زرافه ها/واقعیاتی جالب و باورنکردنی در مورد زرافه ها

شنبه 15 مهر 1402 حیوانات
زرافه ها

واقعیاتی جالب و باورنکردنی در مورد زرافه ها

زرافه ها یکی از جذاب ترین و متفاوت ترین حیوانات روی زمین هستند. آنها همچنین بلندترین حیوانات روی زمین هستند. آنها را می توان در طبیعت در ساوانا در قاره آفریقا یافت.

 

محل زندگی زرافه

زرافه‌ها به‌طور پراکنده در قارهٔ آفریقا به‌ویژه کشورهای چاد در شمال، آفریقای جنوبی در جنوب، نیجر در غرب و سومالی در شرق زندگی می‌کنند. زرافه‌ها معمولاً ساکن دشتها، مراتع و جنگلهای باز هستند. منبع غذایی اصلی آنها برگهای اقاقیا هستند که هر جانور گیاه‌خواری قدش به آنها نمی‌رسد.

 

انواع  گونه‌های مختلف  زرافه

کاملوپاردالیس: این زرافه اهل کشور نوبی یا حبشه بوده‌است. این موجود هم چنین در جنوب شرقی سودان و جنوب غربی اتیوپی یافت می‌شود

تیکولاتا: این نوع زرافه در سومالی، شمال شرقی کنیا، جنوب اتیوپی و سومالی زندگی می‌کنند.

آنگولنسیس: یا زرافهٔ آگولا یا نامیبیا. این زرافه در آنگولا، نامیبیا، غرب زامبیا، بوتسوانا و غرب زیمبابوه یافت می‌شود.

آنتیکوروم: این نوع زرافه در جنوب چاد، جمهوری آفریقای مرکزی، کامرون، شمال و شمال شرق کنگو زندگی می‌کنند.

تیپلسکیرچی: یا زرافهٔ ماسایی. این نوع زرافه در کوه‌های کلیمانجارو، مرکز و جنوب کنیا و تانزانیا زندگی می‌کنند.

راتسچیلد: این زرافه در بارینگو، اوگاندا و کنیا زندگی می‌کند.

زرافه: یا زرافهٔ آفریقای جنوبی. این زرافه یا همان زرافهٔ امروزی، در آفریقای جنوبی، شمال و جنوب بوتسوانا، جنوب زیمبابوه و جنوب غربی موزامبیک زندگی می‌کنند

تورنیکروفتی: یا زرافهٔ رودسیان. این گونهٔ زرافه در درهٔ لوانگوا در شرق زامبیا زندگی می‌کنند.پرالتا: یا زرافهٔ غرب آفریقا. این‌گونه از زرافه‌ها در غرب آفریقا به خصوص در نیجر و نیجریه زندگی می‌کنند.

تفاوت‌هایی بین گونه‌های مختلف وجود دارد. گونه‌های آفریقایی دندانه‌دار و گونه‌های دیگر منظم شکل‌اند. زرافه‌های غرب آفریقا روی پوست‌شان خطوط ضخیم دارند، درحالی‌که زرافه‌های اهل کشور حبشه دارای خطوطی نازک‌اند.

15 Chevrons 5

قد این حیوان چقدر است؟

زرافه ها واقعا حیوانات غول پیکری هستند. آنها می توانند تا 17 فوت قد و تا 3000 پوند وزن داشته باشند. زرافه های نر که گاو نر نامیده می شوند، معمولاً بزرگتر از ماده ها هستند که گاو نامیده می شوند.

بچه ها هم دقیقا کوچک نیستند. یک بچه زرافه که گوساله نام دارد در بدو تولد 6 متر قد دارد! زرافه ها نیز قلب بزرگی دارند. قلب آنها می تواند تا 2 فوت طول و بیش از 20 پوند وزن داشته باشد. آن‌ها به این قلب‌های بزرگ نیاز دارند تا خون را تا گردن دراز خود پمپاژ کنند.

قد زرافه های نر گاهی به بیش از 5.5 متر می رسد و بلندترین زرافه های ماده نیز حدود 4.5 متر ارتفاع دارند

 

آیا آنها کند هستند؟

اگرچه زرافه‌ها ظاهری ناخوشایند دارند، اما در واقع بسیار چابک هستند و می‌توانند با سرعت 30 مایل در ساعت بدود. زرافه ها اگر مجبور شوند می جنگند، اما معمولا سعی می کنند از شکارچیان پیشی بگیرند. آنها غالباً در شکارچیان شروع خوبی دارند زیرا بینایی عالی دارند و با ارتفاع زیاد خود از قلمرو دید خوبی دارند. در حقیقت، سایر حیوانات می دانند که زرافه ها چقدر در دیدن شکارچیان خوب هستند، بنابراین با زرافه ها رفت و آمد می کنند و اگر ببینند زرافه ها شروع به عصبی شدن می کنند یا در حال دویدن هستند، آنها نیز بلند می شوند.

 

زرافه‌ها چه می‌خورند و چه می‌نوشند؟

زرافه ها گیاهخوار هستند، یعنی به جای گوشت، گیاهان می خورند. آنها از گردن و زبان دراز خود (که می توانند تا یک و نیم پا بیرون بیاورند!) برای رسیدن به برگ های درختان استفاده می کنند. انواع برگ های مورد علاقه آنها از درخت اقاقیا است. یک زرافه بالغ معمولی روزانه بیش از 70 پوند برگ، شاخه و میوه می خورد.

زرافه ها نیازی به نوشیدن آب ندارند زیرا در برگ هایی که می خورند آب زیادی وجود دارد. با این حال، زمانی که آنها آب می نوشند، می توانند چندین گالن را در یک زمان بنوشند. این خوب است زیرا یک زرافه هنگام نوشیدن باید خم شود و در موقعیت آسیب پذیر قرار گیرد. وقتی شیرهایی دزدکی در اطراف هستند ایده خوبی نیست!

13 Outlines 22

بچه زرافه ها چگونه هستند؟

به بچه زرافه ها گوساله می گویند. آنها می توانند در عرض چند دقیقه پس از تولد راه بروند. بچه زرافه ها در برابر شکارچیان بسیار آسیب پذیر هستند و بسیاری از آنها در هفته اول زندگی زنده نمی مانند. مادران آنها هر کاری که می توانند برای محافظت از آنها انجام می دهند.

آنها به آنها کمک می کنند تا در چمن پنهان شوند و به شدت سعی می کنند با شکارچیان مبارزه کنند. زرافه‌های جوان خیلی سریع رشد می‌کنند و می‌توانند بیش از 2 اینچ در یک روز رشد کنند! آنها حدود 2 سال پیش مادران خود می مانند تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شوند که بتوانند از خود مراقبت کنند.

 

آیا آنها در معرض خطر هستند؟

زرافه ها در خطر انقراض نیستند، اما بسیاری از آنها در مناطق حفاظت شده زندگی می کنند. امروزه حدود 100000 زرافه در طبیعت وجود دارد. با این حال، در یک نقطه، آنها به دلیل شکار توسط انسان تقریباً منقرض شدند.

طول عمر زرافه

زرافه معمولا تا 26 سال در طبیعت وحشی زندگی می کند اما در باغ وحش عمرش به 40 سال نیز می رسد

زرافه چگونه جفت گیری می کند؟

جفت گیری زرافه ها کمی سخت انجام می شود. زرافه های نر با چندین زرافه ماده جفت گیری را انجام می دهند و خانواده های بسیاری دارند. این جفت گیری معمولا در فصل های به خصوص انجام می شود و پس از به وجود آمدن جنین بعد از 15 ماه، نوزاد زرافه به دنیا می آید.

نوزاد این حیوان از ارتفاع 1.8 متری بر روی زمین می افتند و همین موضوع باعث می شود تا بند ناف او کاملا جدا شود. توله های زرافه تا 5 ماهگی بدون هیچ مسئولیتی در کنار مادر خود زندگی می کنند.

 

16 ZigZags 5

حقایق جالب درباره زرافه ها

 • الگوی جالب کت زرافه احتمالاً برای استتار است.
 • زمانی مردم آفریقا آنها را پلنگ شتر می نامیدند زیرا ظاهر آنها ترکیبی از شتر و پلنگ بود.
 • هنگامی که یک نوزاد زرافه به دنیا می آید، پنج تا شش فوت روی زمین می افتد و معمولاً روی سرش می افتد.
 • نوزادان می توانند تا 30 دقیقه پس از تولد بایستند و پس از حدود 10 ساعت می توانند بدود.
 • آنها علیرغم گردن بلندشان به اندازه یک انسان مهره دارند…هفت.
 • درست مثل اثر انگشت ما انسان‌ها، لکه‌های پوست بدن هر زرافه‌ هم خاص خودش است. یعنی هیچ دو زرافه‌ای پیدا نمی‌شوند که دقیقاً یکسان باشند. این به آن معناست که هر زرافه از طریق ظاهرش خیلی راحت به وسیله‌ی زرافه‌های دیگر شناسایی می‌شود.
 •  زرافه‌ها معمولاً در حالت ایستاده می‌خوابند.
 • زرافه بیشترین دامنه دید در میان حیوانات روی کره زمین را دارد.
 • دم زرافه نقش مگس پران را برای این حیوان بازی می کند و کمک می کند مگس ها را از خودش دور کند.
 • زرافه می تواند تا چند کیلومتر با سرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود و در مسافت های بسیار کوتاه سرعتش به 60 کیلومتر در ساعت نیز می رسد.
 • نوع حرکت زرافه بسیار خاص است، این حیوان به دلیل شکل بدن و اندازه بزرگی که دارد نمی تواند یورتمه برود و به صورت ناگهانی از پیاده روی های معمولی به حالت دویدن تغییر وضعیت می دهد.
 • به طور کلی 9 زیر گونه زرافه شناخته شده است که در رنگ و طرح های گوناگون یافت می شوند.
 • زرافه های ماده معمولا در گروه های حداکثر 20 نفره به همراه بچه های خود زندگی می کنند.
 • محدوده زندگی گله ها در مناطق مرطوب تر کوچک تر و حدود 85 کیلومتر مربع و در مناطق خشک حداکثر 1500 کیلومتر مربع می باشد.
 • زرافه معمولا هر چند روز یک بار آب می خورد.
 • نوزاد زرافه حدود 30 دقیقه بعد از تولد می تواند روی پاهای خود بایستد و طی چند ساعت بعد به همراه مادرش راه می رود.
 • قلب زرافه وزن تقریبی 11 کیلوگرم دارد که در میان پستانداران خشکی بزرگ ترین محسوب می شود.
 • فرکانس صدای زرافه بسیار پایین است.
 • زرافه بوی بسیار بدی دارد که احتمالا باعث دور شدن کنه ها و قارچ ها از او می شود.
 • زرافه در گردن خود تنها 7 مهره دارد، به عبارت دیگر استخوان های گردن زرافه با انسان برابر است و تنها اندازه آن ها بزرگ تر می باشد.
فیل

حقایق جالب درباره فیل ها

نکات جالب در مورد گربه ها

نکات جالب در مورد گربه ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا