سرمایه گذاری چهارصد( ۴۰۰) میلیاردی چین در اقتصاد ایران و اهداف آن

چهارشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ گوناگون

سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان از جانب چین و تفاهم نامه ایران و چین در بخش های کلان اقتصادی ایران طی ۲۵ سال.

یکی از مدیران ارشد شرکت ساینوپک چین اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا ضد ایران، تاثیری بر واردات نفت چین از ایران نخواهد داشت.

وی افزود: پالایشگران چینی برای خرید نفت از ایران، از نفتکش‌هایی استفاده می‌کنند که تعاملی با آمریکا ندارند;

بنابراین، با وجود تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها ضد ایران، واردات نفت چین از ایران آسیبی نخواهد دید.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، سرمایه های ریسک پذیر جهان هفته گذشته با خبر از سرگیری مذاکرات چین و آمریکا در اکتبر تقویت شدند.

یکی از این سرمایه هایی که سود برد، نفت خام بود که ۶ درصد افزایش یافت.

انتظار می‌رود تاثیر قرارداد تجاری آمریکا و چین برای رشد جهان و در نتیجه بر قیمت انرژی مثبت باشد.

قیمت نفت احتمالا از خبر جایگزینی وزیر نفت عربستان با برادر بن سلمان ،ولیعهد عربستان سعودی کوتاه مدت سود خواهد برد.

بیشتر بدانیم:

چین: آماده جنگ تجاری با آمریکا هستیم

از دیگر مزایای توافق شراکت جامع استراتژیک بین چین و ایران این است که شرکت‌ های چینی برای حضور در هر گونه طرح توسعه میادین جدید، قدیمی و یا نیمه کاره در اولویت قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر این شرکت‌های چینی خواهند بود که اولویت حضور در پروژه‌های پتروشیمی ایران از حوزه فناوری گرفته تا پرسنل و اجرای آنها را خواهند داشت.

بنا به گفته یک منبع آگاه ایرانی انتظار می‌ررود تعدادی از چینی‌ها برای حفاظت از منافع این کشور در ایران وارد کشور شوند و از سوی دیگر نیروی کار و تجهیزات برای انتقال نفت،‌گاز و محصولات پتروشیمی از ایران به چین نیز منتقل خواهند شد

که البته قرار است بخشی از این فرایند حمل و نقل از خلیج فارس انجام شود.

یکی دیگر از این توافق برای چینی‌ها این است که حضور نزدیک آنها در توسعه زیرساخت صنعت در ایران به طور کامل همگام با ابر پروژه یک جاده یک کمربند آنهاست.

چین می‌خواهد با استفاده از مزیت نیروی کار ارزان در ایران در کشور کارخانه ساخته و این کارخانه‌ها زیرمجموعه شرکت‌های بزرگ چینی خواهند بود و محصولاتی با مشخصات شبیه به تولیدات آنها در چین را تولید خواهند کرد.

سرمایه گذاری چینی ها و اهدافشان

اگر این حجم از سرمایه‌گذاری به واقعیت بپیوندد، نشان می‌دهد چینی‌ها اهمیت زیادی را به این نوع همکاری‌ها خصوصا با ایران دارند.

این کشور چند هدف عمده را دنبال می‌کنند؛ یکی از این اهداف توسعه مناطق مرکزی خود چین است.

جمهوری خلق چین از نظر اقتصادی و در داخل کشور خودش بین مناطق شرقی که بسیار پیشرفته هستند و مناطق غربی که دچار عقب ماندگی هستند، یک شکاف است.

سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران باعث می‌شود که کمربند اتصالی شرقی چین به سمت غرب این کشور مستحکم شود.

استاد دانشگاه شیراز درباره اهداف دیگر چین برای سرمایه‌گذاری در ایران اظهارکرد:

سرمایه‌گذاری در ایران هم زمینه نفوذ اقتصادی این کشور را ایجاد می‌کند و هم پیوندهای سیاسی با مناطق مهمی مانند آسیای مرکزی و خاورمیانه ایجاد می‌کند.

جنگ تجاری اخیر چین با ایالات متحده امریکا این موقعیت را به این کشور می‌دهد تا از کارت بازی کشورهایی مانند ایران و روسیه که شریک این سرمایه گذاری‌ها هستند استفاده کند تا به امریکا فشار بیاورد و در این جنگ اقتصادی دست برتر را داشته باشد.

چینی‌ها بعد از تحریم هایی که امریکایی‌ها علیه ایران اعمال کردند در زمینه امنیت انرژی دچار مشکل شدند و به این نتیجه رسیدند اگر امریکا بخواهد ایران را در مناطق مختلف تحریم کند، چین دچار آسیب می‌شود و نمی‌تواند روی امنیت انرژی حساب باز کند.

 

 

کاهش ۲۵ درصدی قیمت مسکن تا اسفند ۹۷

اخبار روز مسکن مهر

بلیت نیم بهای سینما ها

22 شهریورماه بلیت سینما نیم بها میشود

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا