زوال عقل در سگ های سالمند

یکشنبه 26 شهریور 1402 حیوانات
زوال عقل در سگ های سالمند

زوال عقل در سگ های سالمند

به خوبی می‌دانیم که با افزایش سن سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها در معرض مشکلات سلامتی بیشتری قرار می‌گیرند. اما آیا می دانستید که آنها نیز ممکن است از زوال عقل رنج ببرند؟
به گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، زوال عقل سگ که به عنوان اختلال عملکرد شناختی سگ (CCD) نیز شناخته می شود، یک اختلال شناختی است که علائمی مشابه آلزایمر در انسان ایجاد می کند.

حدود نیمی از سگ های بالای 11 سال دارای علائم زوال عقل هستند

طبق گفته انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا (AVMA) علائم بالینی زوال عقل در حدود 50 درصد از سگ های بالای 11 سال دیده می شود.دامپزشکان می گویند که علائم زوال عقل سگ گسترده است و با پیشرفت بیماری از خفیف تا شدید متغیر است. در زیر شایع ترین علائم زوال عقل سگ آورده شده است:


گیجی و سردرگمی

به گفته کارشناسان، ممکن است سگ خود را در حال قدم زدن در خانه ببینید، فراموش کند که کاسه غذا کجاست یا در گوشه ای گیر کند.

نمی توان فهمید کجا هستند

ناتاشا اولبی دامپزشک به سی‌ان‌ان گفت: «یک مشکل کلاسیک سرگردانی و گم شدن زیر میز یا چیزی است، آنها نمی‌توانند اطلاعات را پردازش کنند و بفهمند کجا هستند».

فراموشی رفتارهای آموخته شده

این دامپزشک به سی‌ان‌ان گفت، مانند انسان‌ها، سگ‌های مبتلا به زوال عقل نیز ممکن است رفتارهای آموخته‌شده خود را از دست بدهند، به طوری که می‌تواند منجر به ادرار کردن آنها در داخل خانه، پاسخ ندادن به نام یا فراموش کردن ترفندها شود.

اضطراب

به گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، سردرگمی و سردرگمی اغلب منجر به اضطراب می شود، بنابراین جای تعجب نیست که یکی دیگر از علائم زوال عقل کلاسیک سگ، افزایش اضطراب است.

تغییرات چرخه خواب/بیداری

طبق ژورنال Frontiers in Neuroscience، زوال عقل می تواند ریتم شبانه روزی سگ شما را مختل کند، که می تواند منجر به بی قراری آنها در طول شب و تمایل به خواب در طول روز شود. علاوه بر این، جدیدترین مطالعه در این زمینه که در مجله Frontiers in Veterinary Science منتشر شده است، نشان می‌دهد که سگ‌های مبتلا به زوال عقل بیشتر زمان کمتری را در خواب عمیق و REM (مرحله‌ای که در آن رویاها رخ می‌دهند) سپری می‌کنند، درست مانند افرادی که دارای شرایط مشابه هستند.

تغییرات در شخصیت

کارشناسان همچنین می گویند که ممکن است تغییراتی در شخصیت آنها ایجاد شود. برای مثال، ممکن است پرخاشگرتر یا بازیگوش شوند.


تصور نکنید سگ شما زوال عقل دارد

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که مشاهده این علائم لزوماً نشان دهنده زوال عقل نیست، زیرا بیماری های دیگری نیز وجود دارند که می توانند علائم مشابهی داشته باشند. اولبی دامپزشک به CNN توضیح داد: «درست مانند افراد، سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری متابولیک، عفونت های دستگاه ادراری یا حتی تومورهای مغزی می توانند نشانه های کلاسیک زوال عقل را تقلید کنند.


مراجعه ضروری به دامپزشک

بنابراین اگر مشکوک هستید که سگ شما ممکن است زوال عقل داشته باشد، متخصصان موافق هستند، یک سفر به دامپزشک ضروری است. آنها می توانند آزمایش های تشخیصی مناسب را برای رد هر گونه شرایط دیگر انجام دهند یا از MRI برای تشخیص نهایی استفاده کنند.

چگونه زوال عقل سگ را درمان کنیم

در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای برای زوال عقل سگ وجود ندارد، گزینه های متعددی برای درمان این بیماری در همراهان سگ ما وجود دارد. طبق گفته کلینیک دامپزشکی East Bay، درمان شامل دارو، تغییر رژیم غذایی، غنی‌سازی زندگی، مکمل‌ها و جراحی است.

پیشگیری از زوال عقل سگ

علاوه بر این، می توانید با فعال نگه داشتن سگ خود از نظر جسمی و ذهنی به پیشگیری از زوال عقل کمک کنید. دامپزشکان توصیه می کنند که ترفندهای جدید را به آنها بیاموزید، رژیم غذایی متعادل را به آنها بدهید، مطمئن شوید که ورزش منظم و معاشرت دارند و از قرار دادن آنها در موقعیت های استرس زا اجتناب کنید.

منبع : MSN

تن ماهی غذای مورد علاقه گربه ها

تن ماهی غذای مورد علاقه گربه ها

نام های خلاقانه برای گربه ها

نام های خلاقانه برای گربه ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا