بیوگرافی مارک زاکربرگ و همسرش

سه‌شنبه 31 خرداد 1401 بیوگرافی
مارک زاکربرگ

بیوگرافی مارک زاکربرگ خالق فیسبوک

چکیده بیو گرافی مارک زاکربرگ

نام: مارک زاکربرگ

نام اصلی: مارک الیوت زاکربرگ

نام به انگلیسی: Mark Elliot Zuckerberg

متولد: ۱۴ مه ۱۹۸۴

ملیت: آمریکایی

نژاد: آلمانی- اتریشی

همسر: پرسیلا چان

دارایی خالص: ۱۲۳ میلیارد دلار (۲۶ اکتبر ۲۰۲۱)

دین: یهودیت

دانشگاه: دانشگاه هاروارد (ترک تحصیل)

 

بیوگرافی مارک زاکربرگ

بیوگرافی مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک زاکربرگ، پایه‌گذار وسیع‌ترین شبکه اجتماعی جهان، برای بسیاری از ساکنان کره زمین چهره‌ای شناخته شده و شخصیتی تحسین‌برانگیز است.

 زاکربرگ برنامه‌نویس رایانه و یکی از مؤسسان وبگاه شبکه اجتماعی آنلاین فیس‌بوک در آمریکا است.

مارک الیوت زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک به عنوان اولین کارآفرین ثروتمند زیر ۴۰ سال، ششمین فرد موفق قدرتمند جهان، سومین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی وششمین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶ از سوی فوربس شناخته شده است.

 

مارک زاکربرگ متولد چه سالی است؟

مارک زاکربرگ زادهٔ ۱۴ مه ۱۹۸۴ او در شهر کوچک وایت پلینز نیویورک، بدنیا آمد.

خانواده مارک زاکربرگ

در یک خانواده تحصیل‌کرده به دنیا آمد. او چهارمین فرزند و تنها پسر ادوارد زاکربرگ دندان‌پزشک و کارن کمپنر روانشناس بود. مارک تنها فرزند پسر تحصیلکرده ی این خانواده بود. پدر مارک، ادوارد زاکربرگ دندانپزشک و مادرش کارن زاکربرگ روانپزشک هستند.

مارک زاکربرگ و سه خواهر او با نام های آریل (Arielle)، رندی (Randi) و دونا (Donna) در دابزفری بزرگ شدند.

کودکی مارک زاکربرگ

کودکی مارک زاکربرگ

دوران کودکی و نوجوانی مارک زاکربرگ

مارک از همان دوران ابتدایی به برنامه نویسی علاقمند شد و معتقد بود که دنیا به ۲ دسته بین برنامه نویسان و کاربران تقسیم شده است. این طرز فکر برای زمانی بود که مارک زاکربرگ، پسری ده ساله بود و اولین کامپیوتر Quantex 486DX خود را خریده بود.

مارک زاکربرگ وقتی تنها دوازده سال داشت، با استفاده از Atari BASIC نوعی برنامه پیام رسان به نام زاکنت را توسعه داد و آن را در اختیار پدرش قرار داد تا در مطب استفاده کند. به این ترتیب منشی پدر دیگر لازم نبود نام بیمار بعدی که وارد اتاق می شود را داد بزند و با استفاده از برنامه دکتر را از این بابت باخبر می کرد.

والدین مارک برای همگام شدن با علاقه رو به رشد وی به کامپیوتر یک معلم خصوصی به نام دیوید نیومن را استخدام کردند که هفته ای یکبار به منزلشان می آمد و با مارک کامپیوتر کار می کرد.

بعدها نیومن در مصاحبه اش با خبرنگاران اظهار داشت: جلو افتادن از زاکربرگ اعجوبه که همزمان کلاس هایی را هم در کالج Mercy می گذراند ابدا برایم ساده نبود.

مارک زاکربرگ در دوران دبیرستان، به آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر رفت و در رشته‌های علوم ادبیات نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرد،

اما او فقط یک نابغه رایانه نبود. مارک زاکربرگ عاشق ادبیات باستانی روم و یونان از جمله اودیسه بود و به کاپیتان تیم شمشیربازی دبیرستان خود تبدیل شد.

 

بیوگرافی مارک زاکربرگ

بیوگرافی مارک زاکربرگ

تحصیل در هاروارد و کشف فیسبوک

مارک زاکربرگ کمی پس از شروع تحصیلاتش در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۲، اعتبار زیادی به عنوان یک برنامه نویس متبحر برای خود دست و پا کرد. مارک زاکربرگ با چند تن از دوستانش پروژه فیس بوک را راه اندازی کرد و در سال دوم دانشگاه انصراف داد و تا تمام وقت روی آن کار کند، بطوریکه تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی شمار کاربران وبسایتش به یک میلیون نفر رسید.

او به عنوان یک دانشجوی دانشگاه هاروارد با کمک دانشجویان علوم کامپیوتر به خصوص پشتوانهٔ «اندرو مک‌کالم»، «داستین موسکوویتز» و «کریس هاگز» اقدام به تأسیس این وبگاه کرد. او اکنون به عنوان مدیر اجرایی در فیس‌بوک فعالیت می‌کند.

مارک زاکربرگ دانشگاه هاروارد

مارک زاکربرگ دانشگاه هاروارد

در فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی زاکربرگ همراه با چند دانشجوی هم اتاقی اش، ادواردو ساورین، کریس هیوز، داستین موسکوویتز، شبکه اجتماعی فیسبوک را راه اندازی کردند. آن‌ها فیسبوک را از اتاق خوابگاه‌شان در دانشگاه هاروارد راه اندازی نمودند و سپس شروع به معرفی آن به دانشجویان سایر دانشکده‌ها نمودند. بعداً فیسبوک به سرعت گسترش یافت به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک بالغ بر یک میلیارد نفر بود. در حال حاضر این رقم متجاوز از ۱٫۵ میلیارد نفر می‌باشد. زاکربرگ تا به حال در چندین مورد از طرف افراد شامل همان گروه اولیه در مورد سهم شان از فیسبوک مورد اتهام قرارگرفته‌است.

 

 

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

زاکربرگ اولین بار در سال ۲۰۰۳ با همسرش پریسیلا چان ملاقات کرد. چان متولد بوستون آمریکا بود و پدر و مادرش از پناهندگان ویتنامی–چینی بودند. چان از اولین افرادی بود که به فیس‎بوک پیوست؛ یعنی درست یک روز پس از راه‌اندازی رسمی این شرکت به عضویت آن درآمد. در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ با پریسیلا چان در پالوآلتوی کالیفرنیا ازدواج کرد و در دسامبر سال ۲۰۱۵ آن‌ها اعلام کردند که صاحب دختری به نام ماکسیما چان زاکربرگ شده‌اند.

همسر وفرزند مارک زاکربرگ

همسر وفرزند مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ و همسرش در نامه ای سرگشاده ای که برای فرزندشان نوشتند، اعلام کردند ۹۹ درصد از سهامشان در فیسبوک را به خیریه خواهند داد.

مارک زاکربرگ و پرسیلا چان در این نامه نوشتند: ما متعهد هستیم که سهم کوچکی را برای ایجاد جهانی بهتر برای کودکان ادا نماییم و به همین خاطر ۹۹ درصد از سهام فیسبوک مان را که هم اکنون ارزشی برابر با ۴۵ میلیارد دلار دارد در طول حیات خود برای نسل های آتی صرف خواهیم کرد.

 

سرمایۀ مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

ثروت مارک زاکربرگ حدود ۱۲۳ میلیارد دلار (۲۶ اکتبر ۲۰۲۱) میلیارد دلار آمریکاست. او 50 کمپانی دیگر نیز دارد، از جمله WhatsApp، Instagram، Oculus VR و غیره.

خودروی مارک زاکر برگ آکورای تی.اس.ایکس است که 40000 دلار قیمت دارد. همچنین یک وی.دابلیو ولف جی.تی.آی به قمیت 30000 دلار و یک هوندار به قیمت 19435 دلار دارد. یکی دیگر از ماشین‌های او پاگانی هوایرا است که یک سوپر ماشین محسوب می‌شود و 1.4 میلیون دلار قیمت دارد.

خانه مارک زاکربرگ در پالو آلتوی کالیفورنیا است که 7 میلیون دلار قیمت دارد. مساحت این خانه 5000 متر است. او همچنین چهار خانۀ دیگر در اطراف آن دارد که ارزش آن‌ها نیز 30 میلیون دلار است. او در نئو ولیِ سانفرانسیسکو خانه‌ای دارد که ارزش آن 10 میلیون دلار است. در جزایر کائوای در هاوایی 700 آکر (هر آکر برابر است با 4047 متر مربع) زمین دارد که ارزش آن 100 میلیون دلار است. مارک زاکربرگ همچنین مالک سواحل شن سفید، کارخانۀ نیشکر و یک مزرعۀ ارگانیک نیز است.

شکایت حقوقی از فیسبوک

در سال ۲۰۰۶ برادران وینکلووس و دیویا نارندرا، زاکربرگ را به سرقت ایده‌ی خود متهم کردند. آن‌ها ادعا می‌کردند مارک را برای تکمیل پروژه هاروارد کانکشن استخدام کرده‌اند؛ ولی او به تعهداتش عمل‌ نکرده و در افتتاح فیسبوک از منبع اصلی اطلاعاتی آن‌ها استفاده کرده است.

مارک زاکربرگ از رسانه‌ها خواست این شکایت را منتشر نکنند. او به روزنامه‌نگاران نشان داد چه فعالیت‌هایی برای هارواردکانکشن انجام داده است و اینکه این شبکه اجتماعی هیچ رابطه‌ای با فیسبوک ندارد. در اقدامی غیراخلاقی، یکی دیگر از دانشجویان هاروارد به نام جان تامسون مدعی شد تأسیس فیسبوک یکی از ایده‌های او بوده و با انتشار این مطلب در روزنامه‌ها زاکربرگ را به‌شدت رنجاند.

شکایت حقوقی از فیسبوک

شکایت حقوقی از فیسبوک

دوقلوهای وینکلووس و نارندرا پرونده‌ای علیه مارک زاکربرگ به راه انداختند؛ اما دادگاه ادعای آن‌ها را رد کرد. در سال ۲۰۰۹ زاکربرگ حاضر شد برای حل‌وفصل ماجرای دادگاه، مبلغ ۴۵ میلیون دلار (۲۰ میلیون دلار نقد و باقی آن از سهام فیسبوک) به هاروارد کانکشن که حالا کانکت یو نام داشت بپردازد و به‌این‌ترتیب پرونده بسته شد. در آن زمان کانکت یو کمتر از صد هزار کاربر و فیسبوک بیش از صد و پنجاه میلیون مخاطب داشت.

دوقلوهای وینکلووس که هنوز آرام نشده بودند، شکایت دیگری را به دادگاه تجدید نظر تسلیم کردند؛ ولی دادگاه درخواست محاکمه مجدد را نپذیرفت. وکیل آن‌ها مدعی بود این تصمیم دادگاه درست نیست و مارک زاکربرگ در سال ۲۰۰۸ اطلاعات نادرستی در مورد ارزش مالی فیسبوک به دادگاه ارائه کرده است.

در ۱۷ می ۲۰۱۱ آن‌ها دعوی دیگری علیه مارک زاکربرگ به دیوان عالی کشور تسلیم کردند که آخرین تلاش آن‌ها برای برگزاری دادگاه تجدید نظر بود.

حقایق جالب درباره مارک زاکر برگ

حقایق جالب در مورد زاکربرگ مطرح کرده است که جالب دانستیم تعدادی از آنها را با شما هم در میان بگذاریم.

 1. مارک زاکربرگ کوررنگی قرمز و سبز دارد. او در دیدن و تشخیص این دو رنگ مشکل دارد و احتمالا به همین دلیل است که رنگ غالب در پلت‌فرم فیس‌بوک٬ آبی است.
 2. مارک زاکربرگ تقریبا هر روز تی‌شرت معروف خاکستری که لوگوی فیس‌بوک دارد٬می پوشد. او می‌گوید سرش بسیار شلوغ است و نمی‌تواند صبح‌ها برای انتخاب لباس وقت زیادی صرف کند.
 3. زاکربرگ گیاه‌خوار است. او اعلام کرده است فقط در صورتی گوشت حیوانی می خورد که خودش آن حیوان را کشته باشد.اما در فهرست صفحاتی که او در فیس‌بوک لایک کرده است٬ نام «مک‌دونالد» را هم می‌توان دید.
 4. مارک یک سگ پاکوتاه سفید و مشهور به نام Beast دارد. سگ او در فیس‌بوک بیش از ۱/۵ میلیون طرفدار دارد.
 5. هر جای فیس‌بوک اگر کاراکترهای [۴:۰]@ را در کامنتی وارد کنید و اینتر را بزنید٬ نام او ظاهر خواهد شد.
 6. درآمد سالانه مارک زاکربرگ فقط از فیس‌بوک بیش از ۵۰۰ هزار دلار است. او با جت خصوصی سفر می‌کند.
 7. رئیس شبکه اجتماعی فیس‌بوک، نهمین ثروتمند بزرگ جهان تکنولوژی است.
 8. مراسم ازدواج بسیار مختصر برگزار شد و تنها 100 میهمان دعوت شدند. برای این میهمان ها غذاهای مکزیکی و ژاپنی آماده شده بود که رستوران Fuki Sushi که بسیار مورد توجه این زوج بود، غذاها را تهیه کرد. هر پرس غذای مکزیکی برای میهمان ها با هزینه ای بالغ بر 7.50 دلار آماده شد و دسر هم شکلات هایی به شکل سر موش بود که هرکدام از آنها با هزینه سه دلار مهیا شد. زاکربرگ مراسم ازدواج خود را با حداقل هزینه برگزار کرد.
 9. براساس گزارشی که در روزنامه بیزنس آینسایدر منتشر شد، زاکربرگ در خانه یا محل کار خود تلویزیون ندارد.
 10.  او علاقه زیادی به «اندی سامبرگ» کمدین آمریکایی دارد و سری برنامه های SNL او را دنبال می کند. زاکربرگ در این خصوص روی صفحه شخصی خود توضیح داد: «من یکی از هواداران پروپاقرص اندی سامبرگ هستم. به نظر من کارهای او بسیار جالب است». سامبرگ از این اتفاق بسیار حوشحال شده و چندی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی این مساله را موجب افتخار خود دانست.
 11.   او می گوید یکی از بزرگترین مسایلی که همواره ذهنش را درگیر کرده، این جمله آلبرت انیشتین بوده است: «همه چیز را تا آنجایی که می توانید ساده کنید، اما ساده ترین حالت ممکن را برای آنها ارایه ندهید.»

 

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

بیوگرافی ساسی مانکن خواننده ایرانی

کیم کارداشیان

کیم کارداشیان | زندگی خصوصی کیم کارداشیان و همسرش

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا