشناسی
هیپنوتیزم اریکسونی چیست

هیپنوتیزم اریکسونی چیست

اریکسونیان هیپنوتیزم روشی برای هیپنوتیزم غیر مستقیم است که به نام دکتر میلتون اریکسون نامگذاری شده است. اریکسون ، روانپزشک و روانشناس برجسته آمریکایی ، به عنوان پدر بزرگ هیپنوتیزم درمانی شناخته می شود. اکتشافات وی بر طیف گسترده ای از درمان از خانواده درمانی استراتژیک تا برنامه نویسی عصب زبانی تأثیر گذاشته است.

اما با ورود اریکسون همه چیز متحول شد که وی معتقد است که ذهن ناخودآگاه همواره در حال شنیدن است و بنابراین تلقین ها چه در حالت خلسه و چه در حالت طبیعی اثر خود را بر روی ناخودآگاه می گذارد. شخص ممکن است به مواردی تلقین شده کاملا آگاه باشد یا برعکس کاملا از وجود آن ها بی اطلاع باشد.

 

هیپنوتیزم اریكسونی

اریکسون بدنبال نتایج پژوهش میخواهد بداند که آیا بیمار در طول درمان به تلقین های غیرمستقیم پاسخ می دهد و ممکن است ناخودآگاه در فرایند درمان حضور داشته باشد؟ بدین ترتیب اریکسون به جای این که به بیمار بگوید الان در حال به خلسه رفتن هستی، می گوید الان می توانی یاد بگیری چگونه با آرامش کامل به حالت خلسه بروی.

با این روش به بیمار این فرصت را میدهد که مواردی را که به ذهن او تلقین می شود بپذیرد و انجام هیپنوتیزم در حالتی که بیمار در آرامش کامل قرار دارد و در طول مکالمه انجام می شود. به همین علت است که به کار اریکسون هیپنوتیزم پوشیده می گویند. همچنین اریکسون در هیپنوتیزم خود (هیپنوتیزم اریکسونی) از واژه های ملایم و غیرمستقیم استفاده می کرد. مثلا به جای این که بگوید تو فردی سیگاری نیستی با بیمار اینگونه صحبت میکرد: تو از این لحظه میتوانی دیگر سیگار نکشی

 

تکنیک اریکسون

در حالی که اریکسون در زمینه وسیعی از روش های القایی و تکنیک های پیشنهادی کاوش کرد ، مناطق خاصی وجود دارد که نام وی به عنوان کلیدی در توسعه یا محبوبیت رویکردها شناخته می شود. او از رویکردهای مستقیم و غیرمستقیم استفاده کرد ، اگرچه بیشتر به خاطر تکنیک های پیشنهادی غیرمستقیم و مجازش شناخته می شود. 

او داستان مردی را روایت میکند که در روستایی مشغول قدم زدن بود و متوجه اسبی میشود که سرگردان به هر سو میرود. آن مرد سوار بر آن میشود و در جاده پیش میرود. مدتی بعد خود را در جلوی خانه صاحب اسب میبیند. صاحب اسب که از این کار متعجب شده است میگوید: من دو روز است که بدنبال این اسب می گردم، چگونه خانه را پیدا کردی؟ و مرد میگوید من کار خاصی نکردم فقط اسب را در مسیر جاده نگه داشتم و او خودش راه را پیدا کرد. در اینجا او به ما یادآور میشود که باید به قدرت های درونی خود اعتماد کنیم و آنرا در مسیر درمان قرار دهیم.
او این روش را یک همکاری بین درمانگر و درمانجو میداند و آنرا مانند کامل کردن مکعب روبیک ترسیم میکند.

10 مورد از كاربردهای هیپنوتیزم اریكسونی:

 

كاركردن با هیپنوتیزم اریكسونی همانند بازی با مكعب روبیك است كه بوسیله عامل و سوژه انجام میشود و این دو به اتفاق قسمتهای مختلف مكعب را می چرخانند تا با كنشها و واكنشهای خود به اتفاق فرم مرتب شده آن مكعب را ترتیب دهند.

1-   ترك اعتیاد به مواد مخدر

2-   رسیدن به  تناسب اندام و کاهش وزن

3-   كسب آرامش و بازیافت خواب

4-   تقویت دروس و تحصیل

5-   از بین بردن استرسها و اضطرابها

6-     تقویت نیروهای فكری و ذهنی

7-   موفقیت در كار

8-  جایگزینی خاطرات نامطلوب

9-  از بین بردن ترسها

10-  رفع بعضی از سردرد ها

بازدیدکنندگان : ۲۴ نفر
۷ درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

۷ درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

عقد دختران کم سن و سال با مردان سن بالا

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi