آیا عاشق شدن برای سلامتی مفید است/6 فوایدعشق

پنج‌شنبه 5 فروردین 1400 موفقیت
فواید شگفت انگیز عاشق شدن

فواید عاشق شدن

یک رابطه‌ی عاشقانه‌ و سالم می‌تواند خاصیت جسمی و روحی فراوانی برای زوجین به‌همراه داشته باشد.

شفت انگیزترین فواید سلامت عشق عبارتند از :فشار خون پایین ، کاهش کمتر سرماخوردگی ، کنترل بهتر استرس ،طول عمر زیاد است.

سلامت شما تحت تأثیر تعدادی از شرایط جسمی ، روحی و عاطفی قرار دارد. عاشق شدن یکی از این عوامل است. عاشق شدن با کسی نه تنها لبخند را بر لب نمی اندازد ، بلکه می تواند ایمنی بدن شما را افزایش داده و سطح استرس را کاهش دهد. عشق می تواند باعث شود شما هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی احساس قدرت بیشتری کنید.

آواز بیتلز  درباره فواید عشق می گوید:

“من به کسی احتیاج دارم که دوست داشته باشم ،” عشق و سلامتی به طرق شگفت انگیزی با هم گره خورده اند. انسانها برای برقراری ارتباط متصل می شوند و وقتی روابط خوبی برقرار می کنیم ، پاداش آنها بسیار زیاد است. اما ما لزوما در مورد عاشقانه خارش ستون فقرات صحبت نمی کنیم.

 

هری رییس ، PhD ، دبیر مشترک دایره المعارف روابط انسانی ، می گوید:

“هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مرحله شدید و پرشور یک عاشقانه جدید برای سلامتی مفید است.” “افرادی که عاشق می شوند می گویند که این احساس همزمان فوق العاده و آزار دهنده است.” همه آن فراز و نشیب ها می توانند منبع استرس باشند.

 

فواید شگفت انگیز عاشق شدن

فواید شگفت انگیز عاشق شدن

فواید شگفت انگیز عاشق شدن

در اینجا چند دلیل مفید بودن عشق برای سلامتی شما آورده شده است.

۱-عمر طولانی تری داشته باشید:

عشق به مبارزه با استرس کمک می کند و از این رو به کاهش اثرات مضر استرس کمک می کند. استرس محرک مستقیم بسیاری از بیماری های مهلک مانند حمله قلبی و مغزی است و بنابراین ، عاشق بودن خطر ابتلا به چنین بیماری هایی را کاهش می دهد. مطالعات همچنین نشان داده است که هنگام عاشقی ، فرد مراقبت بیشتری از خود می کند و از این رو کمتر در معرض تصادف ، خشونت و غیره است ، بنابراین عشق ورزیدن می تواند به شما طول عمر بیشتری بدهد و احتمال مرگ زودرس را کاهش دهد.

 

۲-ممکن است در معرض خطر کمتری از بیماری های سبک زندگی باشید:

همراه با تقویت ایمنی ، عشق می تواند سبک زندگی شما را نیز بهبود بخشد. به جای مایکروفر یک شام تلویزیونی ، یک فرد عاشق احتمالاً یک وعده غذایی سالم با شریک زندگی خود بخورد و نسبت به رژیم غذایی خود آگاهی بیشتری داشته باشد. عاشق بودن همچنین باعث می شود که بخواهید زیبا به نظر برسید ، ورزش را تشویق می کند. با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ، می توانید شانس ابتلا به بیماری های سبک زندگی مانند دیابت و چاقی را کاهش دهید. زندگی با شخصی که دوستش دارید نیز می تواند باعث کاهش مصرف الکل و نیکوتین شود و از این رو شما را در برابر اثرات بد آنها محافظت کند.

موفقيت بدون اعتماد به نفس، هرگز! - موفقیت

 

۳-عاشق شدن از افسردگی محافظت می کند:

همراهی و عشق برای سلامتی روان فرد مفید است. عشق می تواند به ثبات احساسات کمک کند و شما را از افسردگی دور کند. با زندگی با کسی ، شخص فرصتی برای عقب نشینی در خود ندارد و همیشه می تواند به داشتن شخصی برای گفتگو اعتماد کند. با به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود با شخص دیگر ، کنترل شرایط دشوارتر می شود و باعث استرس و افسردگی کمتری می شود.

 

۴-عاشق شدن  می تواند به شما کمک کند تا جوان تر به نظر برسید:

همانطور که قبلا ذکر شد ، عاشق بودن می تواند باعث شود شما از خود مراقبت بهتری داشته باشید. اغلب گفته می شود که یک فرد عاشق “می درخشد”. به طور خلاصه ، عاشق بودن شما را خوشحال می کند و این باعث آزاد شدن هورمون های شادی می شود که به دفع سموم کمک می کنند و از پیری زودرس جلوگیری می کنند. وقتی عاشق هستید ، ممکن است متوجه شوید که موهای شما سالم و براق به نظر می رسند.

 

۵. باعث کاهش استرس می‌شود

خیلی‌ها معتقدند که «ازدواج است و هزار دردسر!»، اما مطالعات نشان داده است که افراد متأهل نسبت به همتایان مجردشان استرس کمتری دارند. طبق نتایج یک بررسی که توسط پژوهشگران دانشگاه شیکاگو انجام شد، میزان «کورتیزول» (هورمون استرس) در خون کسانی که ازدواج کرده‌اند یا در یک رابطه‌ی متعهدانه به‌سر می‌برند، کمتر است. به‌گفته‌ی پژوهشگران، این نتایج نشان می‌دهد که مجردها در مواجهه با استرس‌های روانی آسیب‌پذیرترند. همچنین شواهد بسیاری حاکی از آن است که ازدواج و به‌طورکلی حمایت اجتماعی به مقابله با استرس کمک می‌کند.

 

۶. باعث کاهش احساس درد می‌شود

وقتی به عکس‌ عشق‌شان خیره می‌شوند، می‌توانند درد کمتری را نسبت به کسانی‌که عاشق نیستند، احساس کنند. در این بررسی پژوهشگران دریافتند که سیستم دوپامین که هنگام عشق‌وعاشقی فعال می‌شود، نوعی مسکِّن طبیعی در بدن ایجاد می‌کند که کاهنده‌ی شدت درد است.

 موفقیت در عشق

 موفقیت در عشق/10 نکته برای موفقیت در عشق

مثبت اندیشی و راهکار های ان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا