7 مراحل که باید برای سالم نگه داشتن کلیه های خود بدانید

چهارشنبه 19 آذر 1399 سلامت
راه سالم نگه داشتن کلیه

راه سالم نگه داشتن کلیه

 کلیه یکی از اجزای حیاتی بدن و عملکرد آن، در سلامت عمومی و کلی بدن بسیار حائز اهمیت است
اگر نگران سلامتی خود هستید ، مهم است که کلیه های خود را از چندین بیماری مضر محافظت کنید.
انواع مختلفی از اختلالات کلیوی وجود دارد که اگر از کلیه های شما به خوبی مراقبت نشود ممکن است ایجاد شود. این ممکن است شامل اضافه بار سموم ، نارسایی حاد کلیه ، بیماری مزمن کلیه و بیماری کلیه در مرحله نهایی باشد. سرطان کلیه یکی دیگر از تهدیدهای مهلک است.

وظایف کلیه

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلتر، بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌ها با دفع مواد ناخواسته توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

راه سالم نگه داشتن کلیه

راه سالم نگه داشتن کلیه

راه سالم نگه داشتن کلیه

1-آزمایشات خاصی انجام دهید

برای بدست آوردن میزان خواندن BUN یا سطح اوره خون و نیتروژن و کراتینین ، آزمایشات خاصی انجام دهید. میزان فیلتراسیون گلومرولی برآورد شده (EGFR) نیز باید تعیین شود. نمرات بدست آمده از این آزمایشات به شما در مورد وضعیت کلیه های شما در آن زمان می گوید.

2-مقدار مصرف فسفر را کاهش دهید.

وقتی کلیه به درستی کار نکند ، تجمع فسفر احتمالاً زیاد است که باعث ایجاد بیماری های جدی مانند اختلالات قلبی و کلسیفیکاسیون بافت ها می شود. باید از مواد غذایی غنی از فسفر خودداری کنید و از نوشیدن نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

3- میوه بخورید:

شما باید چندین ماده غذایی حامی کلیه را مصرف کنید ، که ممکن است شامل هندوانه ، قره قاط ، کلم ، گل کلم ، بلوبری ، توت فرنگی ، سیب ، سیر ، پیاز و روغن زیتون باشد.

4-لاغر شوید:

چاقی با سرطان کلیه در ارتباط است و بنابراین ، شما باید وزن خوبی داشته باشید. تمرینات منظم را انجام دهید.
چاق بودن هم یکی دیگر از عوامل افزایش فشارخون است و همان‌طور که اشاره شد فشارخون بالا برای کلیه‌ها مضر است.

راه سالم نگه داشتن کلیه

راه سالم نگه داشتن کلیه

راه سالم نگه داشتن کلیه

5-مراقب فشارخون خود باشید:

چک کردن منظم فشارخون دارای مزایایی است و به همین جهت توصیه می‌شود این کار را به طور منظم انجام دهید. معمولاً فشارخون بالا علائمی ندارد که فرد را آگاه سازد. با افزایش فشارخون، احتمال دچار شدن به مشکلات کلیوی، قلب و عروقی افزایش می‌یابد.

6- آب بنوشید:

این یک اقدام معمول برای سم زدایی است و مواد زائد و سموم از بین می روند و به سرعت سلامت کلیه را بهبود می بخشند. معاینات منظم خون و ادرار همراه با صدا بسیار خوب انجام دهید تا بدانید کلیه ها خوب کار می کنند.
نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به عملکرد صحیح و بهتر کلیه‌ها کمک می‌کند. ادرار انسان باید به رنگ کاه باشد. اگر رنگ ادرار از رنگ کاه تیره‌تر باشد، یکی از موارد محتمل دهیدراته یا کم آب بودن بدن است.
 شما باید سیگار را ترک کرده و به هیچ وجه از تنباکو استفاده نکنید زیرا سموم ناشی از نیکوتین به کلیه ها آسیب می رساند.
اگر سیگار می‌کشید به طور کامل ترک کنید. مصرف الکل هم علاوه بر مشکلاتی که بر اجزای مختلف بدن دارد، بر روی کلیه هم تأثیرات منفی بسیاری دارد. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن علاوه بر سایر مشکلات، باعث افزایش فشار خون در انسان می‌شوند.

نکته آخر:

بازدیدکنندگان : ۴۶ نفر
  تنبیه بدنی کودکان

تنبیه بدنی کودکان / 10 عوارض تنبیه بدنی کودکان

ویتامین B1

ویتامین B1 را بیشتر بشناسید/10 عوارض کمبود ویتامین B1

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi