پاسخ به سوالاتی متداول درباره پرده بکارت/ عکس انواع پرده بکارت

دوشنبه 7 خرداد 1397 گوناگون

پاسخ به سوالاتی متداول درباره پرده بکارت/ عکس انواع پرده بکارت

پرده بکارت,انواع پرده بکارت,ترمیم پرده بکارتبرخی دختران ممکن است به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند
 پرده بکارت یا پردهٔ مهبل بافت نازکی است از جنس مخاطی مشابه با دیواره واژن که ورودی مهبل را به صورت ناقص می‌پوشاند. این پرده در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده‌است.

پیدایش پرده بکارت بر اثر تکامل جداگانه دستگاه تناسلی داخلی (مثل مهبل) و دستگاه تناسلی خارجی (لبه‌های فرج) جنین در دوران بارداری است. مهبل جنین در مراحل اولیه رشد به شکل یک بند توپر در داخل بدن است و راهی به بیرون ندارد. این بند به مرور تو خالی شده و به شکل لوله‌مانندی در می‌آید اما کماکان در داخل بدن قرار داشته و به پوست ختم می‌شود. در این مرحله پوست موجود در مقابل مهبل به تدریج مضمحل شده و ورودی مهبل را تشکیل می‌دهد. پوستی که قبلاً در محل ورودی مهبل قرار داشته‌است جذب دیواره لوله مهبلی می‌شود اما در این روند لایه نازکی از آن در نزدیکی ورودی مهبل باقی می‌ماند و عضوی پرده‌مانند را تشکیل می‌دهد.

 

چگونگی کشف پرده بکارت

تا پیش از کشف پرده بکارت دلیل درد و خونریزی بیشتر زنان در اولین آمیزش جنسی ناشناخته بود و فرضیات اشتباهی در این مورد مطرح شده بود. برای مثال یکی از پزشکان سده‌های میانه تصور می‌کرد یک غده گوشتی چسبیده به دیواره مهبل وجود دارد که در آمیزش جنسی از جا کنده می‌شود یا پزشک دیگری معتقد بود پنج رگ در در لبه واژن قرار دارند که در جریان آمیزش پاره می‌شوند.

 ابن سینا نخستین پزشکی بود که پاسخ درستی به این معما ارائه داد و دلیل آن را وجود یک لایه یا برآمدگی پوستی در ورودی واژن دانست که با آمیزش جنسی آسیب دیده و موجب درد و خون‌ریزی می‌شوند. آندرئاس وسالیوس کالبدشناس فلمی در سال ۱۵۴۴ نخستین شخصی شد که به طور عملی و از طریق تشریح بدن وجود این تکه پوست کوچک را ثابت کرد.

 

توضیح ابن سینا در مورد علت این درد و خونریزی درست بود اما وی در این مورد که خفت‌وخیز قطعاً باعث آسیب به این پرده می‌شود، اشتباه می‌کرد. هرچند گاهی اوقات این پرده در جریان دخول صدمه می‌بیند اما همیشه این طور نیست و حتی در صورت صدمه دیدن هم ممکن است دردناک و همراه با خونریزی نباشد. در هرحال این موضوع موجب شهرت این پرده و گره خوردن آن با مفهوم «بکارت» شده و آن را به پرده بکارت معروف کرده‌است. پیدایش مفهوم بکارت به اعتقاد مردم‌شناسان در عصر نوسنگی و همزمان با اهلی‌سازی جانداران (حدود ۱۰ هزار سال پیش) بوده‌است.

 

علل پاره شدن پرده بکارت,عکس از پرده بکارت,پرده بکارتپاره شدن پرده بکارت لزوما همراه با درد و خونریزی نیست

پرده بکارت شکل ثابتی ندارد و در افراد مختلف اشکال متفاوتی دارد. اما نبود آن فقط در ۰٫۰۳٪ زنان اتفاق می‌افتد. در این افراد مرحله شکل‌گیری ورودی مهبل بیش از حد معمول پیشرفت کرده و بافت باقی‌مانده در ورودی واژن به قدری کوچک شده که قابل مشاهده به عنوان یک پرده نیست.

 

انواع پرده بکارت کدامند؟

پرده مهبل شکل ثابتی ندارد و در افراد مختلف اشکال متفاوتی دارد.

اشکال پرده بکارت گوناگون است که اصلی ترین آنها به این قرار است:

پرده بکارت حلقوی : این نوع پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی مهبل را پوشانده است. پرده حلقوی قابل اتساع با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود.

 

پرده بکارت مثلثی شکل : که شایع ترین نوع پرده بکارت در میان دختران است.

 

پرده بکارت مشبک : در این حالت پرده بکارت سراسر مدخل را پوشانده است ولی دارای چندین روزنه است.

 

پرده بکارت حلقوی  چیست؟

پرده بکارت حلقوی به دو دسته قابل اتساع و غیرقابل اتساع تقسیم می‌شود. پرده حلقوی غیرقابل اتساع، در اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره می‌شود مانند انواع دیگر پرده بکارت.

 

پرده بکارت ارتجاعی چیست؟

اما بافت پرده حلقوی قابل اتساع که به پرده بکارت ارتجاعی مشهور است به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده و “به علت همین حالت ارتجاعی” هنگام ورود جسم خارجی (آلت مردانه) دچار پارگی نمی‌شود ولی با دخول آلت تناسلی سائیدگی‌هایی در اطراف پرده بکارت ایجاد می‌شود. به همین علت ممکن است برای مرد این تصور پیش آید که همسر او باکره نیست.

در مواردی  که رابطه جنسی وجود داشته باشد، لبه پرده ارتجاعی دچار سائیدگی و شل شدگی می‌شود. همچنین مخاط واژن زن، در اثر نزدیکی جنسی مشخصاتی را نشان می‌دهد.

باید توجه داشت که پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است در هر جهتی و به هر شکل و اندازه‌ای رخ بدهد. معمولا پارگی پرده بکارت ارتجاعی در هنگام زایمان کامل می‌شود ؛ پرده بکارت ارتجاعی درصورتیکه آسیب ببیند به طور خود به خود قابل ترمیم نیست.

 

تصویر پرده بکارت,پرده بکارت,عکس انواع پرده بکارتعکس انواع پرده بکارت

 

عوامل مؤثر در پاره شدن پرده بکارت

برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت (پرده مهبل) شود از جمله:

– ورزش‌های سنگین از جمله ژیمناستیک

– برداشتن وزنه سنگین

– ضربه‌های شدید در منطقهٔ مهبل (مانند لگد خوردن)

– داخل کردن شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت.

– تصادف.

– عملهای لگنی وخیم.

– برخی نیز بطور مادرزادی پردهٔ مهبل ندارند.

– عمل جنسی که همراه با ورود آلت جنسی به مهبل باشد.

– حرکات ناگهانی

 

سوالاتی متداول درباره پرده بکارت

آیا ممکن است دختری بدون داشتن رابطه جنسی پرده بکارتش را از دست دهد؟ اگر دختری به طور طبیعی پرده بکارت نداشه باشد، آیا آزمایشی وجود دارد که ثابت کند او به طور طبیعی بکارت نداشته است؟

برخی دختران ممکن است به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند. همچنین پرده بکارت ممکن است در اثر فعالیت‌های روزمره مثل دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، پریدن، ژیمناستیک و دیگر انواع فعالیت‌ها به مرور زمان از بین برود.

هیچ آزمایش وجود ندارد که نشان بدهد دختری به طور طبیعی پرده بکارت داشته یا نداشته است.

 

زمانی که آلت تناسلی در جنین شکل می‌گیرد، بعضی جنین‌ها به پسر تبدیل می‌شوند، بعضی به دختر و بعضی هم به انترسکس یا بیناجنسی. جنینی که به دختر تبدیل می‌شود، برخلاف جنین پسر، قسمت تناسلی آن به طور کامل بسته نمی‌شود و پرده بکارت هم در واقع قسمت زایدی از آن روند است و کاربردی در بدن ندارد. مثل آپاندیس که قسمت زایدی از بدن است که در اثر تکامل بشر در بدن باقی مانده است.

 

پرده بکارت,پرده بکارت حلقوی,پرده بکارت مشبکبرخی از ورزشهای شدید ممکن است باعث پارگی پرده بکارت شود

 

پاره شدن پرده بکارت لزوما همراه با درد و خونریزی است؟ آیا استفاده از تامپون به بکارت آسیب میزند؟

ممکن است برای نزدیکی بار اول، مقدار کمی خونریزی ایجاد شود. آن هم به خاطر کشیدگی که به وجود می آید و مقداری پارگی که در این پرده ایجاد می‌شود.

بعضی‌ها این خونریزی را دارند و بعضی‌ها ندارند. این خونریزی خیلی وحشتناک و شدید نیست و در حد چند قطره است. در مواردی هم ممکن است به دلیلی خونریزی نداشته باشد که رابطه جنسی بار اول با احتیاط زیاد و تدریجی صورت بگیرد.

 

در مواردی ممکن است برای استحکام برخی پرده‌ها به جراحی موضعی برای برداشتنش نیاز پیدا شود.

 

ممکن است بر اثر معاینه پزشک زنان و زایمان و استفاده از تامپون و یا اگر فردی برای شناخت بیشتر بدنش انگشتش را داخل واژنش کند، پرده بکارت از بین برود.

 

دخول برای بار اول با وجود داشتن پرده بکارت برای همه دردناک نیست و ممکن است باعث خونریزی هم نشود. کسانی که در دخول بار اول خیلی درد دارند، معمولاً پیشنوازی کافی ندارند.

 

ترمیم یا دوختن دوباره پرده بکارت از نظر پزشکی توصیه نمی‌شود، به این دلیل که ممکن است عواقبت ناخواسته‌ای مثل عفونت و خونریزی و دردهای شدیدی احتمالی به هنگام دخول داشته باشد.

 

آیا خودارضایی می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود؟

خود ارضایی در صورتیکه باعث ضربه مستقیم به پرده بکارت شود، می‌تواند باعث پارگی آن شود. ذکر این نکته ضروری است که پرده بکارت به طرق مختلف پاره می‌شود هرچند مقاربت متداول ترین راه آن است.

 

دختران فعال با ورزش‌هایی نظیر دوچرخه سواری، رقص، پریدن و سایر فعالیتهای فیزیکی بیشتر در معرض کشیده شدن و پارگی پرده بکارت قرار دارند. وارد کردن تامپون با نیروی کافی نیز ممکن است باعث پارگی شود. ضربه‌های شدید در منطقه مهبل مانند لگد خوردن می‌تواند باعث پارگی پرده بکارت شود.

 

باید توجه داشت که پارگی پرده بکارت تنها از طریق ضربه مستقیم به آن یا مقاربت اتفاق نمی افتد و جز به این دلیل هیچ مورد دیگری مثل سقوط از ارتفاع یا بلند کردن جسم سنگین، کوهنوردی و موارد مشابه نمی‌تواند علتی برای این پارگی باشد.

 

آیا آزمایش پرده بکارت در ایران هم متداول است؟

آزمایش پرده بکارت در ایران وجود دارد. خیلی از دختران قبل از ازدواج به پزشک مراجعه می‌کنند تا برگه‌ای بگیرند که تصدیق کند باکره بوده‌اند. یکی از دلایلی که گفته می‌شود افراد این کار را می‌کنند، عواقب قانونی و حقوقی آن است.

در مورد دیگری که در ایران انجام می‌شود با حکم قضایی است که در صورتی که دادگاه برای اثبات جرم دستور صادر کند، این آزمایش انجام می‌شود.

 

گردآوری: بخش سلامت و پزشکی سرپوش

 

 

n​abzema.‎​com
bb​c.‎​com

مرجع : سرپوش

بازدیدکنندگان : ۲۰ نفر

آنچه بر کیهان گذشت

راه های پس گرفتن پول در خرید ناموفق اینترنتی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi