کدام ویتامین ها و مواد معدنی و مکمل ها سیستم ایمنی بدن را تقویت میکنند

دوشنبه 19 آبان 1399 سلامت
Vitamins and supplements

چگونه ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

اگر بدن در حال مبارزه با عفونت یا مبارزه با سرماخوردگی باشید ، افزودن چند ویتامین تقویت کننده سیستم ایمنی به برنامه روزانه می تواند بسیار مفید باشد.

مصرف  ویتامین ها و مکمل های  نشان داده اند که عملکرد ایمنی بدن را به خوبی تنظیم می کنند ، تولید آنتی بادی را افزایش می دهند و التهاب را تسکین می دهند .

در این بخش سلامت دایان ، ما برخی از ویتامین ها و مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و اینکه چگونه می توانند برای سلامتی شما مفید باشند ، همراه با چند پیشنهاد ساده برای نحوه استفاده از آنها ، توضیح خواهیم داد.البته تمام این مطالب جهت اطلاعات عمومی است هیچ قرصی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید . چرا که بعضی از ویتامینها محلول در چربی هستند و  مصرف زیاد آن باعث مسمومیت می شود

خوردن غذاهای سالم و دریافت ویتامین های مناسب در رژیم غذایی می تواند به حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک کند، اما این تنها بخشی از تصویر است. داشتن خواب کافی، ورزش منظم و به حداقل رساندن استرس نیز از کلیدهای سلامتی ایمنی هستند

آیا ویتامینها سیستم ایمنی را تقویت می کند؟

بسیاری از ویتامین ها به تقویت توانایی بدن شما برای دفع عفونت کمک می کنند. در اینجا چند مورد از ویتامین های  تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را معرفی می کنیم.

آیا  ویتامین C برای کرونا مفید است؟

ویتامین C نقشی اساسی در عملکرد ایمنی بدن بازی می کند و اغلب برای کمک به از بین بردن دفاع بدن شما در برابر عفونت استفاده می شود. به طرز چشمگیری ، با انجام آزمایشات دانشمندان به این حقیقت پی بردن که ویتامین C کافی در رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم و کوتاه شدن مدت زمان عفونت های تنفسی کمک کند.در اینجا ذکر این نکته مهم است که مصرف این ویتامین سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و دیگر سرما نمی خورید اما اگر سرما خوردید این ویتامین کمک چندانی به بهبود بیماری نمی کند.

 ویتامین D3

ویتامین D یک ریز مغذی مهم است که در بسیاری از جنبه های سلامتی دخیل است و همچنین یکی از ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. ویتامین D3 نه تنها در عملکرد سلولهای ایمنی بدن ضروری است ، بلکه کمبود این ریز مغذی مهم می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

مطمئن باشید که ویتامین D3 را نسبت به سایر اشکال انتخاب کنید ، زیرا این ویتامین در بهبود وضعیت ویتامین D در بدن موثرترین است.

 

 ویتامین A

این ویتامین محلول در چربی برای حفظ سلامت بینایی ، حمایت از سلامت پوست و رشد و نمو مناسب حیاتی است. علاوه بر این ، ویتامین A نیز برای تولید سلولهای ایمنی خاص لازم برای مبارزه با التهاب و عفونت بسیار مهم است ، و آن را به عنوان یکی از بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در اختیار شما قرار می دهد.

 

 ویتامین E

ویتامین E به عنوان ویتامین محلول در چربی و آنتی اکسیدان قوی دو برابر می شود و به مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به سلول ها کمک می کند. به عنوان یکی از بهترین ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی ، مطالعات نشان می دهد که مکمل با ویتامین E می تواند عملکرد ایمنی بدن را افزایش دهد ، تولید گلبول های سفید خون را افزایش دهد و مقاومت در برابر عفونت را افزایش دهد.

10 مواد غذایی زیان آور برای پوست

 

 

 ویتامین B6

تحقیقات  نشان می دهد که ویتامین B6 می تواند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن برای مقابله با مهاجمان خارجی در بدن کمک کند. طبق یک مطالعه که در مجله تغذیه بالینی اروپا منتشر شده است ، استفاده از ویتامین B6 در بیماران جدی قادر به افزایش قابل توجه پاسخ ایمنی بدن آنها در طی یک دوره دو هفته ای است.

در همین حال ، مطالعات دیگر نشان می دهد که کمبود این ویتامین اصلی می تواند تولید آنتی بادی های مهم درگیر در ایمنی بدن را کاهش دهد.

 

مواد معدنی

چندین ماده معدنی برای تأثیر آنها بر عملکرد سیستم ایمنی بدن و توانایی آنها در برخورد با سیستم دفاعی طبیعی بدن مورد مطالعه قرار گرفته است. در اینجا برخی از بهترین مواد معدنی برای سلامتی ایمنی آورده شده است.

آیا روی برای تقویت ایمنی بدن خوب است؟

روی که اغلب یکی از مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود ، برای حفظ سلامت کلی ضروری است. تحقیقات نشان می دهد روی به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می کند و برای بقا ، تکثیر و بلوغ سلول های ایمنی لازم است.

آزمایشات بالینی همچنین نشان داده است که دریافت مقدار کافی روی در رژیم غذایی روزانه می تواند بروز بیماری را کاهش دهد و نتیجه شرایط جدی مانند ذات الریه و مالاریا را بهبود بخشد.

 آهن

اگرچه بیشتر به دلیل نقش آن در تولید گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن شناخته شده است ، آهن نیز یکی از بهترین مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.

مطالعات نشان می دهد که کم خونی فقر آهن می تواند پاسخ ایمنی بدن را مختل کند ، که به طور بالقوه می تواند خطر بیماری و عفونت را افزایش دهد. زنان ، نوزادان ، کودکان و افرادی که رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری را دنبال می کنند ممکن است در معرض خطر کمبود آهن  باشند.

 سلنیوم

سلنیوم یک ریز مغذی قدرتمند است که به عنوان یک آنتی اکسیدان برای خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر و کاهش آسیب سلول عمل می کند. علاوه بر شروع ایمنی ، مطالعات نشان می دهد که سلنیوم همچنین می تواند در تنظیم پاسخهای ایمنی بیش از حد برای جلوگیری از التهاب گسترده نقش داشته باشد.

منبع : https://draxe.com

کندر

خواص و مضرات کندر چیست ؟چگونه کندر را مصرف کنید؟

Date Chips

طرز تهیه چیپس ( حبه ) خرما طعم دار

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا