دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

سه‌شنبه 26 بهمن 1400 سلامت
دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

پولکی زنجبیلی را به راحتی با استفاده از کمترین مواد در خانه تهیه کنید و از خوردن آن در کنار چای و انواع دمنوش لذت ببرید.طرز تهیه پولکی زنجبیلی را در این مقاله دنبال کنید.

پولکی یکی از شیرینی‌های معروف شهر اصفهان می‌باشد که به عنوان سوغات مخصوص این شهر نیز شناخته شده است. این شیرینی خوشمزه در واقع نوعی آبنبات است که به علت شباهت آن به سکه، به این نام معروف شده است. پولکی معمولا به عنوان طعم دهنده در کنار چای، قهوه یا انواع دمنوش‌های گیاهی استفاده می‌شود و در صورتی که جویده نشود، نسبت به قند عوارض کمتری دارد. انواع مختلفی از این شیرینی وجود دارد و به طور کلی در دو نوع ساده و طعم دار تهیه می‌شود. پولکی ساده تنها با آب و شکر و بدون افزودن طعم دهنده درست می‌شود، در صورتی که اگر به مواد فوق اسانس، مغز‌ها یا میوه‌های خشک اضافه گردد، پولکی طعم دار حاصل می‌شود.پولکی را می‌توان با استفاده از کمترین مواد و صرف مقداری صبر و حوصله، در منزل تهیه کرد. مواد مورد استفاده برای درست کردن این شیرینی، آب، شکر و سرکه می‌باشد و برای طعم دار کردن آن می‌توان از انواع طعم دهنده‌ها مانند زنجبیل، کنجد، لیمو عمانی، زعفران، دارچین، بهارنارنج، به لیمو و … استفاده کرد. همانگونه که با انواع مغز‌ها مانند گردو، خلال بادام و خلال پسته می‌توان طعم آن را تکمیل کرد.در این مقاله قصد داریم شما را با طرز تهیه پولکی زنجبیلی خانگی آشنا سازیم. زنجبیل دارای طبیعت گرم و خشک بوده و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله درد مفاصل مفید می‌باشد. برای آشنایی با خواص زنجبیل می‌توانید به مقاله زیر مراجعه کنید:

 

دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

طرز تهیه پولکی زنجبیلی خانگی

مواد لازم برای تهیه پولکی زنجبیلی خانگی
آب 125 میلی لیتر (1/2 پیمانه)
شکر 250 گرم (1/3+1 پیمانه)
سرکه سفید 8-9 قاشق غذاخوری
زنجبیل 1/2-1 قاشق مرباخوری

دستور تهیه:

 1. آب، شکر و سرکه را در یک ظرف ترجیحا دسته دار (مانند شیرجوش) ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر کاملا در آب حل شود.
 2. دقت داشته باشید که در حین حرارت دادن به آب و شکر نیازی به هم زدن با قاشق نیست و فقط کافی است ظرف محتوی را با دسته به صورت دورانی بچرخانید تا شکر حل شود.
 3. پس از اینکه شکر حل شد، اجازه دهید به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه بجوشد تا کاملا قوام یابد. مایه پولکی حاصل تا این مرحله، پایه انواع پولکی است.
 4. سپس پودر زنجبیل را اضافه کرده، کمی با قاشق هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند و اجازه دهید روی حرارت بماند تا به غلظت مناسب برسد. دیگر نیازی به هم زدن با قاشق نیست، زیرا شیره شکری که قصد درست کردن آن را داریم باید حالت کاراملی داشته باشد و هم زدن با قاشق مانع ایجاد چنین حالتی خواهد شد.
 5. پس از اینکه پودر زنجبیل را اضافه کردید، اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه دیگر بجوشد و رنگ آن کاراملی شود.
 6. یک لیوان آب سرد کنار دست خود قرار دهید، کمی از مایه پولکی در آن بریزید و سپس با دندان تست کنید. اگر ترد و شکننده بود پولکی آماده است و می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید، ولی اگر به دندان چسبید باید حرارت بیشتری ببیند.
 7. یک کاغذ آلومینیومی، از قبل کف سینی پهن کنید که آماده باشد و مایه پولکی را در حالی که داغ است، با یک قاشق به مقدار سکه‌های هم اندازه روی کاغذ آلومینیومی بریزید و اجازه دهید تا خنک شوند.
 8. اگر مایه پولکی به غلظت مناسب رسیده باشد، با ریختن آن روی فویل پخش و روان نمی‌شود؛ بنابراین اگر روان شد باید حرارت بیشتری ببیند تا قوام یابد.
 9. اجازه دهید پولکی‌ها کاملا سرد شده و به راحتی از روی فویل جدا شوند، سپس آن‌ها را در ظرف دربسته نگهداری کنید. اگر پولکی‌ها کاملا سرد نشده باشند و حتی مقدار کمی گرما داشته باشند، روی هم انباشته شده و به هم می‌چسبند.
دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

دستورتهیه پولکی زنجبیلی خانگی

نکات مهم و اصولی در تهیه پولکی زنجبیلی خانگی

 • اگر مایه پولکی بیش از حد لازم حرارت ببیند، می‌سوزد و مزه آن تلخ می‌شود.
 • اگر مایه پولکی به اندازه لازم حرارت نبیند، حالت ترد و شکننده پیدا نمی‌کند.
 • سرکه مورد استفاده در تهیه پولکی باید از نوع سرکه انگور سفید باشد.
 • اضافه کردن سرکه به آب و شکر ضروری است، زیرا نسبت آب به شکر مورد استفاده در تهیه پولکی کم است و سرکه مانع شکرک زدن پولکی خواهد شد.
 • میزان زنجبیل را می‌توانید بسته به ذائقه خود، کم و زیاد کنید. با توجه به اینکه طعم زنجبیل تند است هر چه میزان آن بیشتر باشد، پولکی طعم تندتری پیدا می‌کند.

 

از پروبیوتیک ها بیشتر بدانیم
قرص‌های شب امتحانی

قرص‌های شب امتحانی

پاکسازی بدن با مواد غذایی

پاکسازی بدن با مواد غذایی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا