آشنایی با چند کاکتوس زیبا و کمیاب

دوشنبه 24 خرداد 1400 گل و گیاه

انواع کاکتوس زیبا

کاکتوس ها درشکل و اندازه های بسیار زیادی تولید می شوند. بیشتر کاکتوس ها  در جاهایی زندگی می کنند که حداقل تحت خشکسالی هستند. بسیاری از آنها در محیط های بسیار خشک حتی در صحرای آتاکاما ، یکی از خشک ترین مکان های روی زمین زندگی می کنند.کاکتوس دارای گونه های بسیار مختلفی بوده که هر کدام از آن ها، ظاهری متفاوت دارن.

کاکتوس ها سازگارهای خوبی برای صرفه جویی در مصرف آب نشان می دهند. تقریباً تمام کاکتوس ها ساکولنت هستند ، به این معنی که آنها دارای قطعات گوشتی ضخیم هستند و برای ذخیره آب مناسب هستند.کاکتوس از گیاهان آپارتمانی هست

معرفی کاکتوس چانه ای

کاکتس چانه گونه‌ای کاکتوس است. کاکتوس چانه ، (تیره Gymnocalycium) ، تیره حدود 50 گونه کاکتوس (خانواده Cactaceae) ، بومی آمریکای جنوبی. کاکتوس های چانه ای در مناطق گرم آرژانتین ، پاراگوئه ، اروگوئه ، بولیوی و برزیل یافت می شوند. بسیاری از انواع طبیعی و کشت شده در دسترس هستند و از گیاهان زینتی رایج هستند.

این گونه کاکتوس ۴-۵ سانتی متر قد می‌کشد و ضخامت آن به ۵ تا ۶ سانتی متر می‌رسد. گل‌های این گونه ظاهری ابریشمین دارند. کاکتوس چانه به دلیل این که بدون کلروفیل می‌باشد، باید آن را بر روی کاکتوس دیگری پیوند زد. گل‌های این گیاه هم صورتی و قرمز و به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر است.

 

کاکتوس های چانه ای

کاکتوس های چانه ای

معرفی کاکتوس افوربیا درخت مدادی

کاکتوس افوربیا متعلق به کشور آفریقای جنوبی است و بیشتر در مناطق خشک رشد می‌کند. انشعابات افوربیا کمی شبیه شمعدان‌ است. به خاطر همین، عده ای آن را درخت شمعدان هم صدا می‌کنند!
افوربیا با حدود 2400 نوع مختلف، یکی از بزرگترین گونه‌های گیاهان گلدار به شمار می‌رود. بسیاری افوربیا را از دسته کاکتوس ها میدانند، این گیاهان مختلف در مناطق گوناگونی رشد می‌کنند،

 

کاکتوسافوربیا درخت مدادی

کاکتوسافوربیا درخت مدادی

معرفی کاکتوس افوربیا تریگونا

کاکتوس افوربیا تریگونا گیاهی است با نام علمی Euphorbia trigona و به خانواده Euphorbiaceae تعلق دارد. زیستگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیری، کویری و ساوانا است. محبوب بودن این گیاه بدلیل مقاومت خوب در شرایط نامطلوب محیطی و همچنین ساقه خوشرنگ قرمز و برگ ها کوچک قرمز افوربیا تریگونا می باشد. در روی ساقه گیاه و بر روی زائده ها، برگ های کوچک قرمز رنگی  نمایان می شود که ظاهر گیاه را بسیار جذاب و چشمنواز می کند، این برگ ها معمولاً در فصل زمستان ریزش می کنند.

 

کاکتوس افوربیا تریگونا

کاکتوس افوربیا تریگونا

 

معرفی کاکتوس مامیلاریا الانگاتا

کاکتوس الانگاتا: این گونه از مامیلاریاها دارای تیغ‌های زرد رنگ می‌باشد که به دلیل تکثیر و نگهداری آسان آن دارای گستره زیستی وسیعی می‌باشد.

نام علمی آن Mammillaria elongata می‌باشد. کاکتوس مامیلاریا الانگاتا از نوع پوششی گسترده بر روی زمین می‌باشد با ساقه‌های میانی راست و صعودی و ساقه‌های کناری خوابیده و در گونه مامیلاریا بسیار شایع و پر کشت می‌باشد. تنوع رنگ و نوع ساقه و آرئول و رنگ تیغ زیادی دارد. ساقه استوانه‌ای بلند تا ۱۰ سانتی متر ارتفاع و ۱ تا ۳ سانتیمتر قطر می‌گیرد.

 

 کاکتوس مامیلاریا الانگاتا

کاکتوس مامیلاریا الانگاتا

با کاکتوس هاورتیا و خانواده آن آشنا شوید

این خانواده بزرگ بیش از 150 گونه های مختلف دارد که همگی از کاکتوس های گران قیمت و شیک برای نگهداری داخل منزل هستند. همه اعضای این خانواده دارای قدهای کوتاه و بدون ساقه هستند و برگهای گوشتی از بارزترین خصوصیات آنهاست. همانطور که گفته شد بیشتر افراد این خانواده دارای برگهای شفاف و آبدارند و بعضی از آنها مانند نوع پنجره ای تنها دارای یک پنجره ی شفاف و کوچک در قسمت نوک برگ خود است تا نور خورشید را از آن دریافت کند. مهم ترین و زیباترین انواع هاورتیا عبارتند از :

  • کاکتوس هاورتیا شیشه ای
  • کاکتوس هاورتیا پنجره ای
  • کاکتوس هاورتیا گورخری
کاکتوس هاورتیا 

کاکتوس هاورتیا

معرفی کاکتوس اچینو( کاکتوس توپی)

کاکتوس اچینو ، بومی مکزیک و جنوب آمریکاست. کاکتوس اچینو گروزنی یکی از پرطرفدارترین انواع کاکتوس اچینو و از خانواده اچینو کاکتوس میباشد. کاکتوس اچینو ها، از بزرگترین انواع کاکتوس های کروی شکل هستند.

کاکتوس اچینو ، با افزایش سن، بسیار بزرگ و طویل میشود.به همین علت، اچینو گروزنی به کاکتوس توپ طلایی نیز مشهور شده است. گاهی اوقات قطر کاکتوس اچینو به یک متر و ارتفاع آن حدود ۸/۱ متر می رسد .

 مشخصات این کاکتوس وجود خارهاي زرد رنگ و بريدگيهاي عميق طولي است. بلندي آن تا يك متر ميرسد. چنانچه از این گیاه خوب مراقبت شود به قطر حدود يك متر ميرسد دوام این گیاه نسبت به گونه های مشابه بیشتر است. در مناطقي كه آب و هواي آنها مشابه اروپا است اين نوع كاكتوس معمولا گل نمي دهد .
 کاکتوس اچینو

کاکتوس اچینو

معرفی کاکتوس «کاکتوس گوش خرگوشی» اپونتیا میکروداسیس

زیستگاه اصلی این کاکتوس در کشور مکزیک است. این گیاه  به شکل گوش خرگوش است. کاکتوس  گوش های خرگوشی شکل پوشیده از تیغ های قهوه ای رنگ هستند. و اگر به او دست بزنید به طرف شما خار پرت می کنند

کاکتوس گوش خرگوشی گیاه می تواند حدود ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد کند. اگر در تابستان، این گیاه به اندازه کافی در معرض نور قرار بگیرد، گل های سفید و میوه های بنفش رنگی را خواهد داد.

 

کاکتوس گوش خرگوشی

کاکتوس گوش خرگوشی

گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم/طریقه نگهداری گل اسپاتی فیلوم

گل زاموفیلیا گل بسیار مقاوم و زیبا / نحوه تکثیر گل

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا