نحوه شستن اسکاچ ظرفشویی برای حفظ سلامتی

شنبه 4 مرداد 1399 خانه داری
اهمیت شستن اسکاچ ظرفشویی برای حفظ سلامتی

اسکاچ محل خوبی برای جمع شدن میکروب ها و رشد باکتری ها می باشد و بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند چون  اسکاچ و اسفنج ظرفشویی مدام با آب و مواد شوینده در تماس است جزء تمیز ترین چیز های آشپز خانه محسوب می شود .تحقیقات نشان می دهد ابر، اسفنج‏ و اسکاچ ظرف شویی از آلوده ‎ترین وسایل آشپزخانه است و باکتری سالمونلا که عامل ایجاد مسمومیت‏ غذایی است، در حفره‌های ریز اسفنج ظرف شویی رشد می کند و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی می‌شود.

نحوه شست وشوی اسکاچ و اسفنج ظرفشویی

• بعد از اتمام شست و‌ شوی ظروف باید اسفنج یا  اسکاچ  ظرفشویی را با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید و با فشار زیاد، آب  آن خارج کنید و سپس در جایی که هوا جریان دارد، مثلا در کنار پنجره قرار دهید تا خشک شود.‏

• بهترین روش آویزان کردن اسکاچ و ابر یا اسفنج ظرفشویی بعد از اتمام کار زیر نور مستقیم خورشید است .

• برای از بین بردن میکروب های احتمالی، هر چند وقت یک بار اسفنج و اسکاچ را با مواد ضدعفونی کننده مثل وایتکس استریل کنید، به این نحو که مقدار کمی ماده ضد عفونیکننده یا وایتکس را با  آب مخلوط کنید و چند ساعتی بگذارید این وسایل در آن غوطه ور باشد.

• راه دیگر این که یک کاسه را پر از آب کنید و اسفنج را داخل آن قرار دهید و به مدت دو سه دقیقه درون مایکروویو قرار دهید. مراقب باشید آب کاسه تبخیر و سبب آتش گرفتن اسفنج نشود. مطالعات حاکی است که تا 98 درصد میکروب ها به این روش از بین می رود.

ساخت وسایل تزیینی پذیرایی در خانه

روش دیگری که بسیار مفید است و به از بین رفتن میکروب ها و باکتری ها موجود در اسکاچ کمک می کند قرار دادن آن در ظرف آب جوش به مدت ده دقیقه می باشد .

همچنین می توانید اسکاج ها و ابر ظرفشویی را در محلول سرکه و آب قرار دهید و  یا درون ماشین ظرف شویی به همراه ظروف بشویید.

• در صورتی که اسفنج و اسکاچ پاره و فرسوده شده باشد، بلافاصله آن را دور بیندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید. بهتر است هر دو هفته یک بار اسفنج را تعویض کنید.

به این نکته هم توجه کنید که اگر اسفنج با خون و زواید گوشت و مرغ و ماهی تماس پیدا کرد با دقت بیشتری آن را بشویید‌. پیشنهاد می شود  اسفنج و اسکاچ و سیم ظرف شویی از دیگر  اسفنج هایی که سطوح آشپزخانه، سینک یا تخته مرغ و ماهی با آن تمیز می شود، تفکیک شود.

این جملات آزاردهنده را هرگز به همسرتان نگویید

چگونه ظروف و لوازم استیل منزلمان را تمیزکنیم ؟

چگونه ظروف و لوازم استیل منزلمان را تمیزکنیم ؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا