لواشک خانگی

یکشنبه 21 آذر 1400 آشپزی

 تابستان رویاهای خاص خودش را دارد: از رویای شب های خنکش که مناسب شب نشینی ها و دورهمی هاست گرفته تا خوردنی های دلچسبش که فقط همین روزهای گرم می شود آن ها را تهیه و نوش جان کرد. یکی از آن خوردنی های همه پسند که هیچ کس ردش نمی کند، لواشک است.

لواشک خانگی خوراکی کاملا طبیعی و دست ساز است که اتفاقا خانگی اش طرفداران بیشتری دارد. خیلی ها این روزها در خانه مشغول درست کردن همین خوردنی ترش و خوشمزه اند.

می شود لواشک را در طعم های مختلف برای ذائقه های مختلف تهیه کرد. گاهی اوقات تهیه این خوراکی بستگی به این دارد که چه میوه ای در یخچال مانده باشد و دیگر کسی رغبتی به خوردنش نداشته باشد. خوبی لواشک همین است! همین که می شود هر میوه از شکل افتاده و مانده در یخچال را تبدیل به لواشک کرد، خودش حسن بزرگی است. اصلا لواشک، خوراکی مهربانی است، اگر شک دارید یک بار لیست پایین را بخوانید و امتحان کنید. این امتحانی است که قطعا از آن سربلند بیرون می آیید.

 

لواشک خانگی

لواشک آلو؛ باب دندان ترش پسندها

آلو مثل دیگر میوه های تابستانی کال و رسیده دارد که از ترش و شیرین متغیر است. مغازه دارها و میوه فروش ها برای بازارگرمی همه که شده کال این میوه را زودتر از موعد می آورند و می فروشند.

لواشک خانگی

لواشک خانگی

اما شما صبر کنید و برای خریدش عجله نکنید. این روزها بهترین زمان برای خرید این میوه های رنگارنگ است. آلو انواع مختلفی دارد و در رنگ های زرد، سرخ و بنفش و با طعم های ترش، شیرین و ملس دیده می شود. غیر از این، نوع آبدار و گوشتی دارد که طبیعتا نوع آبدارش برای درست کردن لواشک، بسیار مناسب تر است.

طرز تهیه:

آلو: یک کیلوگرم/ نمک: یک قاشق مرباخوری/ آب: دو لیوان

معمولا آلوهای رسیده و له شده برای پخت لواشک مناسب ترند. آلوها را خوب بشویید و درون قابلمه بریزید. دو لیوان آب را روی آلوها بریزید و قابلمه را روی حرارت بگذارید. اول شعله را زیاد کنید تا آب جوش بیاید اما بعد از جوش آمدن، حتما شعله را کم کنید و نمک را اضافه کرده و خوب هم بزنید.

اصلا به این فکر نکنید که در قابلمه را بگذارید، چون خیلی زود آلوها سر رفته و گاز شما را کثیف می کند. هرگز آب بیشتری به قابلمه آلو اضافه نکنید، چون باید غلظتش حفظ شود. نگران نباشید آلوها به کف قابلمه نمی چسبد. هر چند دقیقه یک بار که گذرتان به آشپزخانه افتاد، قابلمه آلو را هم بزنید اما لازم نیست بالای سرش بایستید. هرچه آلو با حرارت کم و زمان زیادتری بپزد، لواشک بهتری به شما می دهد.

بعد از گذشت یک یا دو ساعت که بستگی به جنس آلو دارد، حرارت را خاموش کنید. بهترین زمان موقعی است که آلوها دیگر شکل خود را از دست داده اند و وقتی هم می زنید، هسته ها جدا شده و روان و معلق در قابلمه دیده می شوند. محصول هم شبیه آش شده است. اگر آلوی شما زردرنگ است و دوست دارید رنگش قرمز شود، کافی است چند دانه آلوی قرمز به ظرف اضافه کنید. اگر آلو قرمز نداشتید، چند عدد گیلاس هم می تواند این کار را بکند.

به خاطر داشته باشید هرگز برای ترش شدن لواشک، آبلمیو یا افزودنی دیگری اضافه نکنید. ترشی خود آلو همراه با نمک کافی است. قابلمه را بگذارید تا خنک شود. بعد از خنک شدن یک لگن و یک آبکش یا صافی اندازه هم و مناسب، آماده کنید.

آلوهای پخته را داخل آبکش یا صافی بریزید و یا دست آن را هم بزنید تا به تدریج از صافی رد شده و به کاسه یا لگن زیری بریزد. اگر دست شما به آلو یا مواد اسیدی حساس است، حتما موقع صاف کردن آلو، دستکش دستتان کنید. این قدر این کار را ادامه دهید تا فقط هسته ها آلو در آبکش باقی بمانند. حالا مایع لواشک آماده است.


لواشک زردآلو و گلابی؛ برای شیرین دوست ها

اگر شیرین پسند هستید از لواشک آلو فاصله بگیرید. سراغ زردآلوهای مانده در یخچال بروید یا به قیمت ارزان تری زردآلوهای له شده را از میوه فروشی تهیه کنید.

میوه های تابستانی و این لواشک های دیوانه کننده

برای شیرین تر شدن لواشکتان، می توانید چند گلابی به آن اضافه کنید. در نظر بگیرید که تمام لواشک ها خاصیت روان کردن مزاج را دارند، چه رسد به این لواشک! این خاصیت این لواشک به خاطر گلابی بیشتر هم هست، پس موقع مزه مزه کردن لواشک، حواستان به این خاصیت هم باشد.

طرز تهیه:

زردآلو: یک کیلوگرم/ گلابی: سه عدد/ نمک: نصف قاشق مرباخوری/ آب: دو لیوان

زردآلوها را بشویید و بگذارید آبشان برود. تمام زردآلوها را دو نیم کرده و هسته آن ها را خارج کنید. زردآلوهای دو نیم شده را داخل قابلمه بریزید. گلابی ها را شسته و قاچ کنید. چوب و هسته میانی آن ها را خارج کنید و همراه زردآلوها داخل قابلمه بریزید. آب را اضافه کنید.

ابتدا با حرارت بالا و بعد از جوش آمدن با حرارت پایین آن را بپزید. نمک را فراموش نکنید. به خاطر بافت سفت گلابی این لواشک زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد. باید آن را هم بزنید. بعد از گذشت تقریبا سه ساعت وقتی دیگر میوه ها قابل شناسایی نبودند، حرارت را خاموش کنید.

بگذارید قابلمه سرد شود و بعد آن را داخل آبکش یا صافی بریزید که زیرش لگن مناسبی قرار دارد. دستکش بپوشید و مخلوط لواشک را صاف کنید، چون ممکن است دانه های بافت گلابی زیر دندان حس شود، صافی ریزتری انتخاب کنید. مخلوط غلیظ تری نسبت به لواشک آلو رو به رو می شوید. پس حواستان باشد سینی بزرگ تری انتخاب کنید و لایه نازک تری از آن را داخل ظرف پهن کنید.


لواشک آلبالو، زرشک و انار؛ برای سوراخ شدن معده

ترکیبی از آلبالو، زرشک و انار، لواشک فوق العاده ای به شما می دهد. کسانی که دوست دارند معده شان سوراخ شود یا معده قوی دارند، این لواشک را امتحان کنند. این معجون فوق العاده ترش، روز شما را می سازد. اگر آن را با معده خالی مصرف نکنید، بهتر است این خوراکی هیجان انگیز را بعد از غذا میل کنید.

میوه های تابستانی و این لواشک های دیوانه کننده

توجه کنید تمام این میوه های قرمز، منبع مهم آنتی اکسیدان هستند و برای سلامتی بسیار مفید. خوبی این لواشک این است که بسیار سلامت است و خوردنش به کسانی که چربی و قند خون دارند، توصیه می شود.

طرز تهیه:

آلبالو: یک کیلوگرم/ زرشک: 250 گرم/ انار: چهار عدد/ نمک: دو قاشق مرباخوری/ گلپر: یک قاشق چایخوری/ آب: چهار لیوان

این لواشک پخت نسبتا سخت تری دارد و به خاطر گرانی میوه هاش، هزینه بر است. پختن این لواشک کمی سخت تر و متفاوت از آلوست. چون جنس و بافت این میوه ها با هم همخوان نیست، شیوه پخت جداگانه ای دارند. ابتدا انارها را دانه کنید. به وسیله آبمیوه گیری یا با فشار گوشتکوب می توانید آب دانه ها را بگیرید. آب انار را داخل یک قابلمه بریزید. به آب انار نمک و گلپر اضافه کنید و بگذارید روی حرارت کم به جوش بیاید. حرارت را کم کنید و چند ساعتی صبر کنید تا مایع غلیظ شود. وقتی مایع به غلظت رب رسید، زیر آن را خاموش کنید و بگذارید سرد شود.

در این فاصله، آلبالوها را شسته و بدون این که هسته گیری داخل قابلمه بریزید، زرشک ها را هم شسته و به قابلمه آلبالو اضافه کنید، چون هر دو میوه بافت یکسانی دارند، زمان پختشان شبیه هم است. آب و نمک را فراموش نکنید. با حرارت نیمه اجاق گاز، آن را دو ساعتی بپزید و چندین بار هم بزنید. وقتی شکل آلبالوها از دست رفت و دیگر آلبالوی درسته ای ندیدید، حرارت را خاموش کنید.

بعد از سردشدن، آلبالو و زرشک را از صافی رد کنید. ممکن است دانه های زرشک حل نشده باشند اما نگران نباشید، خاصیتش را به مخلوط لواشک شما داده است. حالا مخلوط لواشک را از صافی رد کنید. آب انار سفت شده را هم به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. مطمئنا از دیدن رنگ قرمز شفاف و زیبای مخلوط به دست آمده شگفت زده خواهیدشد.


خشک کردن لواشک؛ به کمک آفتاب

خشک کردن لواشک بخش مهم آن است که اگر دقت نکنید، همه زحمت های شما بر باد خواهدرفت. وسایلی که نیاز دارید سینی های بزرگ، مشمع، سفره پلاستیکی و کمی روغن است. البته نور مستقیم آفتاب هم در تهیه لواشک نقش اساسی دارد. اگر سینی بزرگ ندارید، می توانید از سفره های پلاستیکی بزرگ استفاده کنید. اول سینی را آماده کنید مشمع را بزرگ تر از سینی برش دهید و داخل آن پهن کنید.

میوه های تابستانی و این لواشک های دیوانه کننده

کمی روغن مایع روی آن بمالید. با دست یا با قلم موی آشپزی، روغن را همه جای مشمع پخش کنید تا یکدست شود. حالا مایع لواشکی را که آماده کرده اید، داخل سینی بریزید به مقداری که یک لایه نازک تشکیل شود. اگر حجم لایه زیاد شده، آن را به سینی دیگری منتقل کنید. حالا سینی را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا لواشک خوب خشک شود.

اگر سینی ندارید، سفره را اول روی زمین بالکن پهن کرده و چرب کنید بعد مایع لواشک را رویش بریزید. بعد از گذشت چند روز لواشک را وارسی کنید، اگر یک رویش خشک شده بود، آن را از مشمع جدا کنید و روی دیگرش را پهن کنید، چون چرب شده به راحتی جدا می شود.

بعد از گذشت دو روز لواشک شما، آماده است. اگر به گرد و خاک احتمالی حساس هستید و می خواهید لواشکی کاملا بهداشتی داشته باشید، می توانید مشمع دیگری را چرب کرده و روی لواشک پهن کنید. اما حواستان باشد باید آفتاب تندی رویش بتابد وگرنه لواشک شما کپک خواهدزد. لواشک ها را بعد از خشک شدن با چاقو یا قیچی آشپزخانه برش دهید و در پلاستیک مناسبی قرار دهید. موقع برداشتن کار شما راحت است، چون لواشک ها قبلا چرب شده است.

نکته 1: کابینت سرد و خشک بهترین محل نگهداری لواشک است، بنابراین هرگز آن را درون یخچال نگذارید، چون به هم می چسبد.

نکته 2: کیوی میوه ای است که به تنهای تبدیل به لواشک نمی شود، چون اسید بالایی دارد و هرگز نمی گیرد. باید با میوه ای مثل آلو ترکیب شود.

نکته 3:  می توانید خلاقیت به خرج دهید. ترکیبی از همه میوه های داخل یخچال را داخل قابلمه ریخته و لواشکی با طعم جدید درست کنید.

 

غذاهای محلی ایرانی

غذاهای محلی ایرانی

پیراشکی

طرز تهیه پیراشکی

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا