کاکتوس ژیمنوکالیسیم یا کاکتوس چانه

دوشنبه 28 فروردین 1402 گل و گیاه
کاکتوس چانه

کاکتوس چانه چیست

(نام علمی: Gymnocalycium mihanovichii)

کاکتس چانه بومی آرژانتین و برخی دیگر از مناطق جنوب شرقی آمریکای جنوبی هستند که باید در برابر تابش آفتاب محافظت کنند و حتی در سایه جزئی نیز به خوبی عمل می کنند. آنها نیازهای خاک ، آب و مواد مغذی را دارند. در مجموع ، یک گیاه بسیار آسان برای رشد و با چند نیاز خاص کشت وجود دارد.

کاکتس چانه گونه‌ای کاکتوس است. کاکتوس چانه ، (تیره Gymnocalycium) ، تیره حدود 50 گونه کاکتوس (خانواده Cactaceae) ، بومی آمریکای جنوبی. کاکتوس های چانه ای در مناطق گرم آرژانتین ، پاراگوئه ، اروگوئه ، بولیوی و برزیل یافت می شوند. بسیاری از انواع طبیعی و کشت شده در دسترس هستند و از گیاهان زینتی رایج هستند.

این گونه کاکتوس ۴-۵ سانتی متر قد می‌کشد و ضخامت آن به ۵ تا ۶ سانتی متر می‌رسد. گل‌های این گونه ظاهری ابریشمین دارند. کاکتوس چانه به دلیل این که بدون کلروفیل می‌باشد، باید آن را بر روی کاکتوس دیگری پیوند زد. گل‌های این گیاه هم صورتی و قرمز و به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر است.

 

کاکتوس های چانه ای

کاکتوس های چانه ای

نکاتی درباره پرورش کاکتوس های چانه ای

مانند اکثر کاکتوس ها ، کاکتوس های چانه ای دارای سیستم ریشه ای عمیقی نیستند و می توانند در یک ظرف  کم عمق رشد کنند. آنها مقاوم در برابر زمستان نیستند و مناسب گیاهان آپارتمانی هستند مگر اینکه در یک منطقه گرم زندگی کنید. یک مکان روشن ، اما فیلتر شده و مناسب ، برای پرورش کاکتوس های چانه ای بهترین است. از خاک کاکتوس خوب و زهکشی شده استفاده کنید.

با خشک شدن خاک ، معمولاً هفته ای یک بار در تابستان آبیاری کنید. در زمستان بهتر است گیاه خشک بماند. کود معمولاً لازم نیست مگر اینکه گیاه در تلاش باشد. در آغاز فصل رشد از یک غذای خوب کاکتوس استفاده کنید که به نصف قدرت رقیق شده باشد. کاکتوس ها یکی از گیاهان آسان برای رشد هستند و بندرت مشکلی ندارند. شایع ترین آن آبیاری بیش از حد است که می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

این گیاه نیز مانند دیگر کاکتوس ها خشکی را به آب داشتن ترجیح می دهد زیرا با آب زیاد پوسیده می شود و از طرفی باید عمیق به این گیاه آب دهید. این گیاه آب را به پایین می کشد و از طرفی نباید در معرض رطوبت باشد زیرا ریشه های آن به سرعت می گندد. این گیاه را باید در فصل رشد با کود گیاهی همراه کنید تا بهترین نتیجه را از رشد آن بگیرید.

کاکتوس های چانه ای

کاکتوس های چانه ای

 نور

گیاه کاکتوس در نور جانبی رشد خوبی دارد و از نور مستقیم لذت نمی برد و انتهای این گیاه نیز اغلب عاشق نور است، پس آن را در محیط پر نور قرار دهید که البته نور بیش از حد زیاد نیز باعث از بین رفتن رنگ گیاه می شود.

 خاک

خاک این گیاه باید ارگانیک و غنی باشد و زهکشی خوبی داشته باشد و PH آن نیز باید در حد تعادل باشد و خاک میزبان این گیاه باید بیشتر در قسمت انتهایی آن باشد.

 آب

اجازه دهید که این گیاه خشک شود و بعد به آن آب دهید اما آب دادن باید به کل گیاه باشد . این گیاه نباید در خاک لجن دار باشد و زهکشی خاک نیز باید بالا باشد. در ماه های تابستان باید آب دادن به این گیاه را افزایش داد.

گیاه کاکتوس چانه در گلدان کوچک نیاز به آب دادن هفتگی دارد و آب دادن در فصل زمستان نیز ضرورت ندارد اما رطوبت آن نباید به حد صفر برسد.

کاکتوس های چانه ای

کاکتوس های چانه ای

گیاه سوسن چنار

چگونه می توان گیاه سوسن چنار ( لیلی پر سفید )را پرورش داد

معرفی گل زنبق رشتی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا