جاذبه‌های گردشگری چین

چهارشنبه 18 مرداد 1402 جاذبه های گردشگری
جاذبه‌های گردشگری چین

جاذبه‌های گردشگری چین

کشور چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان با بیش از 1.3 میلیارد نفر سکنه است. بهترین جاذبه های گردشگری چین در پکن، شانگهای، فوشان و گوانجو قرار دارند. دومین شهر بزرگ کشور چین، پکن نام داردکه بیش از 800 سال به عنوان مهم‌ترین مرکز سیاسی کشور چین محسوب می‌شده وهمچنان به عنوان مرکز فرهنگ، اقتصاد و علم و دانش کشور چین شناخته می‌شود. همچنینمشهورترین جاذبه‌های توریستی کشور چین از جمله کاخ سلطنتی و شهر ممنوعه نیز در این شهر قرار دارند.

اکثر دیدنی‌های شهر پکن در مرکز متمرکز شده‌اند و توریست ها می‌توانند به راحتی و با پای پیاده از آن ها بازدید نمایند. علاوه بر این معبد با شکوه آسمانی، میدان تیان من (بزرگ ترین میدان عمومی جهان)، پارکزیبای بیهای و رصدخانه باستانی پکن که در سال 1442 ساخته شده و هنوز مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز، در همین شهرواقع شده‌اند.


شهر تاریخی شیان یا شی آن

شهر تاریخی شیان، بین رودخانه Weihe درشمال و کوه‌های Qinling درجنوب قرار گرفته و یکی از مراکز اصلی نساجی شمال غرب کشور چین است و قدمت آن بیشاز هر شهر دیگری است و البته عمده شهرت خود را مدیون ارتش سرخ سفالی است.

قدمت شهرشیان پکن به 6000 سال پیش و حدود قرن سوم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و پرجمعیت‌ترین شهر کشور چین محسوب می‌شود. در شهر پکن بازمانده‌هایی از اقامت‌گاه سلطنتی Han به چشم می‌خورد و گفته می‌شود که این شهر در گذشته، پایانه شرقی شهر ابریشم (SilkRoad) نیر بوده است. علاوه بر این معبد 64 متریGreat Wild  و معبد 43 متری Small Wild Goose که به افتخار امپراطورTang ساخته شده‌اند نیز در همین شهر قرار دارند.

از دیگر دیدنیهای شهر شیان می‌توان به موزهتاریخی استان Shaanxiاشاره کرد که مهم‌ترین موزه باستان‌شناسی کشور چین محسوب می‌شود و نمادی از ریشه‌ها و دستاوردهای فرهنگی کشور چین از ماقبل تاریخ تا دوره Qing (1911-1398)است.

Town Walls که به همراه 4 دروازه وتعدادی برج مراقبتی در سال 1398 تکمیل شدند و مسجدی با 5 حیاط، و ساختمان‌هایی مزینبه الگوهای اسلامی نیز در این شهر به چشم می‌خورند.


شانگهای

بزرگ‌ترین و البته مدرن‌ترین شهر کشور چین،‌ شانگهایاست که در آن تنوعی ازجاذبه‌های گردشگری قدیمی و جدید یافت می‌شوند. شهر شانگهایبیش از 24 میلیون نفر جمعیت دارد و درجه‌یک‌ترین موزه‌ها و گالری‌های جهان، ازموزه شانگهای گرفته تا موزه هنر چین به همراه تعدادی فضای سبز و پارک، معبد و بت‌کده در آن وجود دارند. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری شهر شانگهای اینجارا ببینید.


GrandCanal

یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری کشورچین کانال بزرگ (GrandCanal) است. کانال آبی قدیمی که حدود 1776 کیلومتر طول دارد و جزوآثار به ثبت رسیده در سازمان جهانی یونسکو است. این کانال که هانگژو را به پکنمتصل می‌کند، با داشتن رشته کوه‌هایی بلند و دریاچه‌ای زیبا به همراه تعداد زیادیمعبد قدیمی، پل و بت‌کده جزو زیباترین مکان‌های گردشگری کشور چین به شمار می‌رود.

شهر هانگژو هنوز هم به خاطر داشتن تعداد زیادی بازار و کارخانه تولید ابریشم به نام شهر ابریشم شناخته می‌شود و در طول تاریخمیزبان مهمانان مهمی چون مارکو پولو بوده که در سفرنامه خود، شهر هانگژو را زیباترینشهر جهان نامیده است.


کوفو و کنفوسیوس

به لطف وجود مقبره بزرگ‌ترین فیلسوف تاریخ چین، کنفوسیوسبزرگ، شهر کوچک کوفو که در جنوب غربی Shandong قرار گرفته به یکی از مهم‌ترین نقاط زیارتی کشور چین تبدیلشده است. کنفوسیوس در سال 551 قبل از میلاد در این شهر متولد شد و در 497 قبل ازمیلاد نیز در همین شهر به خاک سپرده شد به همین خاطر تعداد زیادی معبد و زیارتگاهبرای بزرگداشت این فیلسوف بزرگ در این محل ساخته شده است.

گورستان کنفوسیوس که امروزهبه یکی از دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری کشور چین تبدیل شده محل دفن این فیلسوف کبیر، اعضای خانواده وتعدادی از پیروان اوست. از دیگر نقاط مهم شهر کوفو می‌توان به معبد کنفوسیوسو عمارت خانوادگی Kongاشاره نمود.


شهر Chengdu

اگر همیشه بعد از شنیدن نام کشور چین به یادپانداها میفتید، بهتر است بازدید از شهر Chengdu رااز قلم نیندازید زیرا در این شهر می‌توانید سری به پایگاه تحقیقاتی چنگدوبزنید که مرکز پرورش پانداهای غول پیکر است و در آن بیش از 80 عدد از این موجوداتفوق‌العاده یافت می‌شوند.

اگر تمایل دارید که این موجودات دوست داشتنی رادر حیات وحش ببینید می‌توانید به منطقه حفاظت شده Wolongبروید که تا چنگدو دو ساعت فاصله دارد و در آن پانداها و دیگر موجودات کم‌یاب محلی، بهخوبی نگهداری می‌شوند.


شهر سرامیکی

شهر Zibo در مرکز استان Shandongقرار دارد که در گذشته به مدت 630 سال پایتخت امپراطوری چی بوده و به داشتن آثار وصنایع دستی سرامیکی و لاکی مشهور است. در همین شهر بود که بیش از 1500 سال پیش برای نخستین بار ، شیشه های سبز رنگ معروف چین و ظروف لعاب دار چینی تولیدشدند.

امروزه در شهر زیبو مرکز چینی و سرامیک زیبو دایر شده که می‌‌توانیددر ان مجموعه‌ای از آثار و صنایع دستی مخصوص این منطقه را که بر اساس متدهای قدیمی و جدیدساخته و گرداوری شده اند را تماشا کنید.یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر زیبو، دیواربزرگ چی (Great Wall of the Qi) است که 2500 سال قدمتو حدود 600 کیلومتر طول دارد.


گوانجو/ گوآنگ ژو 

در قرن ششم، شهر گوانجو که در گوشه جنوب شرقی فوجیان قرار دارد یکی ازمهم‌ترین بنادر کشور چین محسوب می‌شد. از نقاط برجسته این بندر تاریخی می‌توان به معبدآغاز عصر جدید (Templeof the Beginning of the New Age) اشاره کرد که یکی از بزرگ‌ترین معابد کشور چین است و در سال686 بعد از میلاد ساخته شده است.

این معبد که چیزی در حدود 70 هزار مترمربع مساحت دارد، دارای تعداد زیادی بت‌کده و معبد کوچک است. علاوه بر این، شهر گوانجو دارای مسجدی قدیمی بهنام مسجد صلح و روشنی (Mosque of Peace and Clarity) است که در سال 1009 به سبک عبادت‌گاه‌های دمشق و با بودجهبازرگانان مسلمان ساخته شده است.

این مسجد که یکی از باستانی‌ترین مساجد کشور چینبه حساب می‌آید، دارای یک دروازه اصلی و دیوارهایی است که آیاتی از قران کریم بهخطر عربی روی آن ها حکاکی شده‌اند.اگر فرصت داشتید حتما سری به موزه دریایی گوانجو بزنید و از کشتی 24 متری مربوط به قرن دهم، مجسمه‌ها و نسخ سنگیباستانی که به خط عربی، چینی، لاتین و سوری حکاکی شده‌اند، دیدن کنید.


بودای مشهور فوشان

فوشان در مرکز استان Guangdong در 20کیلومتری جنوب غربی بزرگ‌ترین شهر کانتون، قرار دارد و به عنوان قدیمی‌ترین شهرکشور چین مشهور است. نام این شهر از سه مجسمه برنزی بودا که در سال 628 بعد ازمیلاد کشف شدند گرفته شده است.

بین سال های 960 تا 1279 و در دوران حکومت سلسله Song،شهر فوشان به مرکز محصولات چینی، فلزی و ابریشم‌بافی مشهور بود. از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر فوشان می‌توان بهمعبد صد ساله آبا و اجدادی (Ancestral Temple) اشاره کرد که امروزه برای اجرای اپرای سنتی کانتون مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین، کوره چینی‌پزی Shi Wan که به گفته مردم این منطقه از قرن دهم تا به امروزه همواره روشن بوده است.

پکن ‏‏‏‏

پکن، پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیاست. در سال ۲۰۱۳، بیش از ۲۱ میلیون نفر در این شهر سکونت داشتند. پکن دومین شهر پرجمعیت چین پس از شانگهای و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور است. فرودگاه بین‌المللی پکن، دومین فرودگاه شلوغ دنیا از نظر ترافیک مسافران است. سابقه تاریخی این شهر به سه هزار سال پیش برمی‌گردد و در هشت قرن اخیر بیشتر دوره‌ها پایتخت چین بوده است. پکن برای المپیک ۲۰۰۸ میزبانی کرد و برای برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ نیز انتخاب شده است.

دیوار چین یکی جاذبه های چین

دیوار چین یکی از جاذبه های گردشگری مهم در چین است. این دیوار که در طول ۶.۰۰۰ کیلومتر از شرق تا غرب چین امتداد دارد، نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ چین ایفا کرده است. ساخت این دیوار به منظور حفظ امنیت امپراتوری چین و جلوگیری از یورش اقوام صحراگرد صورت گرفته است. این دیوار با استفاده از سنگ، آجر و خاک ماسه ساخته شده و برای این کار بسیاری از کارگران چینی جان خود را از دست دادند. امروزه، دیوار چین یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در چین است و هر سال میلیون ها گردشگر از سراسر جهان به این منطقه می آیند تا این بنا تاریخی را ببینند.

 

کاخ تابستانی چین در پکن

کاخ تابستانی پکن یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری چین است که در شهر پکن قرار دارد. این کاخ به عنوان یکی از آثار معماری زیبا و تاریخی چین شناخته شده است و در یک منطقه‌ی سبز و آرام قرار دارد. با وجود آسیب‌هایی که به این بنا وارد شده است، هنوز هم بخش‌هایی از آن باقی مانده است که می‌توان آنها را مشاهده کرد. در کنار کاخ، مناظر طبیعی زیبایی وجود دارد که باعث لذت‌بردن از بازدید از این مکان می‌شود.

 

رودخانه لی از جمله جاذبه های طبیعی چین

شهر گویلین در چین یکی از شهرهای سبز و زیباست که دارای جاذبه های طبیعی فراوانی است. اما از بین همه این جاذبه ها، رودخانه لی بی شک معروف ترین و زیباترین آنهاست. این رودخانه که از قلب شهر می گذرد و از کوه های کارست نیز عبور می کند، جذابیت و زیبایی خاص خود را دارد. خیلی از شاعران و نویسندگان از سراسر دنیا به این رودخانه سفر کرده اند تا از چشم انداز فراوان آن الهام بگیرند و از آن برای خلق شعر و داستان استفاده کنند. اما امروزه، رودخانه لی بیشتر توسط گردشگرانی که به چین سفر می کنند، توجه می شود که به دنبال آشنایی با طبیعت این کشور هستند. بهترین راه برای بازدید از این رودخانه، سوار بر قایق تفریحی شدن و لذت بردن از مناظر طبیعی آن است.

 

رودخانه یانگ تسه، بلندترین رودخانه آسیا

رودخانه یانگ تسه، با طول ۶۰۰۰ کیلومتر، بلندترین رودخانه آسیا است. این رودخانه که در چین واقع شده است، به عنوان یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های این کشور شناخته می‌شود و برای بیش از ۲۰۰۰ سال مسیر حیات و ارتباطات مهمی برای مردم چین بوده است.

 

کاخ پوتالا، یکی از جاذبه های چین در لیست میراث ملی یونسکو

در سال 1994، کاخ پوتالا به عنوان یکی از جاذبه های میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسید. این کاخ در شهر لاسا واقع شده و به عنوان مرکز مذهبی و معنوی بوداییان در تبت شناخته می شود. طراحی و ساخت این کاخ به دوره های مختلف تاریخی برمی گردد و تاثیرات بسیاری از معماری هندی، نپالی و تبتی را نشان می دهد. کاخ پوتالا دارای سه طبقه است و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است از جمله معابد، کتابخانه ها و متاهلها. هر ساله میلیون ها گردشگر از سراسر جهان به این مکان زیبا سفر می کنند تا از فرهنگ و تاریخ چین بازدید کنند و این کاخ را به عنوان یکی از جاذبه های مهم تاریخی و مذهبی جهان بشناسند.

 

جاذبه گردشگری کشور تایلند

جاذبه گردشگری کشور تایلند

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا