مساجد خیره کننده جهان

شنبه 18 دی 1400 جاذبه های گردشگری
مساجد خیره کننده جهان

مساجد خیره کننده جهان

مساجد خیره کننده جهان:مسجد نیایشگاه و محل گردهمایی مسلمانان است. کعبه طبق آیات قرآن نخستین مسجد روی زمین است. مسجد النبی با ورود محمد، پیامبر اسلام به مدینه در عربستان سعودی پایه‌گذاری شد.

مسجد جامع شیخ زاید(بزرگترین مسجد امارات متحده)

مسجد جامع شیخ زاید

مسجد جامع شیخ زاید

مسجد جامع شیخ زاید که در ابوظبی ، پایتخت امارات متحده عربی واقع شده است ، یک شگفتی معماری است که نقوش اسلامی از فرهنگ های مختلف در سراسر جهان را با هم تلفیق می کند. به عنوان یکی از بزرگترین مساجد جهان ، 82 گنبد سفید درخشان ، 1000 ستون سفید ، لوستر پوشیده از سواروسکی ، استخرهای انعکاسی و فرش دستباف آن را می توان دیدنی دید.

مسجد جامع شیخ زاید با خط مشی درهای باز و ظرفیت حیرت انگیز برای بیش از 40،000 نمازگزار و بازدید کننده ، یک شاهکار هنری است که جمعیتی از سراسر جهان را به خود جلب می کند.

مسجد پوترا در کوالالامپور مالزی

مسجد پوترا در کوالالامپور مالزی

مسجد پوترا در کوالالامپور مالزی

مسجد پوترا با تلفیق طراحی سنتی و ساخت محلی در کنار آبهای دریاچه Purtrajaya ، نمونه ای از چگونگی تکامل طرح های مساجد در مالزی است. این مسجد با رنگ جذاب صورتی-صورتی و مناره 160 متری ، از زمان تکمیل آن در سال 1999 به یک مکان برجسته و مدرن تبدیل شده است.

مسجد ایاصوفیه ، ترکیه

مسجد ایاصوفیه ، ترکیه

مسجد ایاصوفیه ، ترکیه

تاریخ ایاصوفیه استانبول به اندازه حضور معماری تحمیل کننده آن در منطقه سلطان احمد پایتخت کشور ترکیه فریبنده است. ایاصوفیه که در ابتدا به عنوان یک کلیسای مسیحی ارتدکس یونان ساخته می شد ، بعداً به یک مسجد سلطنتی تبدیل شد.

نه تنها قرن ها در برابر زلزله مقاومت کرده است ، بلکه شاهد دعا و تاجگذاری شاهنشاهان سلاطین عثمانی نیز بوده است. ایا صوفیا که تا حدودی از یک شگفتی عرفانی همراه با قرن ها راز خود است ، مسافران کنجکاو را به دنبال خود می کشد که می خواهند کشف کنند چگونه تاریخ های بیزانس و عثمانی یکی از شاخص ترین بناهای معماری در جهان را ایجاد کرده است.

مسجد جامع سلطان قابوس-مسقط ، عمان

مسجد جامع سلطان قابوس-مسقط ، عمان

مسجد جامع سلطان قابوس-مسقط ، عمان

مسجد جامع سلطان قابوس با بیش از 20،000 نمازگزار ، یکی از مشهورترین مکانهای عمان است و قامت سلطنتی آن بر افق مسقط مسلط است. این مسجد در سال 2001 توسط سلطان عمان افتتاح شد و هدیه ای بود برای جشن 30 سال سلطان ، و فرش دستباف آن تنها یکی از ویژگی هایی است که در طول سال ها مورد توجه قرار گرفته است.

پنج مناره مسجد جامع سلطان قابوس نمایانگر 5 ستون اسلام است و طرح آن با نقوش موزاییکی رنگارنگ ، بلورهای ظریف و جزئیات ساخته شده با دست تزئین شده است. این مسجد یکی از تنها دو مسجد عمان است که توریست های کنجکاو را به یادگیری بیشتر دعوت می کند ، اما کسانی که نمی توانند به آنجا بروند می توانند به جای آن یک تور مجازی شرکت کنند.

مسجد آبی (سلطان احمد) در استانبول

 

مسجد آبی (سلطان احمد) در استانبول

مسجد آبی (سلطان احمد) در استانبول

نام رسمی این مسجد، سلطان احمد است. اما به دلیل کاشی های آبی که در معماری آن به کار رفته است، با نام مسجد آبی در جهان شناخته می شود.

مسجد آبی استانبول که در قرن هفدهم ساخته شده است ، دارای شش مناره است که به آسمان برافراشته می شوند و تعدادی گنبد آراسته که حضور باشکوه و جواهری مانند آن را تشکیل می دهد. مسجد آبی مشهور به کاشی های آبی اوزنیک است که فضای داخلی آن را زینت می دهند ، عکاسی ترین مکان دیدنی ترکیه است.

راهنمای سفر به شیراز

در حالی که این هنوز یک مسجد فعال است و فقط نمازگزاران می توانند از در اصلی آن وارد شوند ، بازدیدکنندگان در خارج از اوقات نماز روزانه مورد استقبال قرار می گیرند. در حالی که فضای داخلی آن از ویژگی های معماری به نمایش می گذارد ، گرفتن نمای بیرونی از پشت بام های اطراف شهر به عکاسان اجازه می دهد تا در هنگام برخورد نور ملایم یا طلوع و غروب به دیوارهای آن ، مسجد را به هم بزنند.

مسجد نصیر الملک در شیراز ، ایران

 

مسجد نصیر الملک در شیراز ، ایران

مسجد نصیر الملک در شیراز ، ایران

مسجد نصیر الملک در شیراز ، ایران ، معروف به مسجد صورتی نصیر الملک که در شیراز ، ایران واقع شده است ، به دلیل زیبایی کلیدوسکوپی خود شناخته شده است. فضای داخلی مسجد که به نور و عبادت اجازه می دهد در هم تنیده شوند ، در طراحی یک شاهکار است.

به دستور میرزا حسنعلی نصیر الملک ، ارباب خاندان قاجار ، تاریخچه مسجد به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. ساخت آن 12 سال طول کشید و در سال 1888 به پایان رسید. پنجره های شیشه ای رنگی نصیر الملک با تابش نور خورشید صبح می تواند کف فرش شده و دیوارهای اطراف آن را با تمام زیبایی رنگارنگ زنده کند.

مسجد حسن دوم در کازابلانکا ، مراکش

مسجد حسن دوم در کازابلانکا ، مراکش

مسجد حسن دوم در کازابلانکا ، مراکش

مسجد حسن دوم که در کازابلانکا ، مراکش واقع شده است ، یکی از بزرگترین مساجد آفریقا است. این بنا توسط یک معمار فرانسوی ساخته شده است ، در مدت شش سال ساخته شده و در سال 1993 درهای خود را به روی نمازگزاران باز کرده است. مسجد حسن دوم که با فرار از اقیانوس بیرون می رود ، یک اثر هنری منبت کاری است.

دیوارهای مرمری و منار پیچیده آن که 210 متر طول دارد باعث می شود که در مراکش حتماً باید از آن دیدن کنید. افراد غیرمسلمان هنوز هم می توانند در خارج از وقت نماز به مسجد مراجعه کنند و از آنها دعوت می شود تا در تورهای چند زبانه شرکت کنند تا درباره تاریخ ، فرهنگ و صنعتگری بیشتر بدانند

مسجد جامع مکه(مسجدالحرام)

مسجد جامع مکه(مسجدالحرام)

مسجد جامع مکه(مسجدالحرام)

معروف به مسجدالحرام ، مقدس ترین مکان مقدس در فرهنگ اسلامی است. این بزرگترین مسجد در عربستان سعودی واقع شده است و همچنین یکی از قدیمی ترین مساجد است. مسجد با توانایی اسکان میلیون ها نمازگزار در هر زمان ، به طور شگفت انگیزی یکی از بزرگترین بناهای جهان است.

مسجدالحرام یا مسجد اعظم، بزرگ‌ترین مسجد جهان اسلام و قبله‌گاه مسلمانان است. مسجدالحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی قرار دارد. بنابر آموزه‌های اسلام هر انسان و موجود زنده‌ای که وارد آن شود ایمن است و نباید به او آسیب رسانده شود.

مسجد سلطان عمر علی سیف الدین در بندر سری بگاوان

مسجد سلطان عمر علی سیف الدین

مسجد سلطان عمر علی سیف الدین

برونئی مسجد سلطان عمر علی سیف الدین در برونئی که بر روی یک تالاب مصنوعی منعکس کننده گنبدهای طلایی آن ساخته شده است ، دارای نمای بیرونی و فتوژنیک است. اطراف مسجد محل تجمع خانواده ها است و همچنین یک نمونه سنگی از یک قایق تشریفاتی mahligai (بارج سلطنتی) قرن 16 در تالاب قرار دارد.

اگرچه ممکن است از بیرون کمی فراتر از حد مجاز به نظر برسد ، اما مسجد سلطان عمر علی سیف الدین فقط در زمان نماز به نمازگزاران اجازه می دهد که داخل شوند. هنوز هم به عنوان یکی از زیباترین مساجد در جنوب شرقی آسیا ایستاده است

جاما مسجد در آگرا هند

جاما مسجد در آگرا هند

جاما مسجد در آگرا هند

جاما مسجد که در دهلی واقع شده است ، بزرگترین مسجد کشور هند است که دارای حیاطی است که می تواند میزبان 25000 نمازگزار باشد. این مسجد که از ماسه سنگ قرمز و مرمر سفید ساخته شده است ، آرامش لحظه ای را در یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان ارائه می دهد.

بازدید کنندگان می توانند وارد مسجد شوند و از پله های باریک یکی از مناره های 40 متری بالا بروند ، اما کسانی که دوربین دارند ، برای به دست آوردن زیبایی مسجد باید هزینه کمی بپردازند.

 

باغ ماژورل مراکش، از زیباترین باغ های جهان

شگفت انگیزترین باغ در جهان باغ ماژورل در مراکش

کشور قزاقستان

مکان های توریستی کشور قزاقستان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا