کاهش تعهدات ایران در چهارمین گام برجام

سه شنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۸ گوناگون
برجام

 برجام

 حسن روحانی رئیس جمهور با حضور در مراسم افتتاحیه ی کارخانه نوآوری آزادی اعلام کرد: گام چهارم  را با کاهش تعهدات برجامی از فردا آغاز خواهیم کرد .

  رئیس جمهور صبح چهار دهم آبان ماه نود و هشت در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی از اجرای گام چهارم با کاهش تعهدات برجام توسط ایران خبر داد و گفت: از فردا گام چهارم را با کاهش تعهدات برجام را بر می‌داریم و من از امروز آن را به سازمان انرژی اتمی ابلاغ می‌کنم.روحانی در این خصوص گفت: گام چهارم کاهش تعهدات در فردو خواهد بود. می‌دانید طبق برجام در فردو، ۱۰۴۴ تا سانتریفیوژ داریم، منتهی در برجام قرار ما این بوده این سانتریفیوژ برچرخند، ولی گاز تزریق نشود و گامی که بر می‌داریم از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از فردا  گام چهارم برمی داریم، تصریح کرد: البته پیشاپیش به همه کشور‌های ۱+۴ و کشور‌های دوست اعلام می‌کنیم فعالیت جدید ما با نظارت آژانس است و حتی بر فعالیتی که از فردا آغاز می‌کنیم آژانس نظارت می‌کند. همچنین گام چهارم مثل سه گام دیگر قابل بازگشت است؛ یعنی طرف‌های مقابل هر زمانی به تعهدات خودشان برگشتند ما هم برمی گردیم.

روحانی با اشاره به اینکه در یک گفتگو معیار خود را اول ژانویه ۲۰۱۷ گذاشتیم که اگر آن‌ها به تعهدات خودشان برگشتند ما هم بر می‌گردیم اظهار داشت:این گام هم قابل بازگشت است، مثل گام‌های قبلی که قابل بازگشت.

 برجام

 

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تلاش اروپایی‌ها در راستای انجام تعهدات خود در قبال برجام را فاقد نتیجه ملموس دانست و هشدار داد که تهران گام چهارم را بر می‌دارد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با بیان اینکه “تلاش اروپایی ها در راستای انجام تعهدات خود به نتیجه ملموسی نرسیده است”، گفت: اگر شرایط به همین منوال پیش رود، گام چهارم را بر می داریم.

گفت‌و‌گویی درباره برداشتن گام چهارم در کاهش تعهدات برجام، افزود: مسیر دیپلماسی باز است و باز هم بوده است و یکسری اقدامات و تحرکاتی در این زمینه جریان دارد

برایان هوک (مدیر برنامه‌ریزی سیاسی و مشاور سیاست‌گذاری وزیر امور خارجه)درگفت و گو با شبکه خبری الجزیره مدعی شد: ایران از تصمیمات هسته‌ای‌اش برای ترساندن کشور‌های اروپایی استفاده می‌کند و آمریکا این کار را باج‌خواهی اتمی می‌نامد.

زلزله شمال غرب ایران

زلزله ۵.۹ ریشتری شمال‌غرب ایران را لرزاند

کشتی آبشار نیاگارا

بالاخره کشتی خسته گلوی نیاگارا را رها کرد

آخرین دیدگاه‌ها

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا