زوال عقل در سگ های سالمند

یکشنبه 26 شهریور 1402 حیوانات
زوال عقل در سگ های سالمند

زوال عقل در سگ های سالمند

به خوبی می‌دانیم که با افزایش سن سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها در معرض مشکلات سلامتی بیشتری قرار می‌گیرند. اما آیا می دانستید که آنها نیز ممکن است از زوال عقل رنج ببرند؟
به گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، زوال عقل سگ که به عنوان اختلال عملکرد شناختی سگ (CCD) نیز شناخته می شود، یک اختلال شناختی است که علائمی مشابه آلزایمر در انسان ایجاد می کند.

Capture 281

حدود نیمی از سگ های بالای 11 سال دارای علائم زوال عقل هستند

طبق گفته انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا (AVMA) علائم بالینی زوال عقل در حدود 50 درصد از سگ های بالای 11 سال دیده می شود.دامپزشکان می گویند که علائم زوال عقل سگ گسترده است و با پیشرفت بیماری از خفیف تا شدید متغیر است. در زیر شایع ترین علائم زوال عقل سگ آورده شده است:

Capture 280
گیجی و سردرگمی

به گفته کارشناسان، ممکن است سگ خود را در حال قدم زدن در خانه ببینید، فراموش کند که کاسه غذا کجاست یا در گوشه ای گیر کند.

Capture 279

نمی توان فهمید کجا هستند

ناتاشا اولبی دامپزشک به سی‌ان‌ان گفت: «یک مشکل کلاسیک سرگردانی و گم شدن زیر میز یا چیزی است، آنها نمی‌توانند اطلاعات را پردازش کنند و بفهمند کجا هستند».

Capture 278

فراموشی رفتارهای آموخته شده

این دامپزشک به سی‌ان‌ان گفت، مانند انسان‌ها، سگ‌های مبتلا به زوال عقل نیز ممکن است رفتارهای آموخته‌شده خود را از دست بدهند، به طوری که می‌تواند منجر به ادرار کردن آنها در داخل خانه، پاسخ ندادن به نام یا فراموش کردن ترفندها شود.

Capture 277

اضطراب

به گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، سردرگمی و سردرگمی اغلب منجر به اضطراب می شود، بنابراین جای تعجب نیست که یکی دیگر از علائم زوال عقل کلاسیک سگ، افزایش اضطراب است.

Capture 276

تغییرات چرخه خواب/بیداری

طبق ژورنال Frontiers in Neuroscience، زوال عقل می تواند ریتم شبانه روزی سگ شما را مختل کند، که می تواند منجر به بی قراری آنها در طول شب و تمایل به خواب در طول روز شود. علاوه بر این، جدیدترین مطالعه در این زمینه که در مجله Frontiers in Veterinary Science منتشر شده است، نشان می‌دهد که سگ‌های مبتلا به زوال عقل بیشتر زمان کمتری را در خواب عمیق و REM (مرحله‌ای که در آن رویاها رخ می‌دهند) سپری می‌کنند، درست مانند افرادی که دارای شرایط مشابه هستند.

تغییرات در شخصیت

کارشناسان همچنین می گویند که ممکن است تغییراتی در شخصیت آنها ایجاد شود. برای مثال، ممکن است پرخاشگرتر یا بازیگوش شوند.

Capture 275
تصور نکنید سگ شما زوال عقل دارد

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که مشاهده این علائم لزوماً نشان دهنده زوال عقل نیست، زیرا بیماری های دیگری نیز وجود دارند که می توانند علائم مشابهی داشته باشند. اولبی دامپزشک به CNN توضیح داد: «درست مانند افراد، سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری متابولیک، عفونت های دستگاه ادراری یا حتی تومورهای مغزی می توانند نشانه های کلاسیک زوال عقل را تقلید کنند.

Capture 274
مراجعه ضروری به دامپزشک

بنابراین اگر مشکوک هستید که سگ شما ممکن است زوال عقل داشته باشد، متخصصان موافق هستند، یک سفر به دامپزشک ضروری است. آنها می توانند آزمایش های تشخیصی مناسب را برای رد هر گونه شرایط دیگر انجام دهند یا از MRI برای تشخیص نهایی استفاده کنند.

Capture 273

چگونه زوال عقل سگ را درمان کنیم

در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای زوال عقل سگ وجود ندارد، گزینه های متعددی برای درمان این بیماری در همراهان سگ ما وجود دارد. طبق گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، درمان شامل دارو، تغییر رژیم غذایی، غنی‌سازی زندگی، مکمل‌ها و جراحی است.

Capture 272

پیشگیری از زوال عقل سگ

علاوه بر این، می توانید با فعال نگه داشتن سگ خود از نظر جسمی و ذهنی به پیشگیری از زوال عقل کمک کنید. دامپزشکان توصیه می کنند که ترفندهای جدید را به آنها بیاموزید، رژیم غذایی متعادل را به آنها بدهید، مطمئن شوید که ورزش منظم و معاشرت دارند و از قرار دادن آنها در موقعیت های استرس زا اجتناب کنید.

منبع : MSN

تن ماهی غذای مورد علاقه گربه ها

تن ماهی غذای مورد علاقه گربه ها

نام های خلاقانه برای گربه ها

نام های خلاقانه برای گربه ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا