نحوه کاشت گل ارکیده در گلدان

سه‌شنبه 20 شهریور 1397 دسته‌بندی نشده
نحوه کاشت گل ارکیده در گلدان

کاشت گل ارکیده در گلدان به روش کاشت بذر انجام می‌شود و قادر به رشد در محیط آپارتمان است. بهترین زمان برای کاشت گل ارکیده، اوایل تا اواسط فصل بهار است. این گل برای رشد بهینه، به دمای ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد، هفته‌ای یکبار آبیاری و نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

 گل ارکیده یکی از زیباترین و گران‌ترین گل‌های شاخه بریده است. ماندگاری بالای این گل به صورت شاخه بریده و زمان طولانی که این گل در گلدان گل می‌دهد، باعث شده است که نگهداری و کاشت آن در محیط منزل مورد توجه قرار گیرد. اگر شما هم از دوستداران گل ارکیده هستید، بهتر است نحوه کاشت گل ارکیده در گلدان و شرایط نگهداری از آن را یاد بگیرید.

مراحل کاشت گل ارکیده در گلدان

گل ارکیده قادر به رشد در محیط آپارتمان و فضای باز است. کاشت و تولید این گل اگرچه مشکل است، ولی با داشتن اطلاعات کافی و فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب، مطمئن باشید که می‌توانید این گل زیبا را درخانه خود پرورش دهید. مراحل کاشت گل ارکیده در گلدان به شرح زیر است:

مرحله اول) انتخاب بذر

در مرحله اول با مشورت با فروشندگان بذر گل و گیاه، گونه‌ای از ارکیده را انتخاب کنید که رشد آسان و سریعتری در شرایط اقلیمی منطقه شما داشته باشد. ارکیده از گل‌هایی است که گونه‌های متعدد و گوناگونی دارد. به طور کلی گونه‌های ارکیده شاپرکی و پاپیوپدیلوم در میان سایر گل‌های ارکیده، رشد آسان‌تری دارند و به افرادی که در زمینه پرورش گل و گیاه تازه کار هستند، توصیه می‌شود.

مرحله دوم) زمان کاشت

بهترین زمان برای کاشت گل ارکیده، اوایل تا اواسط فصل بهار است. دانه‌های ارکیده را در گلدان با خاک مناسب بکارید.

مرحله سوم) ویژگی‌های گلدان

گلدانی که برای کاشت گل ارکیده انتخاب می‌کنید، باید ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر قطر و ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد و در کف آن سوراخ کافی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد.

مرحله چهارم) انتخاب خاک

برای پر کردن گلدان، لازم است از خاک مخصوص گل ارکیده استفاده کنید. انتخاب خاک گلدانی معمولی یا خاک باغچه برای پرورش این گل غلط است چراکه ریشه‌های ارکیده نسبت به سایر گل‌ها به تهویه بیشتری نیاز دارند و خاک باغچه یا خاک گلدانی، نمی‌تواند تهویه لازم برای ریشه‌ها را فراهم کند.

مرحله پنجم) شرایط نگهداری

گلدان را در محلی با دمای ۱۸.۳ تا ۲۳.۸ درجه سانتی‌گراد با نور کافی و غیر مستقیم خورشید قرار دهید و بستر کاشت را تا زمان ظهور اولین برگ‌ها، همواره مرطوب نگه دارید. بهترین مکان برای نگهداری گل ارکیده در منزل، پشت یک پنجره پرده‌دار است، ارکیده به مقدار زیادی نور نیاز دارد، اما این نور باید غیر مستقیم باشد.

مرحله هفتم) انتقال به گلدان اصلی

هنگامی که گیاه چند برگی شد، باید آن را به گلدان اصلی منتقل کنید. به این منظور گیاه را با ملایمت و بدون اینکه به ریشه‌ها آسیب برسد از گلدان خارج کرده، ریشه‌های مرده و فاسد را قطع کنید. همچنین قبل از کاشت گل ارکیده در گلدان اصلی، در صورت نیاز، ریشه را به چند قسمت تقسیم و به آرامی مخلوط خاک را اضافه کنید و سطح ریشه را با خاک بپوشانید.

شرایط محیطی مورد نیاز گل ارکیده

همانطور که در بالا گفته شد، گل ارکیده انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع این گل، نیاز‌های مختلفی از قبیل نحوه آبیاری، درجه حرارت و … مختص به خود دارند. به طور کلی شرایط نگهداری اغلب انواع گل ارکیده به شرح زیر است:
  • خاک: ارکیده در طبیعت بر روی سطح خزه‌های روی درختان رشد می‌کند. بنابراین کاشت آن در خاک باغچه یا خاک گلدانی معمولی صحیح نیست و توصیه می‌شود از خاک مخصوص این گل استفاده کنید. برای تهیه خاک مخصوص گل ارکیده می‌توانید خودتان براده‌ی چوب، خزه، ذغال، پرلیت و پوست درخت را باهم ترکیب کنید. مهمترین وی‍ژگی خاک ارکیده، داشتن تهویه مناسب است.
  • نور: اغلب گونه‌های ارکیده به نور کافی و غیر مستقیم خورشید نیاز دارند. نور مستقیم ممکن است باعث سوزاندن گل ارکیده شود، در حالی که اگر گیاه به اندازه کافی نور دریافت نکند، گل نمی‌دهد.
  • دما: بهترین دما برای این گیاه دمای بین ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.
  • آبیاری: گل ارکیده به میزان آبیاری حساسیت زیادی دارد. بهترین زمان آبیاری گیاه زمانی است که خاک سطحی گلدان خشک شده است. به طورکلی در محیط آپارتمان گیاه را باید هر ۵ تا ۱۲ روز یکبار آبیاری کرد. آبیاری بیش از حد یا آبیاری به میزان کم باعث از بین رفتن گل می‌شود. توصیه می‌شود، در طول تابستان که دما بیشتر و روز‌ها طولانی‌تر است، مدت زمان بین هر آبیاری برای گل کوتاه‌تر باشد.
  • کوددهی: کوددهی هر دو هفته یکبار به رشد بهتر گل‌های ارکیده کمک شایانی می‌کند. بهترین کود برای این گل ترکیبی از کود مایع و کود‌های کند رها کننده هستند.
  • رطوبت: گل ارکیده به میزان بالایی از طوبت محیط نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌شود در زیر گلدان سینی از آب به طور غیر مستقیم قرار دهید تا با تبخیر آب، هوای اطراف گل مرطوب شود یا در کنار آن دستگاه بخور سرد قرار دهید.
اسید پاشی در شاهرود قربانی گرفت - حوادث

ارکیده‌ها روش جالبی در گلدهی دارند. اگر بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گل‌دهنده گیاه را بررسی کنید، ممکن است روی ساقه زبانک‌های سبز یا قهوه‌ای ببینید که از ساقه‌های گل‌دهنده جانبی حفاظت می‌کنند. در صورت وجود چنین زبانک‌هایی ساقه گل‌دهنده را قطع نکنید، چرا که با رشد ساقه‌های جانبی دوباره گلدهی را در پیش خواهید داشت.

 

منبع:ستاره

تیتر روزنامه های ورزشی چهارشنبه ۱۳۹۷/۶/۲۱

تیتر روزنامه های ورزشی چهارشنبه ۱۳۹۷/۶/۲۱

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا