نقش برجسته گل گل ایلام

چهارشنبه 18 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ایلام

ایلام یکی از استان های پر جاذبه ی ایران که هم از نظر جاذبه های طبیعی و هم از نظر جاذبه های تاریخی بسیار غنی است، استان ایلام است . شهر ایلام در حصاری از کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی واقع شده و آب و هوایی معتدل کوهستانی و بهاری دارد.

نقش برجسته گل گل  سنگ نوشته ی آشوری

نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ملکشاهیایلام

گل گل  در ۸ کیلومتری شهر ارکواز و بر دیوار شرقی تنگه کوچکی که روستای گل گل در دهانه آن استقرار یافته قرار دارد. این سنگ نگاره مربوط به تمدن باستانی آشور ی و در کنار رودخانه گل گل ملکشاهی ایلام  واقع شده است .

این اثر ارزشمند در تاریخ ۶ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.و یکی از جاذبه های گردشگری و پر طرفدار شهر ایلام نقش برجسته گل گل است این آثار قدیمی و تاریخی در کنار روستایی به همین نام در ۲۵ کیلومتری ایلام قرار گرفته است.

سنگ نوشته ی گل گل ملک شاهی در دیواره ی کوه جای گرفته است و متعلق به دوران آشوریان است، یعنی ۳ هزار سال قدمت! بر روی این سنگ نبشته؛ نقشی از ‌ پیکره ی‌ یک‌ سرباز آشوری با کلاه‌ خود و ماه‌ وستاره‌ در بالای سر آن‌ در حالی که‌  تیری در دستش قرار‌ دارد، وجود دارد. در قسمت‌ پایینی این‌ سنگ‌ نبشته چندین  جمله‌ با خطط‌ میخی نوشته شده است.

نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ایلام

سنگ نگاره ای از دوران آشوری در منطقه گل گل ملكشاهی مهران قرار دارد. و شامل نوشته هایی به خط میخی آشوری و نقش یك سرباز می باشد كه كلاه خودی دارد و نقش ماه و ستاره در كنار او دیده میشود این سنگ نبشته درون تنگه صخره ای قرار دارد و در سال 645پ م پس از آنكه آشوربانیپال بر ایلام پیروز میشود حفاری شده است. این محل بر سر راه باستانی ایلام به آشور قرار داشته است.این نبشته آشوری در سال 1973 توسط آقای واندنبرگ ترجمه شده است.

نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ایلام

 این سنگ نوشته به خط میخی به زبان آشوری، بر روی نمای دیوار شرقی صخره‌ای بالاتر از روستای گل گل ملکشاهی به ابعاد ۹۰× ۱۳۵ سانتی‌متر به شکل مستطیل به‌طور عمودی نقش شده و در وسط آن پادشاه آشوری به صورت برجسته با شمشیر حمایل به ارتفاع ۱۳۵ سانتی‌متر قرار دارد.

مخترعی که پروژه‌ بزرگش در ایران رد شد!-فناوری

تمامی سطح کتیبه پس از صاف نمودن سطح آن به عمق سه سانتی‌متر و برجسته نشان، پیکر پادشاه با خطوط کنده کاری شده میخی پوشانده شده‌است. سطرها به وسیله یک خط افقی کنده از هم دیگر متمایز گشته‌اند. ارتفاع نقش برجسته از سطح زمین ۲۷۰ سانتی‌متر است. متن کتیبه از فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان به وسیله آشوریها حکایت می‌کند.

ترجمه متن کتیبه گل گل ایلام

 آشور و خدایان ( بزرگ ) که به طرفداری شاه محبوب آنها ایستاده و چیره شده ( بر زمینهای  دشمنانش ( …) شاه جهان (…) پسر (…) آشور پدر خدایان مرا نامزد کرد برای پادشاهی در رحم مادرم (…) انلیل مرا برای تسلط بر روی زمین و مردم فرا خواند . سین و شماش با هم شگونهای مساعدی در مورد بنیاد فرمانروایی من فراهم ساختند .

نبو و مردوک مرا بصیرت وسیع و فهم عمیق بخشانیدند . خدایان بزرگ از راه لطف در محفل خود مرا بر روی تخت شاهی پدرم گذاشتند . آنها تسلط بر روی زمین را به من واگذار کردند . شهر (…)آنها بیرون رفتند (…) روی او ستایش کارهایی که من انجام داده ام . من نوشتم بر روی آن من به جای نهادم این سنگ نوشته را  برای ترغیب شاهان و پسران من در آینده باشد که امیری در میان شاهان پسران من که او را آشور و خدایان بزرگ برای تسلط بر روی زمین و مردم نامزد کند .

این ستون و تحسین خدایان بزرگ را ببیند و باشد که به تدفین آن بپردازد و قربانیها بکند اما آنکه آن مجسمه را از جای آن بردارد آشور و خدایان بزرگ و آن عده که روی این ستون نام برده شدند با نظر خشم به او نگاه کند .باشد که به طرفداری او در یک برخورد سلاحها در میدان جنگ برخیزند و باشد که آنها او را راهنمایی نکنند . (…) با شد که آنها هم حکم شاهی او را براندازند و باشد که آنها نامش و تخمه اش را در زمین ضایع کنند

نقش برجسته گل گل ایلام

نقش برجسته گل گل ایلام

دشت سوسن خوزستان

دشت سوسن خوزستان

محوطه باستانی چغاآهوان ایلام

محوطه باستانی چغاآهوان ایلام

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا