بدبختی ومصیبت/7 درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

یکشنبه 14 شهریور 1400 روانشناسی ، موفقیت
۷ درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

۷ درس ارزشمند از بدبختی ومصیبت

انسان همواره در زندگی گرفتار بدبختی ومصیبت های گوناگونی است؛ دردها و رنج هایی که برخی از آنها ریشه در آزمون الهی و ابتلائات و امتحانات خداوندی دارد و برخی دیگر ریشه در گناهان و خطاهای انسانی.

 :زمانی که در زندگی‌تان با مصیبت یا گرفتاری رو به رو می‌شوید، واکنش سریع شما چیست؟ اگر شما هم مثل بیشتر مردم باشید، اولین کاری که میل به انجام آن دارید گله و شکایت کردن است. «چرا این مصیبت باید بر سر من می‌آمد؟ حالا باید چه کار بکنم؟ همه برنامه‌هایمبه هم ریخت!» این واکنشی طبیعی است.

با وجود این، پس از این که یاس و ناامیدی‌های اولیه از بین می‌رود، شما حق انتخاب دارید. یا می‌توانید در مصیبت غلت بخورید و به ابعاد منفی موقعیتتان بپردازید، یا مزایا و درس‌هایی را بیابید که آن مشکل عرضه می‌دارد.

 

سخن جلف کلر:

مصیبت توانایی های بالقوه اما پنهان ما را آشکار مسازد

 

***********************************************

در اینجا بیایید هفت راهی را بررسی کنیم که در آن مصیبت به ما خدمت می کند.

۱-مصیبت به ما ژرف‌نگری می‌دهد

زمانی که شما از یک بیماری مرگ‌بار نجات یافته‌اید، دیگر لاستیکی پنچر یا سقفی سوراخ‌دار، عذاب‌آور به نظر نمی‌آید. شما قادرید در برابر ناراحتی‌های پیش پا افتاده‌ی زندگی روزانه قد علم کنید و بر مسائل مهم‌تر در زندگی‌تان متمرکز شوید.

 

۲-مصیبت به ما می‌آموزد که شکرگزار باشیم

از درون مشکلات و سختی‌ها، به خصوص آن مشکلاتی که فقدان و محرومیت در بر دارند، شما شناخت عمیق‌تری نسبت به ابعاد مختلف زندگی‌تان کسب می‌کنید. این موضوع پیش پا افتاده است ولی حقیقت دارد، شما اغلب تا زمانی که چیزی را از شما نگیرند قدر آن را نمی‌دانید.

وقتی که شما آب گرم ندارید ناگهان به ارزش آب گرم پی می‌برید. تا زمانی که مریض نشوید برای سلامتی اهمیت قائل نیستید. آدم دانا به روی نعمت‌ها تمرکز می‌کند، حتی پس از آنکه دوران فقدان و محرومیت را گذرانده باشد.

به یاد داشته باشید، ما همیشه در جهت افکار غالبمان حرکت می‌کنیم، بنابراین، به روی آنچه دارید تمرکز کنید و شکرگزار باشید تا حتی چیزهای بهتر بیشتری را به زندگی‌تان وارد کنید.

 

۳-مصیبت توانایی‌های بالقوه، اما پنهان ما را آشکار می‌سازد

بعد از پشت سر گذاشتن امتحانی دشوار یا غلبه بر یک مانع، شما از نظر احساسی قوی‌تر می‌شوید. ظرفیت شما نیز مطابق آن مشکل افزایش می‌یابد. سپس زمانی که مانع بعدی آشکار می‌شود، با آمادگی بیشتری با آن رو به رو خواهید شد.

مشکلات بهترین‌های وجود ما را آشکار می‌سازد- توانایی‌هایی را کشف می‌کنیم که هرگز نمی‌دانستیم در اختیار داریم. بسیاری از ما این توانایی‌ها را کشف نمی‌کردیم اگر زندگی ما را مجبور به گذر از زمین ناهموار نمی‌کرد.

مصیبت و بلا، قدرت و توانایی‌هایتان را به شما نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند که این توانایی‌ها را گسترش دهید. حتی فراتر از آنچه هستند.می توان این طور نتیجه گرفت که رو به رو شدن با مصیبت یکی از بهترین فرصت های ممکن برای کشف استعدادهای درونی و پنهان است.

نکات مثبت بدبختی و مصیبت

نکات مثبت بدبختی و مصیبت

نکات مثبت بدبختی و مصیبت

۴-مصیبت ما را برمی‌انگیزد تا تغییراتی به وجود آوریم و اقدام کنیم

بیشتر مردم به الگوهایی قدیمی و آشنا وابسته شده‌اند بدون توجه به این که چقدر زندگی‌شان دردناک و خسته‌کننده شده است. اغلب یک بحران یا مجموعه‌ای از مشکلات موجب می‌شود تا در آن‌ها تغییر ایجاد شود. بیشتر اوقات، مشکلات هستند که به شما نشان می‌دهند در مسیر درست قرار ندارید و به اقدامی اصلاحی نیاز دارید.

 

۵-مصیبت به ما درس‌هایی باارزش می‌آموزد

مثال شغلی را که با شکست مواجه شده است، در نظر داشته باشید، یک سرمایه‌گذار ممکن است از این مسئله درسی بیاموزد که او را قادر سازد در ماجرای بعدی به نحوی چشم‌گیر موفق شود.

 

۶-مصیبت دری جدید باز می‌کند

رابطه‌ای پایان می‌یابد و شما وارد رابطه‌ای رضایت‌بخش‌تر می‌شوید. شما شغلتان را از دست می‌دهید و شغل بهتری پیدا می‌کنید. در این جملات، «مشکل» به هیچ وجه مشکل نیست، بلکه فرصتی در لباس مبدل است. دری در زندگی‌تان بسته شده است اما در بهتری وجود دارد که در انتظار باز شدن است.

 

۷-مصیبت موجب اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود

هنگامی که شما تمام شجاعت و اراده‌ی خود را برای غلبه بر یک مانع فرا می‌خوانید، احساس توانمندی می‌کنید و اعتماد به نفس به دست می‌آورید. شما احساس لیاقت بیشتری می‌کنید و این احساس‌های مثبت را به فعالیت‌های بعدی انتقال می‌دهید.

 

 

 

self confidence

5 راه برای بالا بردن اعتماد به نفس/ self confidence

zanan alfa

زنان آلفا / دوست داری زن آلفا باشی یا زن بتا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا