بیوگرافی مارک زاکربرگ جوان‌ترین میلیاردر جهان

شنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۹ بیوگرافی
مارک زاکربرگ

نام:مارک زاکربرگMark Elliot Zuckerberg

متولد: ۱۴ مه ۱۹۸۴

ملیت :آمریکایی

همسر :پرسیلا چان

دارایی خالص:۷۴ میلیارد دلار تا (۲۰۱۹)

دین :یهودیت

دانشگاه: هاروارد

مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک به عنوان اولین کارآفرین ثروتمند زیر ۴۰ سال، ششمین فرد موفق قدرتمند جهان، سومین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی وششمین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶ از سوی فوربس شناخته شده است.

young mark

زندگینامه:

مارک الیوت زاکربرگ (متولد ۱۴ مه ۱۹۸۴) برنامه‌نویس رایانه و یکی از مؤسسان وبگاه شبکه اجتماعی آنلاین فیس‌بوک در آمریکا است.

او همسر، که ثروتش را شخصاً کسب کرده معرفی کرده.

او در شهر کوچک وایت پلینز نیویورک، در یک خانواده تحصیل‌کرده به دنیا آمد. او چهارمین فرزند و تنها پسر ادوارد زاکربرگ دندان‌پزشک و کارن کمپنر روانشناس بود. سه خواهر بزرگ او رندی، دانا و امیل زاکربرگ بودند.

او به عنوان یک دانشجوی دانشگاه هاروارد با کمک دانشجویان علوم کامپیوتر به خصوص پشتوانهٔ «اندرو مک‌کالم»، «داستین موسکوویتز» و «کریس هاگز» اقدام به تأسیس این وبگاه کرد. او اکنون به عنوان مدیر اجرایی در فیس‌بوک فعالیت می‌کند.

دوران کودکی و نوجوانی مارک زاکربرگ

مارک از همان دوران ابتدایی به برنامه نویسی علاقمند شد و معتقد بود که دنیا به ۲ دسته بین برنامه نویسان و کاربران تقسیم شده است. این طرز فکر برای زمانی بود که مارک زاکربرگ، پسری ده ساله بود و اولین کامپیوتر Quantex 486DX خود را خریده بود.

مارک زاکربرگ که در کودکی بسیار باهوش بود در ۱۲ سالگی با استفاده از برنامه بیسیک آتاری یک برنامه پیام‌ رسانی بنام زوکنت درست کرد.

والدین مارک برای همگام شدن با علاقه رو به رشد وی به کامپیوتر یک معلم خصوصی به نام دیوید نیومن را استخدام کردند که هفته ای یکبار به منزلشان می آمد و با مارک کامپیوتر کار می کرد.

بعدها نیومن در مصاحبه اش با خبرنگاران اظهار داشت: جلو افتادن از زاکربرگ اعجوبه که همزمان کلاس هایی را هم در کالج Mercy می گذراند ابدا برایم ساده نبود.

مارک زاکربرگ در دوران دبیرستان، به آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر رفت و در رشته‌های علوم ادبیات نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرد،

اما او فقط یک نابغه رایانه نبود. مارک زاکربرگ عاشق ادبیات باستانی روم و یونان از جمله اودیسه بود و به کاپیتان تیم شمشیربازی دبیرستان خود تبدیل شد.

 

تحصیل در هاروارد و کشف فیسبوک

 

مارک زاکربرگ کمی پس از شروع تحصیلاتش در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۲، اعتبار زیادی به عنوان یک برنامه نویس متبحر برای خود دست و پا کرد. مارک زاکربرگ با چند تن از دوستانش پروژه فیس بوک را راه اندازی کرد و در سال دوم دانشگاه انصراف داد و تا تمام وقت روی آن کار کند، بطوریکه تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی شمار کاربران وبسایتش به یک میلیون نفر رسید.

در فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی زاکربرگ همراه با چند دانشجوی هم اتاقی اش، ادواردو ساورین، کریس هیوز، داستین موسکوویتز، شبکه اجتماعی فیسبوک را راه اندازی کردند. آن‌ها فیسبوک را از اتاق خوابگاه‌شان در دانشگاه هاروارد راه اندازی نمودند و سپس شروع به معرفی آن به دانشجویان سایر دانشکده‌ها نمودند. بعداً فیسبوک به سرعت گسترش یافت به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک بالغ بر یک میلیارد نفر بود. در حال حاضر این رقم متجاوز از ۱٫۵ میلیارد نفر می‌باشد. زاکربرگ تا به حال در چندین مورد از طرف افراد شامل همان گروه اولیه در مورد سهم شان از فیسبوک مورد اتهام قرارگرفته‌است.

 

marriage

زندگی شخصی

زاکربرگ نخستین بار در سال ۲۰۰۳ با پریسیلا چان ملاقات کرد. چان متولد بوستون آمریکا بود و پدر و مادرش از پناهندگان ویتنامی–چینی بودند. چان از اولین افرادی بود که به فیس‎بوک پیوست؛ یعنی درست یک روز پس از راه‌اندازی رسمی این شرکت به عضویت آن درآمد. در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ با پریسیلا چان در پالوآلتوی کالیفرنیا ازدواج کرد و در دسامبر سال ۲۰۱۵ آن‌ها اعلام کردند که صاحب دختری به نام ماکسیما چان زاکربرگ شده‌اند.

مارک زاکربرگ و همسرش در نامه ای سرگشاده ای که برای فرزندشان نوشتند، اعلام کردند ۹۹ درصد از سهامشان در فیسبوک را به خیریه خواهند داد.

مارک زاکربرگ و پرسیلا چان در این نامه نوشتند: ما متعهد هستیم که سهم کوچکی را برای ایجاد جهانی بهتر برای کودکان ادا نماییم و به همین خاطر ۹۹ درصد از سهام فیسبوک مان را که هم اکنون ارزشی برابر با ۴۵ میلیارد دلار دارد در طول حیات خود برای نسل های آتی صرف خواهیم کرد.

 

سرمایۀ مارک زاکربرگ

بیوگرافی مارک زاکربرگ

ثروت مارک زاکربرگ حدود ۷۳٫۸ میلیارد دلار آمریکاست. او ۵۰ کمپانی دیگر نیز دارد، از جمله WhatsApp، Instagram، Oculus VR و غیره.

خودروی مارک زاکر برگ آکورای تی.اس.ایکس است که ۴۰۰۰۰ دلار قیمت دارد. همچنین یک وی.دابلیو ولف جی.تی.آی به قمیت ۳۰۰۰۰ دلار و یک هوندار به قیمت ۱۹۴۳۵ دلار دارد. یکی دیگر از ماشین‌های او پاگانی هوایرا است که یک سوپر ماشین محسوب می‌شود و ۱٫۴ میلیون دلار قیمت دارد.

خانه مارک زاکربرگ در پالو آلتوی کالیفورنیا است که ۷ میلیون دلار قیمت دارد. مساحت این خانه ۵۰۰۰ متر است. او همچنین چهار خانۀ دیگر در اطراف آن دارد که ارزش آن‌ها نیز ۳۰ میلیون دلار است. او در نئو ولیِ سانفرانسیسکو خانه‌ای دارد که ارزش آن ۱۰ میلیون دلار است. در جزایر کائوای در هاوایی ۷۰۰ آکر (هر آکر برابر است با ۴۰۴۷ متر مربع) زمین دارد که ارزش آن ۱۰۰ میلیون دلار است. مارک زاکربرگ همچنین مالک سواحل شن سفید، کارخانۀ نیشکر و یک مزرعۀ ارگانیک نیز است.

مهراد هیدن

 Bill Gates

بیو گرافی بیل گینس ثروتمند ترین مرد جهان

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا