چگونگی مسدود کردن راه بازگشت دوباره سرطان به سینه !

شنبه 21 اسفند 1400 سلامت
سرطان

مسدود کردن راه بازگشت دوباره سرطان به سینه !

برخی تغییرات سبک زندگی و رفتارها می توانند خطر بازگشت دوباره سرطان را کاهش دهند و البته برخی اقدامات به نظر می رسد تفاوتی قابل توجه را ایجاد نمی کنند.

سرطان

سرطان

به رغم تمام پول و زمانی که پژوهشگران به مطالعه شرایط بازگشت سرطان پستان اختصاص داده اند، پیش بینی این که چه زمانی و چرا این بیماری ممکن است بار دیگر بروز کند، همچنان تا حد زیادی غیر ممکن است.

به نقل از “پریونشن”، کارشناسان به درکی از چگونگی بازگشت سرطان پستان دست یافته اند. زمانی که سرطان اولیه درمان می شود، آنچه به نام «سلول های بذری» شناخته می شود می توانند از پستان به دیگر بخش های بدن مهاجرت کنند. هر کجا این سلول ها به پایان سفر خود برسند، امکان نهفته باقی ماندن سلول های سرطانی – گاهی
اوقات برای سال ها – پیش از این که محرک ظهور بیماری جدید و اغلب تهاجمی‌تر از قبل شوند، وجود دارد.

در این میان، برخی تغییرات سبک زندگی و رفتارها می توانند خطر بازگشت دوباره سرطان را کاهش دهند و البته برخی اقدامات به نظر می رسد تفاوتی قابل توجه را ایجاد نمی کنند. پرهیز از مصرف لبنیات، کربوهیدارت ها و سویا از جمله نمونه هایی هستند که به ندرت تغییری ایجاد کرده یا به هیچ عنوان کمکی در پیشگیری از بازگشت سرطان نمی کنند.

اگرچه شواهد کافی برای ارائه این توصیه که باید مصرف سویا و محصولات تهیه شده از آن مانند توفو را برای پیشگیری از بازگشت سرطان در رژیم غذایی خود افزایش دهید، وجود ندارند، برخی مطالعات جدید نشان داده اند که پروتئین ها و ترکیبات سویا ممکن است خطر بازگشت سرطان پستان را کاهش دهند.

همچنین، در شرایطی که مصرف مواد غذایی ارگانیک می تواند فواید مختلفی را به همراه داشته باشد، اما به نظر نمی رسد پیشگیری از بازگشت سرطان پستان یکی از آنها محسوب شود.

برای این که خطر بازگشت سرطان پستان را هر چه بیشتر کاهش دهید می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

تحرک داشته باشید

ورزش منظم – حداقل دو ساعت و 30 دقیقه در هفته – مهم‌ترین عامل سبک زندگی در زمانی است که موضوع کاهش خطر بازگشت سرطان مطرح می شود. متاسفانه درصد کمی از نجات یافتگان سرطان هدف ورزشی هفتگی خود را محقق می کنند. پس از مبارزه سخت با سرطان، تامین انرژی برای ورزش ممکن است دشوار باشد. اما از آنجایی که ورزش التهاب و سطوح هورمون های مرتبط با بازگشت سرطان را کاهش می دهد، به نظر می رسد بهترین سد دفاعی شما برای مبارزه در راند دوم است.

وزن خود را حفظ کنید

کاهش وزن، در شرایطی که اغلب یک تغییر سالم در نظر گرفته می شود، پیوندی قوی با کاهش خطر بازگشت سرطان پستان ندارد. اما شواهد خوبی وجود دارند که نشان می دهند پرهیز از افزایش وزن و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم طی دوران درمان سرطان پستان و پس از آن ممکن است برخی لایه های محافظتی را ارائه کند.

به گفته دکتر الیسا پورت، رئیس بخش جراحی پستان در بیمارستان مونت سینای، بانوانی که به چاقی یا اضافه وزن مبتلا هستند، نسبت به افرادی که وزنی سالم را حفظ می کنند، با خطر بالاتر بازگشت سرطان مواجه هستند.

الکل را ترک کنید

نوشیدنی های الکلی می توانند احتمال بازگشت سرطان پستان را افزایش دهند و از این رو، ترک الکل برای پیشگیری از این رخداد اقدام خوبی محسوب می شود.

داروهای تجویز شده را به درستی مصرف کنید.

مصرف منظم داروهای تجویز شده برای کاهش خطر بازگشت سرطان پستان به کمترین میزان ممکن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چندین مطالعه نشان داده اند که عوامل ضد استروژن و مهارکننده های آروماتاز می توانند از بازگشت سرطان پستان جلوگیری کنند. اما به دلیل عوارض جانبی و عوامل دیگر، بسیاری از بانوان مصرف داروها را کنار می گذارند یا بر اساس دستور پزشک آنها را مصرف نمی کنند.

مصرف ویتامین های D و C را افزایش دهید

در شرایطی که شواهد پشتیبان فواید مصرف مکمل های ویتامین چندان قوی نیستند، اما مصرف مکمل ویتامین C ممکن است نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد. سطوح پایین ویتامین D نیز با نتایج وخیم‌تر سرطان پیوند خورده و از این رو، مصرف مکمل ویتامین D ممکن است مفید باشد، اگرچه پژوهش ها در این زمینه نیز قطعی نیستند.

الگوهای غذا خوردن خود را تغییر دهید

شواهد روزافزون به فواید سلامت روزه‌داری متناوب اشاره دارند. در شرایطی که شواهد اولیه هستند، نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان داد بیماران مبتلا به سرطان پستان که به مدت 13 ساعت یا بیشتر در روز غذا مصرف نمی کردند، با کاهش قابل توجه خطر بازگشت سرطان در مقایسه با بانوانی که روزه نمی گرفتند، مواجه بودند. تنها کافی است بین آخرین وعده غذایی شبانه خود تا وعده غذایی روز بعد 13 ساعت فاصله ایجاد کنید. در همین راستا، پس از ساعت هشت شب چیزی مصرف نکنید و صبح روز بعد ساعت نه صبحانه خود را میل کنید.

چای سبز بنوشید

بار دیگر پژوهش ها در این زمینه کامل و قطعی نیستند. اما نتایج یک مطالعه نشان داد بانوانی که مرحله اولیه سرطان پستان در آنها تشخیص داده شده بود و سه فنجان یا بیشتر در روز چای سبز مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که چای سبز مصرف نمی کردند، به نظر می رسید در برابر بازگشت سرطان از محافظت بهتری برخوردار هستند.

همچنین، نتایج یک مطالعه در ژاپن کاهش خطر بازگشت سرطان پستان به میزان قابل توجه 31 درصد در میان بانوانی که چای سبز مصرف می کردند را نشان داد.

قوزک پا

پیچ خوردگی قوزک پا و کمک‌های اولیه برای آن!

استرس

روش ساده کاهش استرس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا