هپاتیت C/ آیا هپاتیت C به می تواند به اندازه هپاتیت B خطرناک باشد

شنبه 27 شهریور 1400 سلامت
هپاتیت C

هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که در مورد آن کمی صحبت می شود ، اما می تواند به اندازه هپاتیت B خطرناک باشد

هپاتیت سی چیست

هپاتیت C یک نوع عفونت است که می توانند کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ویروس هپاتیت سی (HCV)علت این بیماری است.هپاتیتC اغلب هیچ نشانه ای ندارد، اما باعث عفونت مزمن و موجب زخم شدن کبد می‌شود، و بعد از گذشت  چند سال به سیروز کبد می‌انجامد.در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، یا عروق بسیار متورم مری و معده می‌باشند که این مورد آخر می‌تواند منجر به خون‌ریزی تا حد مرگ شود.

هپاتیت C از طریق خون منتقل می شود و معمولاً از طریق سوزن و رابطه جنسی به زنان منتقل می شود. گلوکومترهای خانگی اغلب مشترک هستند ، یا گاهی اوقات ممکن است سبک زندگی خود زن یا شریک زندگی قبل از ازدواج او را در معرض خطر قرار دهد ، زیرا ویروس می تواند سالها در خون باقی بماند. همچنین از طریق فرآورده های خونی منتقل می شود ، مانند مورد انتقال خون ، اگرچه در مورد زنان باردار ، این چندان معمول نیست.

هپاتیت C

هپاتیت C

خطرات هپاتیت C

این ویروس از هر 100 نفر در هند 1 نفر را درگیر می کند ، در حالی که در جهان 180 میلیون نفر به آن آلوده هستند. گاهی اوقات ، ممکن است مانند بسیاری از ویروس های دیگر فقط از بدن عبور کند ، اما گاهی ممکن است باقی بماند. در صورت تشخیص سریع ، ظرف مدت شش ماه یا بیشتر ، میزان درمان بالا است. مشکل این است که تشخیص آن اغلب آسان نیست ، زیرا علائم شبیه علائم عفونت ویروسی فصلی منظم است: خستگی ، حالت تهوع ، از دست دادن اشتها. اگر در بدن باقی بماند و مزمن شود ، ممکن است به بیماری کبدی تبدیل شود.

 

 

هپاتیت C

هپاتیت C

کاری که باید بعد از آن انجام دهید

عمولاً در سه ماهه اول ، متخصص زنان از شما می خواهد یک آزمایش خون ساده برای اچ آی وی ، هپاتیت B و C انجام دهید. در صورت برنامه ریزی بارداری ، قبل از این به دکتر خود مراجعه کنید

اگر خانمی در سه ماهه اول بارداری متوجه شود که هپاتیت C مثبت است ، دیگر نمی توان کاری انجام داد ، زیرا داروهای ضد ویروسی باعث نقص مادرزادی می شوند ، بنابراین مادر تنها پس از زایمان می تواند روی آنها قرار گیرد. به او توصیه می شود بارداری را ادامه دهد.

شناسایی برنج تقلبی

احتمال ابتلای کودک به عفونت در رحم بین 5 تا 7 درصد است. گرچه این بالا نیست ، والدین ممکن است دوست داشته باشند از این خطر جلوگیری کنند. با این حال ، عفونت همزمان با HIV (اگر مادر HIV مثبت باشد) خطر را تا 19.4٪ افزایش می دهد. حاملگی به دلیل عفونت HCV مختل نخواهد شد.

همچنین خطر انتقال به کودک هیچ ارتباطی با نحوه زایمان – از طریق واژن یا سزارین ندارد. در هند ، اطلاعات کمی در مورد انتقال HCV از مادر به کودک وجود دارد. با این حال ، به محض تولد کودک ، ممکن است متخصص اطفال آزمایش فوری برای بررسی ویروس انجام ندهد ، زیرا به طور کلی در طی یک سال یا بیشتر از سیستم کودک پاک می شود. آزمایش فقط در 18 ماهگی انجام می شود.

هپاتیت C

هپاتیت C

راه های دیگر پیشگیری از هپاتیت این است

 

هپاتیت A

پس از استفاده از توالت دستان خود را با صابون بشویید
فقط غذاهای تازه پخته شده را مصرف کنید
فقط آب بطری یا جوشانده بنوشید
فقط میوه هایی بخورید که می توان پوست آنها را پوست گرفت. میوه هایی را که خرد و نگهداری شده نخورید
از خوردن سبزیجات خام خودداری کنید
اگر زیاد سفر می کنید خود را در برابر هپاتیت A واکسینه کنید.

هپاتیت B

با استفاده از کاندوم رابطه جنسی ایمن را انجام دهید
فقط برای تزریق از سرنگ های جدید استفاده کنید
مسواک ، تیغ یا ابزار مانیکور را با دیگران به اشتراک نگذارید
خود را در برابر هپاتیت B واکسینه کنید
هنگام خال کوبی مراقبت کنید. فقط از سوزن های کاملاً جدید خال کوبی استفاده کنید. همچنین ، در طول درمان های طب سوزنی سوزن های جدید بخواهید.

هپاتیت C

از به اشتراک گذاشتن مسواک ، تیغ و تجهیزات مانیکور خودداری کنید
در صورت آلودگی ، زخم های باز را بپوشانید
سوزن را به اشتراک نگذارید. همیشه سوزن های تازه بخواهید.
فقط از وسایل ضدعفونی شده برای طب سوزنی ، سوراخ کردن ، و خال کوبی و غیره استفاده کنید.
مصرف الکل را کاهش دهید
سوزن های دارویی را به اشتراک نگذارید
اگر می خواهید در مورد هر مشکل خاصی بحث کنید ، می توانید با یک پزشک مشورت کنید.

lybrate.com

غرور و تکبر

عکس نوشته هایی درباره غرور و تکیر

نوشیدن آب

آیا نوشیدن آب در وعده های غذایی خوب است یا بد؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا