جزئیات نرخ ارز/ حذف ارز4200

سه‌شنبه 16 دی 1399 اقتصادی

مجله دایان: آقای همتی رئیس‌کل محترم بانک مرکزی گفتند کمسیون مجلس نرخ ارزی را مصوب کرده است،در حالی که کمیسیون تلفیق صرفاً به‌دنبال تصویب بودجه شفاف و ضد فساد و رانت است.

قیمت ارز روی هیچ کاغذی تعیین نمی‌شود نه در مجلس و نه در دولت.کمیسیون تلفیق بودجه 1400 هیچ  نرخ ارزی را مصوب نکرده است و صرفاً حجم فروش و ارزش کل میزان فروش را برآورد کرده است.

هر میزانی که دولت تا پایان بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و مجلس بتواند نرخ ارز را پایین بیاورد  قیمتی پایین‌تر از آن ملاک محاسبه بودجه قرار خواهد گرفت.

 نرخ 17500تومان مصوب  کمیسیون تلفیق نیست پیشنهاد دولت می باشد و  می تواند افزایش شدید پایه پولی و اجرای افزایش نرخ تسعیر ارز در سال 1400 را داشته باشد. نباید به‌یک‌باره جهش چندصددرصدی در نرخ ارز پایه داشته باشیم چراکه این اقدام مجوزی برای افزایش قیمت‌ها در سایر بازارهاست ضمن اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند در سال آینده با این نرخ نیاز ارزی دولت را تأمین کند و قطعاً مجبور به چاپ پول خواهد شد که نتیجه‌ای جز افزایش تورم و پایه پولی نخواهد داشت.

 حذف  ارز 4200تومانی  آثاری مثبتی داشته بنابراین مجلس مقدمات حذف تدریجی ارز دولتی را فراهم کرده و ضمن آنکه مجلس و دولت بایستی برنامه مشخصی نیز برای تأمین ارز کالاهای اساسی داشته  تا فشار افزایش قیمت‌ها بیش از این بر مردم وارد نشود.

مجلس روی تک‌نرخی کردن ارز حساب باز کرده و  دولت 4  نرخ ارز  را در لایحه پیش‌بینی کرده است؛ 1-ارز 4200تومانی 2- ارز 11هزار و 500 تومانی، 3- ارز 17 و 500 تومانی و 4-ارز حدود 25هزارتومانی، همچنین در تبصره 1 و 4 دولت حکمی را نوشته است که براساس آن از مجلس اجازه بگیرد آنچه درباره نرخ ارز مدنظر دارد در سامانه مبادلات الکترونیکی  که 25 الی 26 هزار تومان است بفروشد، بنابراین باید توجه شود مجلس، نرخی را برای ارز مصوب نکرده است بلکه فقط از پیشنهادات دولت استفاده کرد، درواقع مجلس تنها کاری که انجام داد این است که دست عده‌ای را از ارز رانتی 4200تومانی و مابقی ارزها یی که تفاوت قیمتی با بازار داشت کوتاه کرد بنابراین مردم مطمئن باشند این مابه‌التفاوت را در حوزه‌های معیشت و سلامت هزینه خواهد شد و هیچ نرخ ارزی را اضافه نکرده.مجلس نرخ 11500تومانی را که پیشنهاد رسمی دولت بود را تصویب نکرد؟

بازار بورس/ آخرین وضعیت بازار دلار،طلا و بورس امروز

مجلس با هدف تک‌نرخی کردن ارز، ارز 4200تومانی را حذف و حتما  برنامه‌ای برای جلوگیری از انفجار قیمتی در بازار کالاهای اساسی و ارز باید داشته باشد و کمسیون تلفیق باید مانع از فشار قیمتی در سال 1400 شود و سیاست مشخصی برای تأمین ارز نهاده‌های دامی و… داشته باشد.وبایستی جلوی جهش قیمت ارز در بازار آزاد گرفته شود.به‌هرحال عده ای با تعیین دلار 17500تومانی، نرخ جدیدی برای ارز در نظر گرفته اند.

 

شروط چهارگانه برای دریافت یارانه سوم

بازار بورس سه شنبه 16 دی ماه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا