ابرخودروی ساخت دانمارک

چهارشنبه 16 اسفند 1396 فناوری
ابرخودروی ساخت دانمارک

ابرخودروی ساخت دانمارک

 زنوو در نمایشگاه ژنو، محصول جدید خود با نام TSR-S را به نمایش گذاشته است که قدرتی حدود ۱۲۰۰ اسب بخار دارد و در زمان ۲.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

دقیقا یک سال از رونمایی خودروی زنوو TS1 GT در نمایشگاه خودروی ژنو سال گذشته می‌گذرد و حالا این خودروساز دانمارکی از ابرخودروی جدید خود در ژنو ۲۰۱۸ رونمایی کرد. این خودرو که مجوز تردد در جاده نیز دارد نسخه‌ای خیابانی از خودروی مسابقه‌ای TSR است که قبلا تیزرهای آن در ماه ژانویه منتشر شده بود. خودروی TSR-S سومین مدل از سری مدل‌های TS زنوو است. این خودرو یک محصول به شدت تولید محدود است به طوری که تنها ۵ دستگاه از آن ساخته خواهد شد. توانایی‌های این ابرخودرو نیز در مقایسه با خودروهای غیر مسابقه‌ای بسیار بالا است و کاملا در رده‌ی محصولات اسپرت مدرن با قیمت میلیون دلاری قرار می‌گیرد.

ابرخودروی ساخت دانمارک

ابرخودروی ساخت دانمارک

در بخش طراحی  این خودرو حرف نخست را آیرودینامیک می‌زند. سازنده ی دانلمارکی در محصول جدید خود از یک باله‌ی عقب بزرگ نیز استفاده کرده است که دارای جک‌های متحرکی است که زنوو TSR-S را قادر می‌سازد تا از این باله‌ هم به عنوان ترمز هوایی و هم برای تولید نیروی رو به پایین در سر پیچ‌ها استفاده کند. با توجه به این که این باله توانایی زاویه گرفتن را دارد به این ترتیب با ورود به پیچ، زنوو TSR-S نیروی رو به پایین مضاعفی را تولید خواهد کرد.

به گفته‌ی یک مهندس مکانیک سیالات به نام کاسپر دامکر که در پروسه‌ی ساخت TSR-S مشارکت داشت باله‌ی عقب زنوو و طراحی خاص آن توانایی بسیار بالایی در تولید نیروی رو به پایین دارد. این باله در حالت عادی می‌تواند ۳ درصد نیروی رو به پایین را تولید کند اما در حالت زاویه دار نیروی رو به پایین تولیدی آن به ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

ابرخودروی ساخت دانمارک

ابرخودروی ساخت دانمارک

قدرت مورد نیاز زنوو TSR-S از طریق یک موتور V8 سوپرشارژر دار تامین می‌شود که سوپرشارژرهای آن از نوع سانتریفیوژی هستند. این پیشرانه دارای حجم ۵.۸ لیتر است و می‌تواند ۱۱۷۷ اسب بخار قدرت تولید کند که با استفاده از یک جعبه دنده‌ی مسابقه‌ای ۷ سرعته به چرخ‌ها منتقل می‌شود. جعبه دنده‌ی مورد استفاده در زنوو TSR-S دارای پدال شیفتر است و یکی از سریع‌ترین جعبه دنده‌های موجود به شمار می‌رود. با چنین مشخصاتی این خودرو قادر است در ۲.۸ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند و رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز برای زنوو TSR-S تنها ۶.۸ ثانیه زمان خواهد برد که عددی فوق العاده است.

معرفی 10 کشور امن اول جهان

ترول ولرتسن مدیر بخش مهندسی و موسس کمپانی زنوو در خصوص این خودرو گفته است که تیم طراحی در تمامی مراحل توسعه‌ی زنوو TSR-S تلاش کردند تا خودرویی خیابانی را بسازند که بالاترین سطح مهندسی آیرودینامیک را در عمل به اجرا بگذارد. زنوو برای این کار اقدام به تلفیق توانایی‌های ابرخودروی زنوو TS1 GT با خودروی مسابقه‌ای TSR کرده است.

ابرخودروی ساخت دانمارک

ابرخودروی ساخت دانمارک

این خودروساز دانمارکی همچنین اعلام کرده است که زنوو TSR-S خودرویی بسیار شبیه به اتومبیل‌های مسابقه‌ای است با این تفاوت که امکان رانندگی با آن در خیابان نیز وجود دارد. همچنین می‌توان قدرت تولیدی پیشرانه‌ی خودرو را نیز با استفاده از یک سیستم ویژه تعیین کرد به طوری که می‌توان قدرت پیشرانه‌ را در سه مرحله تنظیم کرد که کم‌ترین آن‌ها ۷۰۰ اسب بخار خواهد بود. این سه مرحله شامل مینیمم، IQ و ماکزیمم هستند که در صورت قرار دادن خودرو در حالت ماکزیمم حداکثر توان پیشرانه‌ی احتراق داخلی این خودرو آزاد می‌شود. حالت IQ نیز حالتی است که در آن این خودرو توانایی در حد یک اتومبیل مسابقه‌ای را در خیابان ارائه می‌دهد و در هر زمانی که میسر شود حداکثر نیرو را به چرخ‌های عقبی ارسال خواهد کرد.

منبع : زومیت

لامبورگینی هوراکان اسپایدر پرفورمانته معرفی شد - فناوری

خودروی مفهومی بی‌ام‌و M8 گرن‌کوپه معرفی شد - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا