مسواک کردن زبان فراموش نشود!

سه‌شنبه 12 بهمن 1400 سلامت

مسواک کردن زبان فراموش نشود

 

اگرعادت مسواک کردن زبان را همچون مسواک زدن دندان در خود تقویت کنید سلامت دهان خود را چند برابر کرده اید!باکتری هایی که بر روی زبان جمع میشوند در دهان گسترش پیدا میکنن و باغث عفونت آن میشوند!

 بیش از 700 گونه باکتریایی مختلف در دهان ما حضور دارند. تمامی این میکروب ها مصر نیستند. اما زمانی که نمونه های بد کنترل را در دست می گیرند و در اطراف پرزهای زبان تکثیر می شوند می توانند آسیب های واقعی به سلامت دهان و دندان وارد کنند.  شما می توانید زبان خود را به عنوان یک اسفنج باکتری در نظر بگیرید که باکتری های بد را در سراسر دهان پخش می کند و موجب شکل گیری مشکل و بیماری می شود. در ادامه با برخی از این مشکلات بیشتر آشنا می شویم.

مسواک کردن زبان فراموش نشود

مسواک کردن زبان فراموش نشود

بوی بد دهان

بوی بد دهان یا نفس بدبو مشکل شماره یک مرتبط با مسواک نزدن زبان است. باکتری ها روی زبان ساکن می شوند و رشد بیش از اندازه نمونه های بد می تواند موجب شکل گیری بوی بد دهان شود. میکروبهای تولید کننده بوی بد تمایل دارند در عقب زبان ساکن شوند و بر همین اساس، مسواک زدن کل زبان برای خلاص شدن از شر بوی بد اهمیت دارد.

ضعف جوانه های چشایی

هنگامی که زبان خود را مسواک نمی زنید، پوششی از باکتری ها، ذرات غذایی و سلول های مرده پوست که به نام بیوفیلمشناخته می شود روی جوانه های چشایی را می گیرند و موجب افت حس چشایی می شوند. با خلاص شدن از شر بیوفیلم بار دیگر قدرت چشایی خود را باز خواهید یافت.

زبان سیاه

قرار گرفتن در معرض ذرات غذا یا نوشیدنی هایی مانند قهوه، سیاه شدن زبان به واسطه لکه‌دار شدن پرزهای روی این اندام را موجب می شود. این وضعیت بی خطر است و با مسواک زدن زبان از بین می رود.

مسواک کردن زبان فراموش نشود

مسواک کردن زبان فراموش نشود

عفونت مخمری (در دهان)

عفونت مخمری که در دنیای پزشکی به نام برفک دهان شناخته می شود می تواند به واسطه از کنترل خارج شدن سطوحباکتری و رشد مخمر در دهان شکل بگیرد. نتیجه این شرایط شکل گیری وصله های سفید رنگروی زبان است. یک داروی ضد قارچ می تواند این شرایط را درمان کند و مسواک زدن مرتب زبان از وقوع مجدد آن جلوگیری می کند.

بیماری پریودنتال

باکتری هایی که روی زبان تجمع می کنند می توانند به دندان ها گسترش یابند و موجب التهاب و قرمزی لثه ها شوند. اگر درمان نشود، التهاب می تواند پیشرفت کرده و به بیماری پریودنتال تبدیل شود. در این شرایط امکان از دست دادن دندان ها وجود دارد، اما مورد نگران کننده‌تر این است که التهاب مزمن در نتیجه بیماری پریودنتال با خطر بالاتر تجربه حمله قلبی، سکته مغزی، و سقط جنین پیوند خورده است.

شاید اکنون تصمیم خود را برای مسواک زدن منظم زبان خود گرفته باشید. برای انجام درست این کار ابتدا از عقب زبان کار خود را آغاز کنید و به آرامی به سمت جلو مسواک بزنید، سپس بخش های کناری
زبان را مسواک بزنید. نیازی به استفاده از خمیر دندان وجود ندارد، اما احتمالا استفاده از آن احساس راحتی بیشتر در شما ایجاد می کند و ویژگی سایشی خمیردندان می تواند به پاکسازی موثرتر کمک کند. حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید، اما دو بار در روز شرایط ایده آل محسوب می شود.
استفاده از مسواک های ویژه زبان که به طور ویژه برای از بین بردن باکتری ها، ذرات غذایی، و دیگر مواد روی زبان طراحی شده اند، ایده خوبی محسوب می شود، اما با یک مسواک ساده و نرم نیز میتوانید به صورت موثر زبان خود را  مسواک بزنید.

قدغن‌هایی برای مثانه بیش فعال!-سلامت

See the source image

بیماری هالوکس والگوس بونیون

بیماری هالوکس والگوس بونیون

خوراکی‌های سالمی که می توانند بیمارتان کند

خوراکی‌هایی که می توانند بیمارتان کند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا